avatar

Karfein Użytkownik gram.pl (Biały Drow) ja.gram.pl/Karfein

Opis: Jostein Gaarder - "Świat Zofii"

Początkowo chciałem napisać recenzję, ale doszedłem do wniosku, że jestem nieco zbyt zielony, jeśli chodzi o taką literaturę, żeby napisać recenzję tej książki. Ograniczę się więc do krótkiego opisu tego dzieła oraz podzielenia się z Wami moją opinią. Nie będzie jednak typowego podsumowania i wystawionej oceny.

W zasadzie interesując się filozofią już jakiś czas oraz przebywszy trwający semestr kurs filozofii nie miałem za bardzo, czego szukać w tej pozycji. Dlaczego? Jostein Gaarder jest norweskim pisarzem, autorem literatury pięknej i książek filozoficznych. "Świat Zofii" jest przykładem takiej książki filozoficznej. Właściwie jest to napisany przystępnym językiem podręcznik, który wprowadzi nas w arkana myśli filozoficznej, nie wymagając wysokich umiejętności czytania ze zrozumieniem, choć te na pewno pomogą. Ale sięgnąłem po tę książkę, gdyż nie mogłem zignorować faktu, że dzieło traktujące o filozofii, będące bestsellerem znajduje się u mnie na liście książek nieprzeczytanych.

Zaczyna się tym, że główna bohaterka, piętnastoletnia Norweżka imieniem Zofia Amundsen, otrzymuje listy, które stanowią swoisty kurs historii filozofii. Zofia dostaje również wiadomości przeznaczone dla niejakiej Hildy, której to ma te wiadomości dostarczyć. Owej Hildy jednak nie zna i dopiero później okaże się, co i jak. Z czasem listy zastąpione zostają rozmowami z nauczycielem historii filozofii, a sam kurs stanie się sposobem na... zwycięstwo, że tak to ujmę, gdyż przejawia się tam wiele bardzo ciekawych motywów, które świetnie urozmaicają wykłady filozoficzne, a których nie chcę zdradzić tym, co jeszcze książki nie czytali. Należy nadmienić, że nie czyta się tego dzieła, jak jakiegoś podręcznika akademickiego i każda/y nastolatka/ek bez problemu się w tych wszystkich wiadomościach odnajdzie. Jak wspomniałem, książka jest pisana przystępnym językiem, a i chyba wszystkie teorie filozoficzne były asystowane obrazowymi przykładami oraz trafnymi pytaniami uczennicy, dzięki czemu łatwiej wszystko pojąć i więcej zapamiętać.

Mi się osobiście książka bardzo podobała, a zakończenie było zaskakujące. Według mnie wręcz nie sposób przewidzieć, co się dokładnie przeczyta na następnych stronach, zawierających szczegóły samej fabuły, a już na pewno nie sposób odgadnąć tego, co wyczytamy na ostatnich stronach książki. Choć większość "Świata Zofii" to ciekawe informacje na temat myśli filozoficznej od starożytności po współczesnych myślicieli, będziemy przy okazji chętnie gnać przez tę nieprzewidywalną fabułę. Polecam gorąco ten tytuł wszystkim, a zwłaszcza tym, których filozofia interesuje, ale jeszcze się w nią nie zagłębili.

Każdemu graczowi przyda się poczytać coś ciekawego, pożytecznego, a nie tylko przewijać kolejne linijki dialogów postaci w grach komputerowych/konsolowych. Skrót alt+F4 może otworzyć okno (nie Windowsowe :P) na świat, który nie będzie koniecznie prawdziwy, ale przynajmniej pozwoli odetchnąć od jego wirtualnego ekwiwalentu.


komentarzy: 816 lipca 2009, 16:00

8 komentarzy do tego wpisu:


Jacobek92 : 16 lipca 2009, 16:45

E tam zaraz mówisz ze dużo przekleństw . A z ortografi dobry nigdy nie byłem ;) Wiec prosze o wyrozumiałośc:). Te przekleństwa dodałem:) zeby było troche smieszniej :) A komentarz miałem napisac własnie:) wiesz ja mam net z oragne o mocy 64kb/s:) to nawet nie 128 :) wiec nawet i twój jedno"prawie 'kolorowy gs otwierał sie z półgodziny. Pozdro >:)
odpowiedz

Karfein : 16 lipca 2009, 17:12

Ja mam 128KB/s i się otwiera w mgnieniu oka, używając Firefoksa. W Twoim przypadku powinno to być więc... 2 mgnienia oka, chyba, że coś ściągasz przy okazji, albo używasz IE :P
odpowiedz

Elminster : 16 lipca 2009, 21:34

Ja czytam coś pożytecznego w grach (przynajmniej wg mnie :) Planescape Torment jest świetne (choć dopiero wyszedłem z kostnicy ). Teraz wiem dlaczego wszyscy się nim zachwycają. I mają cholerną rację
odpowiedz

Elminster : 18 lipca 2009, 10:20

To znowu ja: Więc z tego co planowałem muszę się niestety wycofać. Nie umiem pisać tego typu tekstów (ogólnie nie umiem pisać),. Mam nadzieję, że się nie obrazisz, bo wiem, że wygląda to głupio: najpierw prosiłem, a teraz się wycofuję. Mam nadzieję, że to zrozumiesz. ^^
odpowiedz

Karfein : 18 lipca 2009, 11:02

Spoko. Bardziej się zastanawiam, czy ktoś w ogóle się wypowie nt. powyższej książki, choć jednym zdaniem...
odpowiedz

Madt : 18 lipca 2009, 14:16

Cóż, ja preferuję raczej fantastykę, teraz czytam po raz kolejny całego wiedźmina Sapkowskiego. Uwielbiam ten cykl. Co do innych gatunków, to owszem kilka mnie zainteresowało zazwyczaj dzięki dobrym recenzjom i opiniom. Ta pozycja brzmi ciekawie, więc może się kiedyś skuszę na to aby ją przeczytać. :)
odpowiedz

grytek1 : 23 lipca 2009, 08:52

bleee filozofia ?? ;p
odpowiedz

Karfein : 23 lipca 2009, 09:57

grytek1:
Mniam! Filozofia! :)
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl