avatar

GramSajt Użytkownik gram.pl (Robotnik) ja.gram.pl/GramSajt

Ercole: O fotorealizmie

fotorealizm, ultrarealizm, hiperrealizm, sztuka, ercole

Żyjemy w czasach, gdzie wszystko można uznać za sztukę. Obrazy stworzone przez chlapanie farbą trafiają do muzeum i ludzie płacą za nie olbrzymie pieniądze.

Nie powiem, że odtwarzanie rzeczywistości to jedyna droga. Różni artyści mają różne style, kreski i to od nich zależy kształt tego co tworzą. Nie mogę jednak patrzeć, gdy ktoś bazgroły nazwie sztuką, już wolę prace przedszkolne dzieci, które często są lepsze od tej "niby sztuki". Odniosę się tu do kilku aspektów w życiu.

Jeśli już chodzi o samych rysowników, malarzy wiadomo, że świetność, może nie ultrarealistów, ale realistów to czasy renesansu. Widać było, że twórcy starali się oddać świat takim jaki go widzą i za pomocą dostępnych środków to robili. W późniejszym czasie sztuka jednak przechodziła buntowniczy czas, kiedy krzesło nazywane było sztuką, wszelkie sklejki codziennych elementów zwane były arcydziełami i to zaowocowało w przyszłości wieloma gatunkami jak np. popart.

Dużo osób by się ze mną nie zgodziło, ale dla mnie dzieła np. Andy'ego Warhola nie są o tyle brzydkie, co głupie. Sprzedawanie kartonowych pudeł jako "dzieła sztuki" to iście idiotyczny pomysł, ale i na to znaleźli się "kolekcjonerzy". Szkoda tylko, że nabywcy tych "dzieł" nie różnili się od okolicznych żuli zbierających co im w ręce wpadnie.

Naprawdę można tu by wymieniać setki odłamów, ale jedyne akceptowalne przeze mnie obrazy, to te na których coś widać. Nie mówię, że muszą one być odwzorowaniem rzeczywistości, ale chcę widzieć wkład artysty, gdzie rysuje np. nierealistyczny obraz grzybów, mitycznych stworów itp. Będzie to miało sens, bo żeby ukazać coś takiego trzeba posiedzieć przez dłuższy czas, a nie tylko wylać farbę w 3 sekundy.

Fotorealizm jednak cudem wrócił do naszych czasów, a to dzięki grafice komputerowej. Nowe możliwości jakie dają komputery prowadzą do tworzenia ultrarealistycznych portretów. Są też hiperrealiści w klasyczny sposób tworzący swoje dzieła (powyżej film).

Skoro to GramSajt to jeszcze o realizmie w grach. Tutaj jest duży zakres, często budżet nie pozwala na lepszą grafikę, ale jeśli już się na tym skupić. Ładna gra nie musi mieć grafiki trójwymiarowej, wiele przepięknych gier tworzone jest w 2D, ale oczywiście ludzie dążąc do realizmu wybierają grafikę 3D. Crysis 3 jest perfekcją samą w sobie i choć nie każdemu może się podobać tematyka, to na dzień dzisiejszy w mojej opinii najbardziej "realistyczna" względem tego co widzimy na co dzień gra 3D (chodzi o styl nie o fabułę).

Żeby to jakoś wszystko połączyć. Wszystko co nie wymaga większego wkładu pracy nie jest dla mnie sztuką. Ultrarealizm nie jest potrzebny, ale cieszy, że są i tacy, którzy opracowali go do perfekcji. Gry może nie powinny być dokładnie tym co widzimy na zewnątrz, ale to, że graficy coraz bardziej mogą się wykazać naprawdę zachwyca.

komentarzy: 005 lipca 2014, 11:50

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl