avatar

Gnelus96 Użytkownik gram.pl (Przodownik) ja.gram.pl/Gnelus96

Książkowo #3 Andrzej Sapkowski - Sezon burz

Wiedźmin, Andrzej Sapkwoski, Sezon Burz

 Większość fanów serii straciło już jakąkolwiek nadzieje na to, że będą mieli okazję poczytać nowe przygody Białego Wilka. Nic nie zapowiadało pojawienia się nowego tomu przygód Geralta. Niespodziewanie, w listopadzie 2013 do sklepów trafił Sezon burz. Po 14 latach wracamy do przygód białego wilka, jak wypadł ten powrót?

0

 Akcja książki rozgrywa się przed wydarzeniami znanymi z sagi. Jak dowiadujemy się w trakcie lektury, jest to czas niedługo przed tym, nim Geralt przybywa do króla Foltesta aby odczarować jego córkę – Addę – zamienioną w strzygę. Nasz białowłosy wiedźmin trafia do Kerack – portowego miasteczka. Poprzez zaplanowaną intrygę ląduje w więzieniu, a w tym czasie zostaje okradziony ze swych słynnych mieczy. Fabula będzie dotyczyła w większości próba odzyskania broni. Żeby nie było jednak zbyt łatwo pojawią się pełne komplikacje. Jedną z nowo poznanych postaci jest Koral, rudowłosą czarodziejkę mieszkającą we wspomnianym miasteczku, którą Geralt ma okazję dogłębnie poznać. W czasie poszukiwań swego oręża, trafia w różne najdziwniejsze miejsce, staje się ofiarą spisku oraz niejeden raz celem ataku.

 Losy naszego bohatera toczą się w różnym tempie. Spokojne wydarzanie przerwane są niespodziewanym zwrotami akcji a gdy już się rozwiną są naglę hamowane i spowalniają historię na nowo. W efekcie tego opowieść nie nudzi się ponieważ stale możemy liczyć, że wydarzy się coś ciekawego. Całość wypełniona jest typowym dla autora humorem i stylem pisania, który mi osobiście bardzo przypada do gustu.

 Postaci znanych z wiedźmińskiego świata nie pojawia się wiele. Geraltowi towarzyszyć będzie oczywiście znany i lubiany Jaskier, którego specyficzny styl bycia urozmaici nam lekturę. Mamy również okazję przeczytać fragment poświęcony Yennefe. Ciekawy elementem jest wprowadzenie do uniwersum nowego wiedźmińskiego znaku – Somne. Powoduje on uśpienie osoby, na której zostanie użyty.

 Całość książki Nie poszerza zbytnio poznanego dotychczas świata. Każdy kto czytał wcześniejsze toby będzie czuł pewnego rodzaju podobieństwem do znanych już historii. Władcy, czarodzieje czy zwykli ludzie są przedstawienie w charakterystycznym, znanym stylu. Nie przeszkadza to jednak ani trochę w delektowaniu się Sezonem burz. Sapkowski napisał kolejną świetną książkę, która z całą pewnością wciągnie każdego fana Wiedźmina.

Teraz coś dla tych, którzy książkę czytali i chcą podyskutować, spoilery!

 Epilog książki zawiera bardzo ciekawy smaczek dla czytelników. Kto wie co wyniknie z takiego zakończenia. Czyżby Sapkowski zamierzał wrócić do historii Geralta i opisać jeszcze jakiś jej rozdział?. Kolejny zbiór opowiadań, jedna duża historia jak SB czy może raczej największe zaskoczenia i powrót do wydarzeń, które miały miejsce po zakończeniu sagi wiedźmińskiej? Każda z tych możliwości byłaby bardzo ciekawa. Bo w końcu ,,Coś się kończy, coś zaczyna,, prawda?

***

Książkowo #1: Andrzej Sapkowski - Trylogia Husycka

Książkowo #2: S.A. Swann - Wilczy miot

komentarzy: 126 marca 2014, 15:52

1 komentarz do tego wpisu:


PanDamian7 : 26 marca 2014, 17:54

Sapkowski już od jakiegoś czasu zapowiadał kolejną książkę.
Jestem świeżo po przeczytaniu. Uważam, że epilog jest swego rodzaju odskocznią od głównego nurtu, ale według mnie nic głębszego z tego nie wyniknie.
Chciałbym kolejną taką książkę, która dzieje się mniej więcej pomiędzy początkiem a końcem.
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl