avatar

Miqin Użytkownik gram.pl (Przodownik) ja.gram.pl/Miqin

Recenzencik #1

0

"Recenzencik" będzie serią, w której będę zamieszczał moje recenzje rożnych gier i od czasu do czasu albumów muzycznych. Sądzę, że z czasem recenzje będą coraz lepsze ;)

Na początek serii pozwolę sobie zrecenzować grę Minecraft.

0

Producent: MOJANG

Cena na PC: ok.90zł

Multiplayer: Tak

Podobne gry: Terraria

Średnia ocen w sieci: 93%

 

Na pierwszy akapit pozwolę sobie przytoczyć fragment recenzji z CD-Action. „Minecraft to gra wyobraźni. Inaczej niż Fast-foodowe produkcje, nie opowiada żadnej historii i nie prowadzi za rękę od skryptu do skryptu. O bohaterze nie trąbiły przepowiednie, świat nie ma wiekowej historii, a na jego końcu nie czeka chętna i ponętna księżniczka do uratowania. Jest tylko gracz i pokłady jego inwencji, od których zależy, jak wykorzysta rządzące „klockowym” światem reguły i jak dobrze będzie się przy tym bawił.”

 

Na czym polega Minecraft?

W Minecrafcie nie można do końca sformułować na czym polega granie w niego, ale moim zdaniem, jest on grą, w której możemy stworzyć wszystko z niczego. Ta gra pozwala nam wykorzystać pokłady inwencji drzemiące w każdym z nas. Jest ona narzędziem do przeżywania spersonalizowanych przygód i zdobywania własnych, niepowtarzalnych wrażeń.

 

 

Trudne początki

Nowy wygenerowany świat, dzień. Pojawiam się w lesie, nie wiem co robić (w końcu nigdy w to nie grałem). Szybkim ruchem wchodzę na Internet w poszukiwaniu jakichkolwiek poradników, nic nie znajduję, po dłuższym przejrzeniu Internetu odnajduję coś na wzór gotowych schematów stwarzania przedmiotów. Pierwsza moja myśl „WTF? O.o” jednak chwilę potem zaczynam rozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Rozwalam drewno, tworzę jakąś skrzynię, patrząc na schemat robię patyki, które po połączeniu ze zwykłymi kostkami drewna, stwarzają jakiś kilof. Bez namysłu lecę w stronę napotkanej jaskini. Kilofem rozwalam kostki „stone’a”, z którego wypadają kostki „coobla”. Ponownie sięgam do schematów, z których odkrywam, że mogę zrobić kilof także z kamienia, dzięki któremu będę mógł szybciej rozwalać inne kamienie. W końcu stwierdzam, że skoro jest kilof to i siekiera też jest, nie mylę się. Po stworzeniu siekiery zaczynam rozwalać drzewa. Zaczyna robić się ciemno, a ja totalnie nie wiem co mam robić. Ponownie sięgam o pomoc do Internetu, zrozumiałem, że musze zrobić sobie cos na kształt schronienia. Szybciutko lecę pod wielką ścianę góry i zaczynam rąbać w niej dziurę. Muruje się i zostawiam tylko 1 kratkę, która ma służyć za okno. Czekam na ranek…

Tak wygląda początek ok. 90% graczy Minecrafta. Gra w żaden sposób nie ostrzega świeżego gracza przed niebezpieczeństwem czyhającym w podziemiach czy miejscu pełnym mroku,  nie podpowiada, za co się na start zabrać oraz jak tworzyć jakiekolwiek przedmioty.

 

Rozgrywka

Turkusowa bluza, granatowe spodnie, brązowe włosy i skośne oczęta – tak można opisać wygląd kogoś na wzór głównego bohatera Minecrafta, zwanego Stevem.0

Piszę „kogoś na wzór”, ponieważ w grze każdy ma możliwość stworzenia swojego, oryginalnego bohatera, a jego imię będzie takie jak Nick gracza. Gra daje nam możliwość grania z pierwszej osoby jak i z 3, ale widok z 3 osoby opłaca się odpalić  tylko, żeby pochwalić się niesamowitym skinem ;) W grze występują zwierzęta takie jak owce, kury, krowy czy świnie. Aby było ciekawiej twórcy dodali tez potwory, które u niejednego budzą strach. Najciekawszym i najbardziej godnym uwagi jest creeper, którego dokładnie opisałem w kolejnym dziale. Ze wszystkich zwierząt jak i potworów wylatują materiały dzięki, którym możemy stworzyć przedmioty. W grze głównie chodzi o to, aby budować co się tylko chce. Od domów, przez kolejki, Spa, wodospady, centra handlowe po istne dzieła sztuki takie jak te:

00

Creeper

Creeper jest prawie bezgłośny. Jest zielony, nie ma rąk i chodzi na czterech odnóżach. Rozpoznać go można po charakterystycznym wyrazie twarzy. Potwór ten występuje nie tylko w nocy, ale także w dzień. W przeciwieństwie do swoich kolegów Szkieleta i Zombie, nie płonie on w dzień, lecz po pewnym czasie znika. Creeper jest chodzącym ładunkiem wybuchowym. Gdy zbliży się do gracza na 1 kratkę wydaje specyficzny dźwięk "TSSSSSSSS", który zwiastuje wybuch za 1,5 sekundy. Eksplozja Creepera jest 25% słabsza od wybuchu TNT (ładunku wybuchowego).
Potwór wybuchając niszczy także klocki wokół siebie. Jest to duże zagrożenie dla budynków zbudowanych przez gracza, więc zaleca się budowanie domów z wytrzymałych materiałów.

0

 

Interfejs

Interfejs jest mały i czytelny, znajduje się on na środku, u dołu ekranu. Zamieszczone są na nim serduszka, które informują nas o ilości naszego zdrowia, kawałki mięsa informujące nas o ilości energii, pasek szybkiego wyboru przedmiotów, oraz pasek doświadczenia.

Grafika

Tysiące pikseli gryzących w oczy, nieszczegółowe modele postaci, zwierząt i mobków oraz fizyka zacofana o 20 lat. Brzmi jak kawał, ale ta gra naprawdę ma taką grafikę. Wbrew pozorom daje to jej niesamowity klimat, w którym zakochało się miliony graczy.

Muzyka

Udźwiękowienie składa się głównie z dźwięków kroków, skakania, łupania kilofem w skałę, okazjonalnego jęknięcia zombiaka i od czasu do czasu lecącej w tle melodii składającej się z kilku nutek, stworzonych przez Daniela Rosenfelda. W grze występują także płytki muzyczne, które możemy zdobyć podczas gry. Umieszczone na nich utwory wpadają w ucho, ale nijak nie mają się do klimatu gry, co innego z utworami wyżej wymienionego Daniela Rosenfelda, który doskonale spełnił swoje zadanie.

 

Podsumowanie

Podsumowując Minecraft jast grą niesamowicie innowacyjną, jest grą, która moim zdaniem jest rewolucją. Na każdym kroku inspiruje i zachwyca. Jak najbardziej, mój kandydat na grę niezależną roku.

komentarzy: 910 stycznia 2012, 19:52

6 komentarzy do tego wpisu:


Miqin : 10 stycznia 2012, 20:00

Jest to moja pierwsza recenzja, więc proszę o wyrozumiałość ;)
odpowiedz

Ticio : 10 stycznia 2012, 20:30

Ogólnie recenzja nienajgorsza, aczkolwiek szkoda, że pominąłeś w recenzji tryb kreatywny, który dodano ostatnio i który też w ogóle nie ogranicza gracza do zdobywania materiałów - masz wszystko bez umiaru, od początku gry. Nie trzeba bawić się w survival :)
Okiem zwykłego, nieznającego się na recenzjach czytelnika - jest ok :)
Pozdrawiam
odpowiedz

Miqin : 10 stycznia 2012, 20:38

Dzięki ;)
A co do creativa, totalnie zapomniałem napisać w "rozgrywce" o trybach gry. Mój błąd..
odpowiedz

Hartus : 10 stycznia 2012, 23:49

W te wirtualne klocki Lego jeszcze nie miałem okazji zagrać, ale z tego co widzę to wciąga ludzi niesamowicie. ;)
odpowiedz

Hartus : 11 stycznia 2012, 00:08

PS. Myliłem się co do twoich propozycji muzycznych. "SAIL - AWOLNATION" mi się spodobało. :) Zwykle nie słucham takiej muzyki, ale ten kawałek jest całkiem fajny.
odpowiedz

Miqin : 11 stycznia 2012, 07:39

Właśnie o to chodzi ;)
Aby przełamywać swoje ulubione rodzaje muzyki i odkrywać coś nowego ;)
Mi osobiście na początku w ogóle ten utwór się nie podobał, jednak zacząłem powtarzać sobie ten filmik, w którym był ten utwór, ponieważ ta muzyka ma to coś, że człowiek aż chce ją jeszcze raz usłyszeć ;)
odpowiedz

Materos : 12 stycznia 2012, 10:39

Recenzja fajna, oby tak dalej ;)
odpowiedz

Materos : 13 stycznia 2012, 12:04

"Podsumowując Minecraft jast grą niesamowicie innowacyjną, jest grą," Chyba błąd składniowy, ale nie jestem pewien.
odpowiedz

Miqin : 13 stycznia 2012, 14:30

Nie skomentuje... To nie jest błąd składniowy, to ma dawać pewien efekt wypowiedzi. Zresztą nie rozumiem cię, jak masz komentować takim gównianym tekstem to lepiej wgl nie komentuj -.-
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl