logo
Znajdź osobęZałóż swoją stronę

Pytania ogólne i ważne tematy

 1. Co to są gramsajty? Po co je zrobiliście?

  Startując z gram.pl, zapowiadaliśmy wprowadzenie czegoś na wzór wizytówek graczy z cdprojekt.info. I w końcu mamy, usprawnione bardziej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać (przyznaj!). Gramsajty, epicka kontynuacja wizytówek, to wszystko to co one i znacznie, znacznie więcej. Dzięki nim możesz pokazać wszystkim kim jesteś, zachwycić społeczność graczy swoimi osiągnięciami czy twórczością, znaleźć znajomych z podobnymi zainteresowaniami...

  Oficjalnie i z radością zapraszamy do eksplorowania dawanych przez nie możliwości - a są one naprawdę niemałe!

 2. W sieci jest tyle różnych blogów i darmowych stron. Po co mi jeszcze gramsajt?

  Słowo "blog" bardzo źle działa na ludzi, którzy przez ostatnie miesiące ciężko pracowali nad gramsajtami. Radzimy więc uważać z jego używaniem, nigdy nie wiesz komu możesz zmarnować dzień. ;)

  I trzeba przyznać, że nie bez powodu. Gramsajty to bowiem znacznie, znacznie więcej - to otwarta platforma, na bazie której powstać może nie tylko blog (chociaż - trzeba to z bólem przyznać - również), ale też sieciowa wizytówka, galeria zdjęć, portfolio, serwis z fajnymi tapetami, strona z linkami do ciekawych programów, witryna klanowa...

  Ograniczeniem jest wyłącznie Twoja wyobraźnia i pomysłowość - znajdujące się na gramsajcie elementy możesz dowolnie modyfikować, usuwając niepotrzebne (chociażby funkcję bloga), dodając pożądane (chociażby listę znajomych z forum) i zmieniając ich układ na stronie, ostatecznie idealnie dopasowując gramsajta do swoich wymagań.

 3. Ale ja nie chcę jakichś blogów! Ja chcę wizytówki!

  W imieniu autorów projektu dziękujemy za zmarnowanie dnia. ;)

  A poważnie to... jak zostało już zaznaczone, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby Twój gramsajt był właśnie wizytówką. Jednym kliknięciem usunąć możesz funkcję bloga, a resztę modułów ułożyć w idealną wizytówkę - lepszą i bardziej rozbudowaną niż kiedykolwiek. Naprawdę - zapraszamy do eksperymentów!

 4. Gdzie jest haczyk? Ile to kosztuje?

  Nie ma haczyka. Nic nie kosztuje. Nic-a-nic.

 5. Jak mogę założyć swojego gramsajta?

  Do założenia gramsajta potrzebne jest jedynie konto gram.pl. Jeżeli go nie masz, możesz je utworzyć osobno lub jako element procesu zakładania gramsajta. Potem wystarczy już tylko:

  1. Zaakceptować regulamin (koniecznie! Zresztą, ba, należy go również przestrzegać!).
  2. Opcjonalnie dodać tagi - słowa kluczowe, charakteryzujące to, czego dotyczyć będzie Twój gramsajt.
  3. Wybrać jeden z kilku początkowych skinów.

  I już - gotowe. A przynajmniej podstawa. Teraz możesz już eksperymentować i uczynić ze swojego gramsajta co tylko zechcesz!

 6. Czy są jakieś ograniczenia odnośnie publikowanych treści?

  O tym dokładniej i bardziej szczegółowo mówi regulamin. W skrócie można stwierdzić, że jest podobnie jak na forum, ale trochę luźniej (choćby dlatego, że na forum nie ma możliwości omijania wypowiedzi wybranych osób, tutaj zaś użytkownik może zwyczajnie nie odwiedzać Twojego gramsajta, jeżeli coś mu się nie podoba w zamieszczanych przez Ciebie treściach).

  Tak czy inaczej jednak, zasady dobrego wychowania i kultura obowiązują wszędzie. Także tu. I tego będziemy się trzymać.

  Po bardziej szczegółowe informacje odsyłamy do regulaminu!

 7. Co grozi za złamanie regulaminu?

  Serdecznie zapraszamy do złamania go i wypróbowania na własnej skórze. Poważnie. Dawno nie mieliśmy dobrej rozrywki, przyda nam się... ;)

  Na pewno nic miłego. Wbrew obiegowej opinii, regulaminy są po to, żeby się ich trzymać, a nie przeciwnie.

 8. Mam pytanie / problem / propozycję. Co dalej?

  Przede wszystkim upewnij się, że dokładnie przeczytałeś ten FAQ, a interesująca Cię sprawa nie została w nim poruszona. Później:

  1. W przypadku pytań lub problemów - zapraszamy do skorzystania z naszego forum! Być może inni Gramowicze będą Ci w stanie pomóc.
  2. W przypadku propozycji, sugestii lub błędów - zapraszamy do skorzystania z formularza.

  Licz się jednak z tym, że prawdopodobnie nie będziemy mieli możliwości indywidualnego ustosunkowania się do Twojej propozycji. Chociaż czytamy każdą wypowiedź i niezmiernie cenimy sobie zarówno propozycje jak i krytykę, to odpowiadanie na każdy głos wymagałoby olbrzymiego nakładu sił. Chyba musielibyśmy przestać robić cokolwiek innego.

  I nie, żeby nam to przeszkadzało, ale szefostwo raczej nie byłoby zadowolone. ;)

Modyfikowanie wyglądu gramsajta

 1. Jak mogę zmienić wygląd i układ mojego gramsajta?

  Skorzystaj z zakładki "Wygląd i układ" na swoim gramsajcie i voila! Reszta tłumaczy się już sama, a jeżeli nie rozumiesz którejś z opcji - wypróbuj ją w działaniu. Wpływ zmian na wygląd Twojej strony możesz podejrzeć za pomocą linku podglądu (poniżej przycisku zapisania zmian), a widoczne dla wszystkich odwiedzających staną się one dopiero po zapisaniu.

 2. Skąd wziąć obrazki do zmiany wyglądu?

  To pozostawiamy już całkowicie Twojej inwencji. Tapety, arty, screeny czy zdjęcia to świetny materiał - radzimy jednak uważać na prawa autorskie! Nie każdy znajdujący się w Internecie obrazek można wykorzystać wedle własnego uznania!

 3. Co jeszcze mogę zmienić oprócz wyglądu i układu?

  Kilka dodatkowych opcji znajduje się jeszcze w dziale "Ustawienia" (wejście z zakładki "Wygląd i układ"). Możesz tu ustawić lub zmienić swoje tagi i zmodyfikować kilka dodatkowych ustawień.

 4. Czy potrzebna jest znajomość HTML albo PHP?

  Do wykorzystania podstawowej funkcjonalności gramsajtów - absolutnie nie. Chociaż oczywiście podstawowa przynajmniej znajomość HTML-a może być użyteczna w jeszcze większym zwiększaniu możliwości Twojej strony!

 5. Zrobicie mi design?

  Nie. Dasz radę sam - łatwiej już być nie może. Trzeba tylko chcieć!

 6. Czy istnieje jakaś baza gotowych skórek do gramsajtów?

  Nam przynajmniej nic o tym nie wiadomo... ;)

Edycja, dodawanie treści, obrazków...

 1. Jak dodać obrazek do wpisu? I jak określić jego rozmiar i pozycję we wpisie?

  Aby dodać obrazek, skorzystaj z opcji... "Obrazek", znajdującej się na pasku narzędzi okna, w którym edytujesz swój wpis (ikona obrazu z drzewem). Dzięki niej możesz załadować na serwer dowolny obrazek, a później klikając na jego miniaturce umieścić go w edytowanym wpisie.

  Tak załączony obrazek można dowolnie przesuwać w obrębie tekstu, można też zmienić rozmiar miniaturki - wystarczy ją zaznaczyć i ponownie skorzystać z ikony "Obrazek". Obrazki mniejsze od największej miniaturki można oczywiście umieszczać w oryginalnym rozmiarze.

 2. Jak umieścić filmiki z YouTube czy Google Video?

  Tutaj pomocna może się okazać opcja o tajemniczej i zagadkowej nazwie "Film YouTube/Video Google" na pasku narzędzi okna, w którym edytujesz swój wpis (ikona z kliszą). Potem wystarczy tylko wklepać odpowiedni adres i gotowe (podajesz dokładnie ten adres, który widzisz w oknie przeglądarki podczas oglądania filmiku - odpowiednim jego przekształceniem i umieszczeniem na Twojej stronie zajmuje się już skrypt)!

 3. Jak umieścić dowolny filmik flashowy?

  Aktualnie nie jest to możliwe - ale zawsze można umieścić go na youtube, a później według powyższych wskazówek.

 4. A co z innymi plikami? Czy mogę wrzucać na serwer filmy i programy?

  Nie. Niestety, w większości przypadków takie filmy i programy okazałyby się udostępnione niezgodnie z prawem, a my naprawdę nie mamy ochoty rzucać banami na lewo i prawo. Więc po prostu tego nie umożliwiamy.

  Na bana będziesz się musiał bardziej postarać - patrz regulamin.

 5. Czy jest limit obrazków jakie mogę wrzucić na serwer?

  Tak, łącznie możesz wrzucić na serwer 5 MB obrazków tygodniowo. Oczywiście linkowanie na gramsajcie obrazków z innych stron w żaden sposób nie wpływa na limit.

Pytania dotyczące innych elementów strony

 1. Czemu nie mogę dodać innego użytkownika do znajomych?

  Jeżeli na gramsajcie, który odwiedzasz, nie pojawia się opcja "dodaj tę osobę do znajomych", to może to oznaczać, że:

  1. osoba ta jest już Twoim znajomym (sprawdź!)
  2. niedawno podjąłeś próbę dodania tej osoby do znajomych i czekasz na jej odpowiedź
  3. osoba ta zablokowała w opcjach możliwość dodawania jej do znajomych
  4. osoba ta jest Tobą (sprawdź!)
 2. Widziałem na cudzym gramsajcie moduł którego nie ma u mnie. Jak to możliwe?

  Zapewniamy, jest całkowicie możliwe, że nie ma go u Ciebie. Nie jest natomiast możliwe, byś nie mógł go dodać. Wszyscy użytkownicy mają dostęp do tych samych modułów - sprawdź opcję "Układacz" w zakładce "Wygląd i układ" i zobacz, czy przypadkiem Twój wymarzony moduł nie siedzi w zasobniku, cierpliwie czekając aż go wykorzystasz.

 3. Co to są te tagi? Jak mogę je dopisać albo zmienić?

  Tagi to takie hasła / słowa kluczowe, krótko i najtrafniej podsumowujące tematykę Twojego gramsajta i Twoje zainteresowania. Wypełniając je nie tylko ułatwisz Gramowiczom o podobnych pasjach znalezienie Ciebie i Twojej radosnej twórczości, ale też umożliwisz sobie odszukanie bliskich Ci "poglądowo" osób. Tagi uzupełnisz korzystając z opcji Ustawienia w zakładce "Wygląd i układ".

Problemy z moim gramsajtem

 1. Zmieniłem wygląd mojego gramsajta i teraz nie wiem jak to odkręcić!

  To zależy. Załóżmy na początek, że nie skorzystałeś jeszcze z opcji "Zapisz moje zmiany". W takim wypadku możesz łatwo przywrócić ostatnią zapisaną wersję wyglądu Twojego gramsajta, korzystając z opcji na dole ekranu "Malarza Wizytówek" w zakładce "Wygląd i układ".

  Jeżeli jednak zmiany zachowałeś, to nie będzie tak różowo. W tym wypadku pozostaje Ci już jedynie możliwość przywrócenia domyślnego wyglądu gramsajta. Radzimy więc poważnie się zastanowić przed zapisywaniem zmian!

  Oczywiście modyfikacje w wyglądzie gramsajta w żaden sposób nie wpływają na zamieszczoną na nim treść. Ta nie zostanie usunięta choćbyś nie wiadomo jak tutaj namieszał.

 2. Coś u mnie źle działa / wyświetla się. Pomocy!

  Przede wszystkim upewnij się, że korzystasz z jednej z następujących przeglądarek: Firefox (PC i Mac), Opera (PC), Internet Explorer (PC) oraz Camino (Mac). Są to aktualnie najpopularniejsze programy tego typu i do działania z nimi zoptymalizowane są gramsajty. W przypadku innych browserów sytuacja może wyglądać różnie.

  Sprawdź również, czy masz zainstalowaną najnowszą dostępną publicznie wersję tej przeglądarki. Z uwagi na mnogość wersji, poprawek, czy wersji beta, które często bardzo różnią się między sobą, bezbłędne działanie staramy się zapewnić przede wszystkim dla najnowszej wersji . Oznacza to, że w starszych wersjach lub wszelkiej maści wersjach preview, beta lub nightly build niektóre elementy mogą wyświetlać się niepoprawnie.

  Jeżeli korzystasz z najnowszej wersji obsługiwanej przeglądarki, wyczyść jej cache, zrestartuj ją, ponownie wejdź na gramsajt i na stronie która błędnie się wyświetla, wymuś przeładowanie wszystkich plików (PC: CTRL + F5, Mac: CMD + R).

 3. To jednak musi być błąd. Co mogę zrobić? Gdzie to zgłosić?

  Jeżeli opisane powyżej rady nie przynoszą rezultatów, to zapewne konieczna będzie bezpośrednia interwencja naszego sztabu kryzysowego. W celu uzyskania pomocy skontaktuj się z nami przez formularz, a zrobimy wszystko, by ulżyć Twemu cierpieniu.

wróć na początek strony