avatar

Hareton Użytkownik gram.pl (Przodownik) ja.gram.pl/Hareton

40-lecie Dungeons & Dragons

RPG, Stare gry

0Witam z powrotem na blogu o klasycznych grach PC i RPG. Z powodu zapowiedzianych zmian w gramsajtach nie wiem czy jeszcze będę go prowadził, jednak chciałem dokończyć zaplanowane artykuły i zamknąć bloga w pewną kompozycję tematyczną.

Zaraz po rocznicy Dooma przypadło 40-lecie D&D, co jest ciekawą zbieżnością, bo ten pierwszy, tak jak wiele gier nie powstałby bez klasycznych RPG. Podsumuję temat tylko jednym pięknym cytatem z artykułu "How we made the video game Doom": "Pewnego dnia graliśmy w Dungeons & Dragons w siedzibie id Software, jak to robiliśmy od lat. John Carmack, główny programista, był Mistrzem Podziemi, jak zawsze. (...)" Tak, D&D stanowczo było jedną z inspiracji Carmacka i nie tylko jego, o czym przeczytacie w następnych artykułach.

Gra, która powstała w 1974 roku, w swojej pierwszej postaci stanowi archaiczny i trudny do rozszyfrowania manuskrypt, przedmiot niezliczonych analiz filozoficznych i historycznych jakie są prowadzone do dzisiaj. Nie wdając się w szczegóły, był to zestaw narzędzi i ogólnych wskazówek grania w trybie megalochu oraz nadziemnego sandboksa, czyli eksploracji dziczy. W czasach kiedy nie było gier komputerowych taka nowa forma rozgrywki było wprost niesamowicie fascynująca dla zwolenników fantasy. Do pierwszych mistrzów gry garnęły się dziesiątki ludzi domagających się możliwości zagrania. Wraz z opublikowaniem bardziej przystępnych wersji zasad, takich jak Red Box do edycji Basic D&D w 1981, Lochy i Smoki stały się tak popularne w Ameryce, że można było je kupić w każdym sklepie. Ale dokładny opis historii RPG pozostawmy znawcom, bo są już 700-stronicowe książki na temat... (Designers & Dragons czy Playing at the World.)

komentarzy: 313 maja 2014, 16:11

1 komentarz do tego wpisu:


Hareton : 13 maja 2014, 20:10

5 miesięcy temu kiedy odechciało mi się pisać na blogu ostatecznie zdemoralizowało mnie odejście Demagola. Teraz kiedy postanowiłem wrócić patrzę, że i on wrócił. Przypadek? Hehe.
odpowiedz

Gnar : 13 maja 2014, 20:14

Taki sam przypadek jak fakt, że w docie nie ma rozdzielczości twojego monitora.
odpowiedz

luzac : 13 maja 2014, 21:18

Jesteś Demagolem?
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl