avatar

Hareton Użytkownik gram.pl (Przodownik) ja.gram.pl/Hareton

Growe osobistości: Sandy Petersen

Stare gry, RPG

0W recenzji Alice przybliżyłem historię kariery Americana McGee. Teraz czas na innego z głównych projektantów id Software, Sandy'ego Petersena. W tych artkułach chciałbym pokazać jakie znaczenie dla powstawania gier miały indywidualne postacie twórców a także wspomnieć o ich tle w książkowych grach RPG i innych wczesnych formach hobby.

Sandy w latach 80. był projektantem w firmie Chaosium, wydawcy gier RPG na systemie d100 Basic Roleplaying, na którym działa między innymi RuneQuest, jedno z trzech najważniejszych historycznych RPG obok D&D i Travellera. Jest autorem drugiej edycji RuneQuesta oraz popularnej gry Call of Chtulhu, obie są wznawiane w kolejnych edycjach od 30 lat. Kiedy przeszedł do branży PC pracował przy Civilization, Age of Empires, Quake i Doom 1 i 2, dla którego zaprojektował legendarne mapy. Z jego najnowszych dokonań można wymienić Kickstartera, który udał się w nieprawdopodobnym i rekordowym stopniu zbierając 1,4 miliona dolarów - na grę planszową Chtulhu Wars. Minimalna suma jaka była potrzebna do ufundowania projektu, i typowa dla podobnych gier, wynosiła 40 000$. Oczywistym jest, że anonimowa grupa nie odniosłaby takiego sukcesu, co pokazuje jak wielkie znaczenie ma w branży gier siła charakteru i osobowości - zarówno dla fanów jak i twórczego talentu który widoczny jest w finalnym produkcie.

komentarzy: 114 maja 2014, 08:53

1 komentarz do tego wpisu:


TitusCruz : 16 maja 2014, 20:58

jakby wyjąć gościa z tła, to ciężko by było stwierdzić, że zajmuje się grową tematyką, a tym bardziej m.in. Quakiem. Chociaż ta mina i wzrok pt. "skill, wiedza i hehehe".
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl