avatar

ManweKallahan Użytkownik gram.pl (Bruce Wayne) ja.gram.pl/ManweKallahan

Obejrzane #28 - Kwiecień 2014

Filmy, oceny, Obejrzane

 


 

Kwiecień 2014

Liczba filmów: 6

Średnia ocena: 6,66

 


 

Niestety, po udanym marcu, w kwietniu znowu obejrzałem niewielką liczbę filmów. Także pod względem średniej ocen pojawił się spadek. Za to znów oglądałem względnie młode filmy, bo najstarszy ma ledwie 15 lat. Co ciekawe, połowa z kwietniowych filmów to produkcje, które chciałem obejrzeć w kinie, ale z różnych powodów tego nie zrobiłem, a teraz tak się złożyło, że leciały w telewizji w tym samym miesiącu.

 


 

Kod nieśmiertelności - 7/10

2011 reż.: Duncan Jones; wyst.: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright

Dobre sci-fi opierające się na ciekawym pomyśle i całkiem zgrabnie realizujące temat zaglądania w przeszłość. Co istotne, fabuła jest poprowadzona bez jakichś nielogiczności, o które łatwo w filmach dotyczących czasoprzestrzeni. Do tego wyjawienie sytuacji głównego bohatera potrafi widza zaskoczyć. Ogólnie nie jest to jakaś wybitna produckja, ale stanowi ciekawą propozycję na jeden wieczór.

Geneza planety małp - 7/10

2011; reż.: Rupert Wyatt; wyst.: James Franco, Freida Pinto, Andy Serkis

Cieszę się, że miałem okazję obejrzeć ten film teraz, kilka miesięcy przed premierą sequela, także będę mógł spokojnie zdecydować czy wybiorę się do kina na Ewolucję planety małp. Sama Geneza rozkręca się bardzo powoli i dopiero pod koniec nabiera tempa i charakteru dużego widowiska sci-fi, bo przez większą część filmu to w dużo większym stopniu dramat, swoją drogą nienajgorszy, niż film akcji. Zdecydowanie widać, że film przygotowano jako pierwszą część zrestartowanej serii, którą praktycznie w całości poświęcono na przedstawienie bohatera.

Zabić prezydenta - 7/10

2004; reż.: Niels Mueller; wyst.: Sean Penn, Naomi Watts, Don Cheadle

Nieco dołujący dramat o człowieku, który z jednej strony wydaje się być oderwany od rzeczywistości (w negatywnym tego słowa znaczeniu), ale z drugiej próbuje sprzeciwiać się złemu systemowi i także przez to wygląda na kogoś niegodnego poważania. To raczej smutna historia, szczególnie, że oparta na prawdziwych wydarzeniach. Sam film wydał mi się dość podobny tematyką do Taksówkarza Scorsese i w ogóle przypominał produkcje z lat 70, co dla mnie jest sporą zaletą.

Kolekcjoner kości - 7/10

1999 reż.: Phillip Noyce; wyst.: Angelina Jolie, Denzel Washington, Michael McGlone, Queen Latifah, Michael Rooker

Kolejny dobry, ale bez rewelacji film z zeszłego miesiąca, tym razem thriller. Jego największą zaletą jest chyba młodziutka Angelina Jolie. Ale i całość też daje radę, panuje odpowiednio mroczny klimat, rozwiązanie zagadki nie jest oczywiste i może zaskoczyć. Chociaż działania niektórych bohaterów mogą się wydać dość dziwne. Krótko mówiąc, to porządny film, który może wypełnić jakiś wieczór.

Hulk - 5/10

2003; reż.: Ang Lee; wyst.: Eric Bana, Jennifer Connelly, Sam Elliott, Nick Nolte, Josh Lucas

Nie dziwię się, że Marvel postanowił nakręcić na nowo film o Brucie Bannerze na potrzeby serii Avengers. Nie tylko dlatego, że Hulk Anga Lee w ogóle nie pasuje do konwencji, ale także dlatego, że to mocno przeciętna produkcja. Mamy tu kiepską fabułę i kiepski scenariusz, a to wszystko doprawione efektami wizualnymi, które miały naśladować komiksowe kadry. Na ekranie wypada to bardzo słabo. Filmu nie ratują też sceny akcji, które są bardzo przeciętne i (może poza jedną) nie robią żadnego wrażenia.

Predators - 7/10

2010; reż.: Nimród Antal; wyst.: Adrien Brody, Alice Braga, Topher Grace, Oleg Taktarov, Laurence Fishburne, Danny Trejo

Bardzo lubię zarówno oryginalnego Predatora z Arnoldem, jak i jego sequel, także od kolejnej części oczekiwałem dobrego filmu, który można by spokojnie postawić obok tamtych. No i nie zawiodłem się, chociaż liczyłem na coś bardziej oryginalnego, bo ta część to dużym stopniu powtórka z pierwszej odsłony. Ogląda się to jednak dobrze, jednak kilka kwestii fabularnych mogłoby być lepiej rozwiązanych. Bohaterowie są całkiem ciekawi, a klimat filmu też jest udany, choć to już nie to samo co w oryginale. Całe szczęście reżyser nie epatuje Predatorami i nie pokazuje ich zbyt szybko ani zbyt często.

komentarzy: 612 maja 2014, 00:31

2 komentarze do tego wpisu:


Demi23 : 12 maja 2014, 01:00

Kod Nieśmiertelności bardzo mi się podobał, uwielbiam takie motywy w kinie. Dziwi mnie , że dałeś mu tylko 7. ;) A w planecie małp to mi właśnie pierwsza połowa się podobała, wolne prowadzenie historii miało swój klimat i z przyjemnością patrzyło się na to, jak powoli się to rozwija. Druga połowa filmu była dla mnie zbyt nagła, za szybko się to wszystko działo.
odpowiedz

ManweKallahan : 12 maja 2014, 01:27

Ten podział Genezy to chyba nawet nie był na dwie połówki, tylko wydaje mi się, że jakoś w proporcjach ~1h : ~30 minut (film trwa 1h45min). Potem to wszystko było tak nagłe, bo zabrakło im czasu. Mogli np. wydłużyć film i dodać więcej scen z samego buntu małp, do tego bardziej rozwinąć wątek wirusa i poprowadzić go równolegle, a nie ograniczyć go do krótkiej scenki na koniec i animacji przy napisach.
odpowiedz

Demi23 : 12 maja 2014, 01:31

Akurat tej sceny z wirusem nie kojarzę. A po napisach nic nie widziałem. Jestem mało obeznany z tą serią, bo oprócz tej części widziałem tylko film z 2001 roku. Chyba nadrobię Genezę przed nową częścią. ;)
odpowiedz

Demi23 : 12 maja 2014, 01:32

Nie nadrobię, tylko powtórzę sobie. Błąd. :D
odpowiedz

ManweKallahan : 12 maja 2014, 01:44

Ja w sumie nawet wersji Burtona z 2001 nie widziałem w całości. Chcę nadrobić oryginalną serię, bo widziałem jedynie Ucieczkę... (1971) i to dawno temu, no i kojarzę jeszcze fragmenty pierwszej części, a konkretnie mam w pamięci obraz widzianej we wczesnym dzieciństwie (podobno kultowej) sceny ze Statuą Wolności.
odpowiedz

Kadaj : 13 maja 2014, 02:41

Fajna średnia. :3
U mnie niestety ostatnio sporo obejrzanego badziewia. ;p
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl