avatar

Fang Użytkownik gram.pl (Stachanowiec) ja.gram.pl/Fang

Wiosenna Konferencja CD Projekt 2011

 

Na wstępie chciałem podziękować  gram.pl za otrzymanie zaproszenia. Jest to o tyle dziwne, że wprost powiedziałem, że mało mnie interesuje Wiedźmin (znaczy gra mnie bardzo interesuje, ale chce na spokojnie pograć w domu bez żadnych wcześniejszych spoilerów), ale z chęcią zobaczę prezentacje Guild Wars :)

O konferencji pisano już na większości stron, dlatego nie będę opisywał, co tam było a jedynie moje osobiste odczucia i spostrzeżenia, co do imprezy. Ogólny wydźwięk imprezy był z oczywistych względów biznesowy, dlatego skupiono się na dużej ilości cyferek. CD Projekt odpowiadało, ile Wiedźmin zarobił jak sprzedał się w Polsce i zagranicą, ogólne koszta promocji drugiej części oraz do ilu graczy planują trafić.

Niestety już tutaj pojawiły się pierwsze zgrzyty. Zgodnie z analizami CD Projekt w Polsce jest osiem milionów graczy (wydaje mi się to przesadzoną liczbą, ale powiedzmy, że tak jest) a mają zamiar trafić do 210 tysięcy z nich. Gdybym był udziałowcem tej firmy to zabrałbym pieniążki i poszedł gdzie indziej. Jak można w ogóle powiedzieć, że chce się trafić do tak małej ilość graczy przy zakładanym tak dużym potencjale rynku. Co gorsza chwile później przypomniano że część pierwsza w Polsce sprzedała się w nakładzie 220 tysięcy. To przy większym budżecie i większej rozpoznawalności marki sądzą, że sprzeda się gorzej? Coś chyba nie tak u nich z marketingiem.

Jeśli natomiast chodzi bezpośrednio o samą grę mam mieszane uczucia. Po pierwsze DRM. Do tej pory nic nie mówiono na ten temat zapewne bojąc się, że nie będzie tylu chętnych na preorder. Podobno zabezpieczenia nie mają być uciążliwe dla użytkowników, ale to już słyszeliśmy nie raz i jak na razie wiemy, jakie były z tego rezultaty. Gra ma używaj zmodyfikowanego SecuROM-a, który pozwala na instalacje gry na dowolnej ilość komputerów oraz jednoczesnym uruchomieniu gry na pięciu z nich. Niestety moje osobiste doświadczenia z tym zabezpieczeniem napawają mnie obawami. Pan Tomasz Gop zapewnia, że dla nich najważniejsi są ci prawdziwi fani, a nie tylko niedzielni gracze, mówiąc to chyba nie wie w takim razie jak działa to zabezpieczenie. Prawdziwy fan to ktoś, kto będzie chciał przypomnieć sobie grę za 5-10 lat niestety może spotkać go niesamowite rozczarowanie. Powód? SecuROM, StarForce i inny tego typu „zabezpieczenia” działają dobrze na systemie operacyjnym który jest popularny w danym okresie kiedy wyszły. Spróbujcie uruchomić niektóre starsze tak zabezpieczone gry np. na Windows 7. Wystąpi błąd zabezpieczeń i nici z grania, chyba że… ściągnie się cracka. Nie chce za pewien czas bawić się w tego typu rzeczy kiedy będę chciał uruchomić Wiedźmina np. na Windows 12. Jeśli twórcy nawet obiecają łatkę zdejmujący te zabezpieczenia nie oszukujmy się nie raz takie coś było obiecywane i nigdy nie dochodziło do skutku.

Idźmy dalej - wymagania sprzętowe, mimo że spore wydawały mi się uczciwe, kiedy widziałem jak piękna jest ta gra, i tu niestety kolejny raz zawiodłem się. Gra wygląda przyzwoicie, ale nie jest tak oszałamiająca jak na zwiastunach. Dodatkowo odniosłem wrażenie, że twórcy chcieliby zrobić grę bardzie sandbox-ową, ale nie starczyło czasu/pieniędzy. Szkoda może Wiedźmin 3 nam to wynagrodzi i będzie posiadał w pełni otwarty świat.

Ostatecznie, mimo że wygląda to na jedno wielkie narzekanie pokładam duże nadzieje w tej grze szczególnie dzięki dojrzałej fabule której ostano brakuje w grach. Cześć pierwsza była świetnym RPG i jak dla mnie kopie tyłek Dragon Age, więc mam nadzieje, że dwójeczka zrobi to samo, chociaż Dragon Age 2 przy tak słabych ocenach raczej oddaje zwycięstwo walkowerem a innej konkurencji dla Wiedźmina po prostu niema.

Teraz troszeczkę o Guild Wars. O samej grze nie dowiedzieliśmy się absolutnie nic, czego byśmy niewiedzieni wcześniej, dlatego niestety niema, co pisać. Tutaj także prezentacja była skupiona na planach biznesowych i widać, że NCsoft traktuje polski rynek poważnie, a nie jedynie, jako zaścianek jak niektórzy inni wydawcy.

Nie jest to dziwne biorąc pod uwagę sprzedaż GW w naszym kraju. Dobra sprzedaż jest o tyle zrozumiała, że polska nie należy do krajów bogatych i np. wielu graczy wybrało Guild Wars, jako alternatywę dla World of Warcraft z powodu braku abonamentu. Dwójka dzięki otwartemu światu ma szanse na jeszcze większe zjednanie sobie graczy szczególnie właśnie w takich krajach jak nasz gdzie niestety abonament to nadal przeszkoda nie do przeskoczenia. Ludzie z NCsoft pewnie wychodzą z tego samego założenia a że kraj może i biedny, ale liczebny to warto wydać  trochę pieniędzy na marketing u nas.

Dodatkowo dzięki jednemu z kolegów, który miał wejściówkę „media”, udało mi się nawet zadać jedno pytanie na temat  gry. Niestety, jako że na konferencji obecny był przedstawiciel NCsoft-u, a nie ArenaNet  nie udało mi się uzyskać odpowiedzi, bo pytanie było zbyt szczegółowe :) Dowiedziałem się jednak kilku rzeczy. Mechanika postaci nie jest jeszcze skończona i zostało sporo pracy w jej zbalansowaniu, ale jeśli wszystko pójdzie sprawnie to w Niemczech zobaczymy już dużo bardziej rozbudowaną wersje gry. Możliwe nawet, że ze wszystkimi klasami i rasami. Wnioskuje z tego, że być może już w październiku zrobią jakieś otwarte beta testy (pomarzyć zawsze można), a samej gry, będzie można spodziewać się już w pierwszej połowie przyszłego roku.

I to w sumie było by na tyle może jeszcze pochwale się, że dostałem bardzo fajną koszulkę z Wiedźmina 2, bonusowy soundtrack z gry, grę Tron i dvd z Toy Story 3 za które bardzo dziękuje :)

komentarzy: 217 kwietnia 2011, 13:37

2 komentarze do tego wpisu:


TitusCruz : 18 kwietnia 2011, 10:40

moje wrażenia po obejrzeniu filmu z konferencji (pokaz gameplayu):
"na fajnym ekranie nasz fajny kolega pokaże fajnego WIedzmina. Nasz nowy fajny interfejs, z fajnymi zakładkami. A tutaj dwa miecze: bardzo fajne..." itd itd
załamać się można.
odpowiedz

DiegoTan : 19 maja 2011, 08:24

Fajny layout!
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl