avatar

SirGracz Użytkownik gram.pl (Brygadzista) ja.gram.pl/SirGracz

Gambit developerski


2

Tytuł tego wpisu pewnie wywołał u niektórych zdziwienie, jednak już za chwileczkę wszystko będzie jasne. Otóż czym jest gambit? Pewnie niektórzy tego nie wiedzą dlatego wytłumaczę. Jest to zagranie szachowe w którym poświęcamy zazwyczaj pionka lub kilka pionków do uzyskania lepszej pozycji, to tak w maksymalnym skrócie, jest masa gambitów lecz to nie o nich chcę mówić, dlatego przejdę do meritum.

Na ostatnim Giermaszu, z kosza w swojej biedronce wygrzebałem jedyny dostępny egzemplarz Aliens : Colonial Marines. Gdy gra miała swoją premierę w lutym ubiegłego roku, powiedziałem że nie dam za nią więcej niż 10 zł. Nie mam zamiaru recenzować tej gry, wszyscy wiemy jak jest ona zła i popsuta. Bardziej chcę powiedzieć o tym jak Gearbox - tak ten sam Gearbox który stworzył m.in Borderlands oraz Brothers in Arms, poświęcił dwie znane gry/marki by... uzyskać lepszą pozycję. Napisałem o dwóch grach, do Aliens : Colonial Marines dołączy jeszcze Duke Nukem Forever, który moim skromnym zdaniem nigdy już nie powinien zostać wydany. Każdy chyba zna Randy'ego Pitchforda, szefa Gearbox Software, prze sympatyczny gość który zawsze ma dużo do powiedzenia. Czasami chyba aż za dużo, ponieważ często potrafi puścić wodze fantazji, jak w przypadku DNF i ACM.

DNF nie jest aż takim crapem jak ACM, jednak wiele te gry łączy. Obie powstawały w dużych bólach, premiery były wielokrotnie przekładane i ogólnie z tymi grami zawsze było coś nie tak. Jednak łączy je jeszcze coś - ich ostateczne wersje wyszły właśnie dzięki Gearbox Software. Przypadek? nie sądzę. Po ukazaniu sie DNF powiedziałem że to tylko wypadek przy pracy. Chociaż nie potrafiłem zrozumieć dlaczego akurat Gearbox postanowiło wypuścić na rynek taką zacofaną grę i to jeszcze za jaką cenę... Coż po ukazaniu się ACM zrozumiałem wszystko. Gearbox dziś niczym nie rózni się od innych firm. Może kilka lat temu mieli jeszcze godność i nie naraziliby swojej reputacji. Jednak dziś przyświeca im jeden cel, czyli zarobić a się nie narobić. Popatrzcie na to co chcieli zrobić z Brothers in Arms (Furious 4... bez komentarza) i co robią w przypadku Borderlands 2 czyli masa DLC z czego większość nie jest nic warta i jest po prostu chamską próbą opróżnienia całkowicie naszych kart kredytowych.

Poświęcili swoją reputację oraz ośmieszyli fanów DNF oraz ACM, i o mało nie doprowadzili do katastrofy w przypadku Furious 4 (które i tak się ukaże ale już bez Brothers in Arms w tytule), by uzyskać lepszą pozycję materialną. Gdyby obie te gry, mówię tu o ACM i DNF, nie były aż tak mocno porządane przez fanów to Gearbox olałoby sprawę. Ale tu chodziło o dwie bardzo znane marki. Dodajmy do tego jeszcze te kłamliwe materiały promocyjne np. Aliena i wyjdzie nam obraz firmy która poświęciła całą reputację byle tylko zarobić. Randy od początku wiedział że DNF i ACM będą niewypałami. Jednak to jest właśnie gambit developerski. Ludzie z Gearbox oszukali wszystkich, zagrali chamsko na nosie (i grają nadal) a konsekwencji swoich czynów nie poniesli bo nie sądzicie chyba że niskie oceny w mediach są dla nich karą. Oceny swoją drogą a kasa swoją drogą. Po wydaniu DNF mówiono na nich "oszuści oszuści" po wydaniu Borderlands 2 "GEARBOX RULEZ" i gdy wszystko wydawało się być w porządku to uderzyli w nas Aliens : Colonial Marines... Nie ma szukać usprawiedliwień dla Randy'ego i jego zjaranej kompanii bo kryzysem twórczym nazwać tego nie można. Ludzie z Gearbox zagrali z nami w szachy i wygrali. Ludzie z Take-Two i SEGI mają swojego Napoleona a jest nim Randy Pitchford... Bo oszukać graczy to On umie, być może nawet lepiej niż samo EA/Activision. Na zakończenie mały bonus w postaci wymienionego wyżej kłamliwego dema Aliens : Colonial Marines z E3 2011.

 

komentarzy: 215 marca 2014, 14:58

1 komentarz do tego wpisu:


Master_Morti : 18 marca 2014, 20:56

Biorąc pod uwagę poczynania Gearbix boję się o przyszłą, oficjalną część Brothers in Arms :/
odpowiedz

SirGracz : 18 marca 2014, 21:06

Ja też się tego strasznie obawiam :/ Od czasów "Hell's Highway" w Gearbox jest tylko gorzej i gorzej (nie licząc Borderlandsów)
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl