avatar

Karfein Użytkownik gram.pl (Biały Drow) ja.gram.pl/Karfein

Recenzja: Serious Sam HD: The Second Encounter

recenzja, gry wideo, Serious Sam, HD, FPP

Takich prawdziwych remake'ów HD jest jak na lekarstwo. O ile The First Encounter był dobrym wiernym portem, tak The Second Encounter wręcz wymiata. Recenzja pokaże Wam, dlaczego tak jest.


Ukryta kamera?


Przypomnijmy sobie fabułę

Tutaj jak zwykle na zbytnią powagę nie ma co liczyć. Sam rusza statkiem kosmicznym w kierunku planety Syriusz, by zgładzić Mentala. Tak się jednak składa, że statek zalicza wypadek przez zderzenie z nietypowym autobusem z twórcami gry... Pojazd zostaje uszkodzony i ląduje awaryjnie w Ameryce Południowej. Sam wychodzi z tego całkiem cało, ale znów będzie musiał użerać się z hordami Mentala. Odwiedzi w tym czasie rzeczoną Amerykę Południową, starożytną Mezopotamię oraz średniowieczną Europę (w tym Polskę!). Dzięki tym podróżom w czasoprzestrzeni można liczyć na większe zróżnicowanie w otoczeniu, co przekłada się na większą odporność na monotonię. Wersja HD dodatkowo posiada 15 nowych sekretnych miejsc do odkrycia i osiągnięcia Steamowe. Humoru też jest nieco więcej, aczkolwiek jeszcze troszkę brakuje, by poważnie cieszyć się Serious Sam HD: The Second Encounter.


Trollface jest wielki.

Tak jak ma być
Choć dodano to i owo, rozgrywka nie zmieniła się nic a nic. To wciąż stary dobry Serious Sam w drugim starciu, tylko że w całkowicie nowej oprawie. Aczkolwiek znów miałem wrażenie, że kleery biegają tak jakoś inteligentniej, by w razie możliwości otoczyć gracza. Niemniej jednak biegną ostro po wyznaczonych oskryptowanych ścieżkach, więc jeśli ktoś umie przewidzieć kierunek, spokojnie zdejmie hordę z bezpiecznej odległości rakietnicą. Poza starym arsenałem dorzucono snajperkę, miotacz ognia oraz piłę łańcuchową, a ponadto dodano poważną bombę usuwającą w oślepiającym wybuchu wszystko dookoła. Przeciwnicy także prezentują się w tym samym repertuarze z 5 dodatkami: Zorg Najemnik i Komandos (piechurzy strzelający pociskami), Zumb'ul czyli twardziel z dwiema rakietnicami, Cucurbito Dynia czyli szarżujący z piłą tłuścioch oraz miotający kulę lawy jaszczurzy demon.


Wiedziałem! Ukryta kamera!


Serious Sam HD: The Second Encounter to także nowe opcje trybu wieloosobowego. Przede wszystkim jest więcej rodzajów kooperacji (np. dzielona pula respawnów lub survival). Ponadto nowe sposoby na rywalizację między sobą: Capture the Flag, Beast Hunt (kto więcej ustrzeli), My Burden (tylko osoba z obciążeniem nabija punkty), Last Man Standing i drużynowy odpowiednik. Generalnie trybów jest tyle, co w nowym Serious Sam 3: BFE. Trzeba przyznać, że odświeża to stanowczo grę i idzie na plus. Zachowała klimat oryginału, a mimo to poszła do przodu. Brawa.


W tym roku świąt nie będzie...

Prawdziwy remake HD
Mało tego na rynku, ale tutaj się udało w 100%. Ponownie i tym razem w udźwiękowieniu i ścieżce dźwiękowej nie zmieniano praktycznie nic. Cały retusz skupił się na grafice. Tekstury są dokładne, polygonów znacznie więcej, animacje płynne, nowe modele postaci, odświeżone bronie, wygładzone poziomy. Mimo to design poszczególnych map został nietknięty. Gdzie miało być płasko, tak też zostało. Gdzie można było podrasować podłoże, tam sobie na to pozwolono. Nie zabrakło też nowych efektów specjalnych dotyczących wybuchów czy krwi na ekranie przy zabójstwie z bardzo bliskiej odległości. HD pełną gębą, nie to, co na konsolach - jedno wielkie wyłudzenie większej ilości kasy za parę trofeów i kompatybilność z nową generacją.


Fiński akcent dla Suomalainenki xD (wiem, że kolor ciut nie ten)

Powtarzam, lećta do sklepu

Przypominam, że w Polsce dzięki CD Projektowi można nabyć w eXtra Klasyce Serious Sam HD w złotej edycji, która zawiera obie odświeżone wersje, jak również obie klasyczne - 5zł za każdą część. Myślę, że to opłacalny interes. Kawał klasycznego schmupa z wersjami HD z ciągle pełnymi serwerami graczy gotowych do współpracy bądź rywalizacji. Czego chcieć więcej, kiedy umysł pragnie nieskrępowanego odmóżdżenia? A i jeszcze te promocje 50% w wakacje... lećta do sklepu.

Zalety i wady
+ prawdziwy remake HD
+ rozwałka
+ rozbudowane multi
+ oprawa audiowizualna
+ cena
- jeszcze ciut ciut za mało humoru

Moja ocena: 8,5/10

komentarzy: 324 sierpnia 2012, 09:06

2 komentarze do tego wpisu:


Muradin_07 : 24 sierpnia 2012, 09:22

O ile jeszcze pierwszy i drugi epizod wygląda naprawdę dobrze, to trzeciemu czegoś brakuje- trochę dla mnie wyglądał jakby był zrobiony na odwal. Ale SS w HD to dobra powtórka z rozrywki, sam przegrałem dosyć sporo w SE i to nigdy się nie nudzi :)
odpowiedz

Karfein : 24 sierpnia 2012, 13:13

Mnie właśnie Serious Sam II (czyli ten trzeci epizod? bo jest jeszcze Next Encounter i Serious Sam 3, czyli przedepizod) najbardziej podsiadł za wszechobecne jaja. Recka kiedyś będzie.
odpowiedz

ManweKallahan : 24 sierpnia 2012, 14:03

Po tych screenach to wygląda na grę z ostatnich kilku lat :) A w samego SS grałem krótko bardzo dawno temu, nawet nie wiem, w którą część.
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl