avatar

DawidciOverlord Użytkownik gram.pl (Przodownik) ja.gram.pl/DawidciOverlord

Poniekąd Recenzje - Dead Space 2

 

                      

Dead Space 2 jest dzieckiem firmy powiązanej z EA, Visceral Games, a powstało w 2011 roku. Jest to strzelanka-horror z perspektywy trzeciej osoby, podobnie jak to jest zrobione w Resident Evil. Głównym bohaterem jest, tak samo jak w pierwszej części, Isaac Clarke.

Początek gry ma miejsce w ośrodku psychiatrycznym, a żeby były jeszcze ciekawiej, Isaac ma na sobie kaftan bezpieczeństwa. Budzi go alarm, którego włączenie było spowodowane atakiem Nekromorfów. Rozpoczyna się ucieczka, by w końcu dotrzeć do centrum psychiatryka i uwolnić się z ubioru przeznaczonego dla człowieka chorego psychicznie. Nasz bohater obiera sobie za cel znalezienie powodu tej całej sytuacji oraz zniknięcie z kosmicznego miasta. Na szczęście nie zawsze musi radzić sobie sam, nawet jeśli to wspracie jest nieznaczne.

                         

Dead Space 2 jest grą pełną chorych i dziwnych sytuacji. Nie będę podawał przykładów, gdyż nie chcę nikomu psuć zabawy. Nie można o niej powiedzieć, że jest straszna, podczas rozgrywki można było wyczuwać jedynie lekki niepokój, większy, zdecydowanie większy niż w Bioshocku, ale wciąż nie jest to strach. Mimo okropnych zdarzeń i towarzyszących im dźwięków, muszę przyznać, że najgorsza była całkowita cisza albo jedynie szepty. Początkowo wyskakujące jakby spod ziemi mutanty były czymś zaskakującym, jednakże w miarę postęp stawało się to coraz bardziej przewidywalne.

                         

Koniec gry był w miarę dobry. Można go określić jako skumulowanie brutalności i przemocy zmierzonej ku Nekromorfom, ale tak naprawdę nie działo się zbyt dużo, czasami nawet można było wyczuć powiew o zapachu nudy. 

Przeciwników z jakimi musiał się zmierzyć Clarke najprościej można podzielić na dwie grupy: ludzi i Nekromorfy. Tych pierwszych nie spotyka się zbyt często i przeważnie nie dochodzi do konfrontacji, a drugich można podzielić na bardziej szczegółowo. Ich nazw pozapominałem, ale i tak nie są zbyt ważne, sam niektóre wymyślę, żeby było wiadomo o co mniej więcej chodzi. Najpowszechniejszym gatunkiem były stwory atakujące z bliska, które nie sprawiały większych problemów. Miały one braci, Gigantów, których można były wyeliminować jedynie celując w ściśle określone miejsca. Oprócz nich były mutanty plujące kwasem pochodzącym z wnętrzności, Dzieci-Bomby oraz parę innych równie ślicznych potworów.      

Przemieszczając się Isaac często znajuduje na amunicję, pieniądze, fiolki medyczne oraz plany. Od czasu do czasu może natrafić na automatyczny sklep, w którym może sprzedawać bądź kupować uzbrojenie i bronie, oraz na ławeczkę, przy której może dodatkowo dokonać ulepszeń posiadanego ekwipunku za pomocą modułów.

Rodzajów broni jest całkiem dużo i pozwalając one na łatwiejszą i szybszą eliminację przeciwników, napotkać można było harpuny, lasery jak i potężniejsze działka. Ja korzystałem jedynie z podstawowego pistoletu, ponieważ najłatwiej do niego zdobywało się amunicję, a poza tym to było jedyne "narzędzie", które ulepszyłem maksymalnie.

Lokalizacje w Dead Space 2 są do siebie bardzo podobne, tylko parę odbiega od schematu. Ale wszystkie łączy to, że są ciasne i mroczne. Otwartością charakteryzyują się jedynie koszmary bohatera.

                 

DS2 jest bardzo krótką grą. Jest przejście zajęło mi na oko 7 godzin. Bardzo długo się rozkręca, a gdy już można stwierdzić, że nie jest wcale nudno gra się kończy.

Jeśli tyczy się grafiki i ogólnego wyglądu to nie jest źle. Nie znalazłem elementów, które mógłbym zachwalać, ani takich za które twórcy powinni się smażyć. Postacie wyglądały zadowalająco, tak samo Nekromorfy.

Oprócz trybu dla jednego gracza dostępny jest też multiplayer, któy według mnie jest beznadziejny i żałuję, że wykorzystałem przepustkę sieciową. Po dołączeniu do rozgrywki zostajemy przyłączeni do jednego z 4-osobowych zespołów: ludzi albo Nekromorfów. Zadanie jest jedno - zabijać członków drugiej drużyny, dopóki nie skończy się czas. Wygrywają ci, którzy dokonali więcej zabójstw.

Dead Space 2 jest średnią grą, trochę dziwną, ale to jest raczej plusem tej produkcji. W moim rankingu gier umieściłbym ją gdzieś po środku, ale pewnie bliżej końca niż początku. Niestety nie posiada nic co, by mi się szczególnie spodobało, a całkowity sprzeciw zgłaszam wobec trybu dla wielu graczy. Niepotrzebnie się go wciska w wiele gier.

         

komentarzy: 231 lipca 2014, 15:58

1 komentarz do tego wpisu:


Demi23 : 31 lipca 2014, 18:14

Chciałbym kiedyś skończyć całą trylogię. Nigdy nawet jedynki nie przeszedłem. Ostatnio pobrałem ze Steama, ale okazało się, że jest po angielsku... to pobrałem teraz z Origina. :D Jak będę miał czas to przejdę, a potem czas na dwójkę, którą mam od roku, a jeszcze nie instalowałem... Trójkę wyłapię pewnie w jakiejś promocji jak będzie.
odpowiedz

DawidciOverlord : 31 lipca 2014, 18:22

Kiedyś się na pewno uda. :D
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl