avatar

Gramik Użytkownik gram.pl (Przodownik) ja.gram.pl/Gramik

Plany Na Przyszłość, czyli o zmianach w głosowaniach i nie tylko

zmiany, plany na przyszłość, głosownia, wpis tygodnia, podsumowania

2Witajcie!

Dziś, jak już wcześniej zapowiadałem w ostatnim podsumowaniu tygodnia na gramsajtach, postanowiłem nieco nakreślić Wam sytuację związaną naszymi inicjatywami, a także przedstawić kilka pomysłów na zmiany, o których myślałem od jakiegoś czasu. Można by było powiedzieć, że na rocznicę powrotu podsumowań, a przy okazji setne jego wydanie pewne odświeżenie i nowości są jak znalazł.

Wpisy tygodnia/miesiąca:

Zacznijmy od tego, co chyba najważniejsze – wybory wpisów tygodnia i miesiąca. Gdy w marcu pojawił się pomysł zmiany formuły samego plebiscytu z odbywającego się tylko w Gramiku na głosowanie w newsie na głównej stronie gram.pl miałem nadzieję, że jeśli więcej osób będzie wiedziało o samej inicjatywie to także sama aktywność w niej wzrośnie, a głosów przybędzie. Niestety tak się nie stało, a kilka ostatnich głosowań pod względem frekwencji wypadło bardzo słabo. Był to także jeden z głównych powodów dlaczego w zeszłym tygodniu na gram.pl nie pojawiło się kolejne Co w gramsajtach piszczy. Ciężko było wskazać wpis tygodnia, gdyż wybrane zostało wybranych ich aż dziewięć, a co za tym idzie byłoby dodatkowych dziewięciu nominowanych do wpisu miesiąca. Łatwo sobie także policzyć, iż jeśli ogólnie podzielimy sobie liczbę wpisów wybranych na liczbę oddanych na nie głosów wychodzi, że tylko trzech Gramowiczów oddało swoje głosy.

Przez cały czas zastanawiałem się, co może być powodem tak słabej frekwencji w głosowaniach. Pierwsze, co pojawiło mi się w głowie to to, że może wpisów samych w sobie jest zbyt wiele. Teoretycznie jest z czego wybierać, prawda? Wiele ciekawych, dobrych, różnorodnych tekstów i każdy powinien coś dla siebie znaleźć. Jednakże nie każdy jest w stanie przeczytać je wszystkie, aby dokonać stuprocentowo słusznego wyboru. Można byłoby oczywiście posiłkować się podsumowaniem, ale lepiej samemu sprawdzić czy dany styl pisania i tematyka zasługują na miano najciekawszego wpisu danego tygodnia.

Druga myśl to sama idea cotygodniowych głosowań. Zaczął się pojawiać problem, który wcześniej nie zwracał aż takiej na siebie uwagi. Często w każdym, nowym głosowaniu pojawiają się stale ci sami Gramowicze. Jednak wyjaśnijmy sobie coś od razu – to nie jest nic złego! Wręcz przeciwnie. Niezwykle mnie cieszy to, że jest wielu twórców na gramsajtach, którzy stale piszą ciekawe teksty i nie zwalniają tempa. Oznacza to przecież, iż podoba im się tutaj i bardzo dobrze się czują, a także znaleźli grono odbiorców swoich tekstów. Tylko problem pojawia się wtedy, gdy co tydzień pojawia się te same ksywki, a często ich posiadacze mają dość dobry tydzień i piszą sporo. Wtedy wybranie jednego, ciekawego tekstu z całego ich wachlarza jest niezwykle trudne, głosy rozkładają się wtedy dość równo, a co za tym idzie ciężko jest wybrać jeden najlepszy. Nawet gdyby kilka osób zagłosowało mogłoby się okazać, że każdy z nich ma po tyle samo głosów, bo każdy z nich czymś się wyróżniał i warty jest nagrodzenia w późniejszym konkursie na wpis miesiąca.

Może także nieco nie zadziałała sama w sobie forma promocji samego głosowania. Widocznie czegoś w nim brakowało, jeśli mało osób brało w nim udział. Po prostu nowa-stara formuła nie do końca przyjęła się tak, jakbyśmy tego oczekiwali i jedynym wyjściem jest po prostu ją zmienić.

Co to oznacza? Na pewno to, że wpisy, które już zostały ogłoszone w podsumowaniach będą ostatecznie brały udział w wyborach wpisu miesiąca. Natomiast zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, czy aby cotygodniowe głosowanie nie jest zbyt częste i czy nie powinno pozostać tylko i wyłącznie głosowanie na wpis miesiąca.

Trzeba tylko rozwiązać inny problem – jak wybrać pozostałe w tym jak i w następnych miesiącach?

Już kilka razy pojawiały się przeróżne pomysły  wybierania najciekawszych tekstów do plebiscytu wpisu miesiąca. Przecież na początku naszej działalności sami wybieraliśmy kilka ciekawych wpisów w danym miesiącu czy tygodniu. Wielu mogłoby jednak stwierdzić, iż wybrane przez nas wpisy mogłyby faworyzować pewnych użytkowników.

Dlatego też chyba najlepszym rozwiązaniem byłby wybór maksymalnie sześciu tekstów przez redakcję serwisu gram.pl wraz z krótkim uzasadnieniem czy też opisem danego tekstu.

W ten sposób sam konkurs mógłby zyskać na wartości z kilku powodów:

  1. Wpisy wybierane byłyby przez redakcję, co oznacza że byłyby prawdopodobnie tymi najlepszymi z najlepszych.
  2. Samo to, że do ostateczniej rozgrywki teksty wybierają redaktorzy gram.pl podciągnęłoby rangę naszych wpisów miesiąca.
  3. Pojawiłby się aspekt niespodzianki, a przy okazji takie wyróżnienie o wiele więcej mogłoby znaczyć.
  4. Mielibyśmy tylko jeden konkurs. Po prostu nie byłoby takiego tłoku, jaki się zdarzał, a przy okazji częstotliwość ich pozwalałaby na złapanie oddechu przed kolejnym. Może przygotowanie czegoś nowego i ciekawego.

To tylko kilka z powodów, które pierwsze przychodzą mi na myśl. Zmiany są potrzebne i można to było zauważyć kilkukrotnie, dlatego chciałbym abyście pod tym wpisem zabrali głos w tej i nie tylko tej kwestii, bo zostały nam jeszcze podsumowania.

Podsumowania tygodnia:

Tak naprawdę wiele z tego, co chciałbym w podsumowaniach zmienić wiąże się także ze zmianami w wyborach wpisów tygodnia. Ale od początku…

Gdy zaczynałem pisać podsumowania tygodnia założyłem sobie, iż powinny się w nich pojawiać wszystkie ciekawsze wpisy z danego tygodnia. Tak, aby przedstawiało najdokładniej różnorodność tego, co publikujecie na swoich blogach. Z czasem jednak zaczęło się pojawiać coraz więcej tekstów krótszych, a o wiele mniej dłuższych. Wyglądało to mniej więcej tak, że pojawiały się powiedzmy 3-4 teksty krótsze w tygodniu w miejscu jednego, dłuższego na dany temat.

W obydwu przypadkach teksty warto przedstawić w podsumowaniu, bo prezentują ciekawe spostrzeżenia na różne tematy. Jednak powoli zaczęły pojawiać się momenty, gdzie trzeba było uwzględniać je jeden po drugim. O ile w przypadku recenzji czy też wrażeń nie sprawia to większego problemu, to w przypadku innych wygląda to inaczej.

Podobnie jak w przypadku wpisów tygodnia zaczęły się pojawiać takie sytuacje, gdy kilku autorów pojawiało się kilkanaście razy w jednym podsumowaniu w różnych miejscach. Można by było opisać to tak, iż był tydzień danego użytkownika. Tworzy przecież sporo, pisze w różnych dziedzinach. Tylko zaczyna się pojawiać pewien zgrzyt, bo wychodzi tak zbyt często.

Dlatego też rozważam kilka zmian, które postaram się wprowadzić wraz z setnym wydaniem podsumowania.  Dlaczego akurat z setnym?

Chcę jeszcze przez następne tygodnie obserwować sytuację związaną z ruchem na gramsajtach i zastanowić się, czy dane zmiany miałyby większy sens.

Według tego co udało mi się wymyślić, w podsumowaniach pojawiałoby się nieco mniej tekstów. Na pewno zniknęłyby wszelkiej maści wpisy związane z seriami, chyba że każdy z wpisów byłby inny tematycznie lub dość konkretnie oddawałyby to, co w danym odcinku jest najważniejsze. Gdy Gramowicz zacząłby nową, ciekawą serię tekstów byłby wspomniany w kilku kolejnych podsumowaniach. Jednak gdy już seria zagościłaby na stałe na danym gramsajcie nie potrzebowałaby ona aż takiego rozgłosu, bo można byłoby się jej spodziewać zawsze w podobnych odstępach czasowych. Chyba, że tak jak wspomniałem wcześniej: będzie to seria, w ramach której każdy nowy wpis będzie wnosił coś nowego lub też będzie pojawiał się raz na dłuższy czas.

Gdy wpisów byłoby mniej mógłbym także postawić na nieco bliższe ich przedstawianie w podsumowaniach. Przykładowo gdy będą trzy wpisy w tematach okołogrowych można o każdym z nich napisać nieco więcej i przedstawić jego tematykę. Jedyne, co by nie podległo większej zmianie to zapewne recenzje, zapowiedzi, twórczość gramsajtowa i gameplaye gdyby takowe się pojawiły. Tych zazwyczaj pojawia się dość sporo, a także jeśli pojawiają się teksty na temat gier to właśnie one  dominują tę tematykę. Poza tym wielu poszukuje opinii innych na temat przeróżnych produkcji, więc tym bardziej powinno się je przedstawiać innym.

To chyba wszystko w kwestii przeróżnych zmian, które miałyby miejsce w naszych głównych inicjatywach. To, co najważniejsze chyba udało mi się przekazać, choć oczywiście mogłem o czymś zapomnieć.

A może zróbmy inaczej: jeśli już jesteśmy przy zmianach w głosowaniach porozmawiajmy o zmianach ogólnie! Czego się dalej trzymać, czego mamy w Gramiku unikać, a co zupełnie wyeliminować. Mniej więcej rok temu pojawił się wpis, w którym zapowiadaliśmy pewne nowości i zmiany. Dobrze wiem, że wiele z nich nie do końca wyszło. Możliwe że niedługo wrócimy z Gramicastami, gdyż cały czas czekamy na jedną, jedyną zapowiedź… ale zawsze można by było coś poprawić już w istniejących lub też dodać nowe inicjatywy.

Działo się różnie – raz lepiej, raz gorzej i dlatego też chcielibyśmy poznać Wasze zdanie na temat tego jak widzicie nas i nasze aktywności w przyszłości.

Tyle ode mnie. Trzymajcie się wszyscy i piszcie, piszcie i jeszcze raz piszcie!

Muradin

komentarzy: 1103 lipca 2014, 19:23

5 komentarzy do tego wpisu:


Demi23 : 03 lipca 2014, 19:50

Pomysł odnośnie głosowania mi się bardzo podoba. Fajnie by było gdyby to redakcja wybierała najciekawsze wpisy. Ale jeśli dobrze zrozumiałem, redakcja wybierałaby wpisy do tekstu miesiąca, a w tym głosowaniu będą już wybierać użytkownicy, tak? Jeśli tak, to super. Podoba mi się. Co do drugiej sprawy, to spoko, też mi się podoba. ^^
odpowiedz

Muradin_07 : 03 lipca 2014, 19:53

Tak, wtedy oczywiście wybór ostatecznego zwycięzcy należałby już do społeczności gramowej. To nie uległoby zmianie. Zmianie uległby tylko sposób wybierania wpisów do wpisu miesiąca. Bo tak naprawdę z wyborami wpisów tygodnia poszedłem nieco w tą samą stronę, w którą poszedł dawno temu Laid_Back ze swoimi podsumowaniami. Tylko wtedy także było wpisów o wiele mniej i głosowania także wyglądało o wiele inaczej. Dlatego też prawdopodobnie cieszyły się o wiele większym zainteresowaniem.
odpowiedz

Master_Morti : 03 lipca 2014, 19:58

3x TAK!
odpowiedz

ManweKallahan : 04 lipca 2014, 13:27

Pomysł z wykorzystaniem redakcji kapitalny, tylko czy już się z nimi konsultowałeś, czy ich wkład jest na razie tylko Twoim pobożnym życzeniem? Ale jeśli by to wypaliło, to myślę, że byłoby świetnie.
Zmiana formy podsumowań też wydaje się ciekawa i godna sprawdzenia.
odpowiedz

Muradin_07 : 04 lipca 2014, 13:41

Sam pomysł już wstępnie obgadywałem z Martivarem i zapewne z tym problemu większego by nie było, tym bardziej że po prostu zapowiedziałem, że taki tekst na temat zmian pojawi się tutaj.
Prawda jest taka, że jeśli gramsajty mają być nadal rozróżniane jako jeden z elementów składowych serwisu gram.pl to także powinny być wspierane w taki sposób. Samo to, że często "zieloni" odwiedzają gramsajty, niekiedy komentują ciekawe teksty motywuje i daje odczucie, że jest się zauważony. Nie wiem jak u innych, ale swego czasu gry Knicz czy Laid_Back pojawiał się na moim GSie to już miałem ciary, bo "była groźba nieuchronnego pojawienia się w podsumowaniu". Może muradongowy avek takiego przebicia nie ma, ale na pewno gdy ktoś z zielonych powiedziałby kilka miłych słów odnośnie wpisu danego użytkownika z pewnością pomoże w dalszym pisaniu ;)
odpowiedz

Kadaj : 05 lipca 2014, 00:23

Rozlosujcie kod do Margonem wśród uczestników głosowania, od razu frekwencja wzrośnie. ;d
odpowiedz

Muradin_07 : 05 lipca 2014, 08:47

Myślałem i nad tym... Ale tak na serio - dobrze wiesz, że sprawdzić tego kto głosował nie możemy, więc i takie rozdawnictwo byłoby bezsensowne. Plus - wiele osób by zajrzało, ale nie zagłosowało, a kod by chciało. WIęc nie tędy droga ;>
odpowiedz

Kadaj : 05 lipca 2014, 16:23

To skąd wiesz, że w ostatnim plebiscycie brały udział tylko 3 osoby? ;d Może głosy rozłożyły się inaczej, np. 3+2+2+1+1? : >
odpowiedz

Muradin_07 : 05 lipca 2014, 16:37

9/3=3? :> Po prostu podzieliłem, bo jeśli już ktoś oddawał zawsze głosy to oddawał wszystkie trzy. A mówiłem o tym, że nie wiem KTO głosuje, a nie NA ILE wpisów głosuje ;P
odpowiedz

Kadaj : 05 lipca 2014, 17:02

sUaba inwigilacja użytkowników, 2/10. ;d
odpowiedz

Muradin_07 : 05 lipca 2014, 17:16

Gdyby ona jeszcze była potrzebna. Jedyne, co mam nadzieję że pojawi się wraz z nowymi GSami to nieco dokładniejsze narzędzia zbierające wszystkie wpisy, uwzględniające kilka wytycznych itd. Bo jednak robienie tego w połączeniu z Feedly to słaba sprawa, często rzeczy giną ;/
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl