avatar

DawidciOverlord Użytkownik gram.pl (Przodownik) ja.gram.pl/DawidciOverlord

Poniekąd recenzje - Crysis 3

 

              

Crisis 3 został wykreowany przez Crytek Studios w 2013 roku. Najbliżej tej grze jest do strzelanki, ale ma też elementy RPG i skradanki. W trzeciej części Crysis ponownie wcielamy się w człowieka w nanokombinezonie, którym jest Prorok. Jego kolejna przygoda zaczyna się na statku, w którym jest uwięziony przez CELL. Organizacja ta, po unicestwieniu Cepidów przejęła kontrolę nad światem i zahibernowała największe możliwe źródło zagrożenia. Oczywiście jak są rządzący, to musi działać też opozycja. Właśnie oni, na czele ze starym ziomkiem Psycholem, ratują go i przy okazji proszą o pomoc w pozbyciu się dyktatorów. Prorok, choć niechętny, zgadza się. Po krótkim czasie sytuacja komplikuje się i zaczyna się zabawa. 

Fabuła nie jest zła, da się lubić. Jest parę wątków, w tym miłosny. Jest kilka zwrotów akcji, najczęściej w stylu z deszczu pod rynnę, ale także są też bardziej pozytywne. Duża część gry jest do przewidzenia, jednak nie koniec, nie całkowicie. Zakończenie jest dostatecznie, dobrze podumowuję to co się stało i prawie jestrm pewny, że seria Crysis to trylogia, ale w tych czasach już niczego nie można być pewnym.

Gra jest podzielona na 9 rozdziałów. W każdym nasz bohater ma z inny cel do wykonania. Nie ma żadnych misji pobocznych, ale za to są zadania ułatwijące grę np. usunięcia urządzenia zakłócającego komunikację z rebeliantami. Większość czasu towarzyszy nam Psychol. Jednak bezpośrednio spotyka się go tylko kilka razy i zaledwie na parę chwil. Towarzysz czuwa przeważnie ze snajperką na pewnej nieokreślonej pozycji i usuwa niektórych przeciwników.

                     

Prorok do dyspozycji ma wiele rodzajów broni, od pistoletów przez snajperki po łuk, które może następnie modyfikować, podobnie jak to było w poprzednich częściach. Zmiana celowika, naboi albo dodawnie lub usunięcie tłumika. Czasami po zabitych wrogach zostają super potężne bronie, lecz posiadają one określoną liczbę amunicji, której nie da się uzupełnić. Nie dzięki samej walce może przetrwać. Nanokombinezon ma wbudowany wizjer, by móc zaznaczać wrogów, tarczę, możliwość stania się niewidzialnym oraz noktowizor. Każdy z tych sprzętów korzysta z energii, jednak jej odnawianie jest całkiem szybkie, a miejsce do tymczowej kryjówki z łatwością można znaleźć. 

                       

W tej części dodano nowego przeciwnika, jakim są programowane przez ludzi wieżyczki. Można je unieszkodliwić na dwa sposoby. Pierwszym jest zestrzelenie, a drugim schakowanie, dzięki urządzeniu hakującemu. Wystarczy w odowiednim momencie, parę razy, wcisnąć przycisk i volia, zrobione. Naboje zaoszczędzone, a poza tym jeden "pomocnik" więcej.

Crysis 3 można przechodzić niszcząc i zabiajając wszystko co się rusza, nie martwiąc się o nic albo korzystać z niewidzialności, łuku, noża, skradania i hakowania. Oczywiście, można też połączyć oba style, jednak wolałem chodzić nie zauważony i likwidować po kolei przeciwników niczym w Batmanie albo w Dishonored. 

Wrogowie zazwyczaj nie sprawiają większych trudności. Na niektórych mapach się przez cały czas odnawiają, więc walka nie ma sensu. Na całą grę do zlikwidowania było tylko 3 Bossów. Na pierwszych dwóch trzeba było znaleźć sposób, a trzeci był do zniszczenia za jedym strzałem, wystarczyło wycelować. Ale lepsze to niż żaden.

Podróżując, można trafić na kilkadziesiąt znajdziek. Nie dają one nic, nie licząc satysfakcji oraz osiągnięcia. Ale oprócz nich można znaleźć również punkty ulepszeń do nanokombinezonu. Można je przeznaczyć na jakąkolwiek spośród przedstawionych umiejętności, które następnie jest jeszcze możliość rozbudować poprzez wykonywanie odpowiednich warunków.  

Prorok porusza się po różnorodnych terenach. Jednak wszystkie z nich łączy jedno. Tak by wyglądało życie na Ziemi po stu latach od nagłego zniknięcia ludzi. Część wieżowców leży i kruszeje, prawie wszystkie miejsca należące wsześniej do człowieka zajmuje roślinność. Liczne bagna, rzeczki ot tak sobie płynące to już nic dziwnego w środku Nowego Jorku. 

                    

Graficznie Crysis prezentuje się bardzo dobrze. Nie licząc tego jak wygląda część roślinności znajdującej się na ziemi. Ale może nie jest to wina gry, tylko starej generacji konsol. Niezależnie od powodu, to mi się nie podobało. Do co przerywników to do nich nie mam żadnych zastrzeżeń.

Multiplayer jest w tej grze wielce rozwinięty. Jest około dwudziestu trybów gry, więc gracze nastawieni na kontakt i walkę z prawdziwymi oponentami nie powinni się nudzić. Więcej nie mogę napisać, gdyż nie poświęcam dużo czasu na grę online.

Konkludując Crysis 3 posiada ciekawą, w miarę dobrą fabułę. Brak misji pobocznych sprawia, iż czuję pustkę, ponieważ w chęcią pomógłbym jakiemuś rebeliantowi. Różnorodność broni i terenów powinna zadowolić każdego, a do grafiki prawie nie można się przyczepić.

komentarzy: 130 marca 2014, 03:27

1 komentarz do tego wpisu:


NeoKoriban : 02 kwietnia 2014, 17:25

Crysis 3 pod względem multi mnie zachwycił poprzez zróżnicowanie trybów i różnych pierdół, które oferuje. Z singlem niestety jest trochę gorzej w porównaniu chociażby do drugiej części. Mimo wszystko gra jest bardzo dobrą prezentacją potencjału silnika CryEngine :)
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl