avatar

kryst90 Użytkownik gram.pl (Delegat) ja.gram.pl/kryst90

Recenzja: Gran Turismo 5.

Historia.

Dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić najlepszemu symulatorowi wyścigów samochodowych w jaki kol wiek grałem czyli Gran Turismo 5. Gran Turismo jest to seria nagradzana na całym świecie a piąta odsłona była najbardziej oczekiwaną grą od wielu wielu lat. Między innymi dlatego że premiera tej części była odkładana wiele razy. Ale wreszcie 24 Listopada 2010 roku ujrzała światło dzienne. No ale dość historii przejdźmy do samej rozgrywki

Menu

Po włączeniu gry miłym zaskoczeniem jest to że gra się od razu nie instaluje tylko gdy wchodzimy np. do garażu to wtedy do instalowóje potrzebne pakiety. Ale jeśli chcemy mieć to od razu z głowy jest dostępna opcja zainstalowania wszystkiego do razu, trwa to około 50 minut. Na początku tworzymy swojego kierowcę, dobieramy kombinezon i kolor. Można także wybrać avatar jeśli mam jakieś zdjęcia na dysku. Samo menu wygląda jak by strona internetowa. Na początku może się wydawać bardzo dużo tego ale po pewnym czasie się przyzwyczajamy. Z naszej "Centrali" kierujemy naszymi wszystkimi poczynaniami w świecie GT. Kupujemy samochody, sprowadzamy, sprzedajemy, są dostępne także wyścigi specjalne np. gokartami lub na torze popularnego programu Top Gear. Wszystkie możliwości są przejrzyste i łatwe do znalezienia choć jedna rzecz mi sie nie podoba: kupowanie samochodów z salonu. Wiele wyścigów ma pewne ograniczenia np. samochód musi pochodzić z francji lub być starczy niż 1970 rok. Nie ma żadnej wyszukiwarki w której możemy wpisać interesowane nas informacje. Co czasem może okazać się uprzykrzające rozgrywkę amatorom motoryzacji którzy niezbyt znają się na samochodach.

Rozgrywka

Rozgrywka podzielona jest na A-spec i B-spec. W obu wbijamy oddzielnie poziomy oraz achivmenty. W rozgrywce A-spec jesteśmy kierowcą zaś w B-spec to my decydujemy jak ma kierować nasz "podopieczny" czyli jesteśmy takim pilotem. Trzeba zaznaczyć że w grze nie ma poziomy trudności tylko są zawody podzielone na kategorie od amatora aż po eksperta. Na początku oczywiście mamy odblokowaną tylko pierwszą kategorie lecz gdy wbijemy poziom odblokowuje się następne i tak do końca. Do wbicie jest ponad 80 poziomów. Jeśli to dla was nadal mało to czekają na was testy licencyjne. Czyli możemy zrobić normalnie licencję typu B itp. Także jak wcześniej wspomniałem jest mnóstwo wyścigów specjalnych.

Nowe Funkcje

W GT 5 pierwszy raz dostajemy do dyspozycji modele uszkodzeń lecz są one zależne od modelu samochodu (premium lub standard) oraz zmiany pogodowe. Jeśli to dla was za mało realistyczny to GT 5 obsługuje technologię 3D oraz wiele modelów kierownic. Kolejna nowinką są efekty wizualne takie jak kurz, ślady opon oraz ślady na trawie oraz piasku.Nowością jest również Photo Mode. Dzięki tej funkcji, gracz może robić zdjęcia swoich samochodów, które posiada oraz zapisać je na dysku konsoli lub wysłać online.

Samochody i trasy.

W Gran Turismo 5 do naszej dyspozycji jest ponad 1000 licencjonowanych samochodów a do tego zapowiedziano jeszcze dlc które wzbogaci nas o kolejne niezłe cacka. Same samochody są na prawdę świetnie zaprojektowane z dbałością o najmniejsze szczegóły. Tak jak wcześniej wspomniałem samochody są podzielone na Standard i Premium. Standardowe samochody posiadają standardowe lampy i prosty model uszkodzeń, także nie posiadają widoku z wnętrza samochodu. Samochody z klasy premium posiadają lampy z możliwością ustawiania świateł długich oraz mijania, dokładne wnętrza samochodów i dopracowany model uszkodzeń. Samochody premium posiadają również przednie wycieraczki których można używać podczas jazdy w deszczu lub śniegu. Około 20% wszystkich samochodów jest obecnych w grupie Premium. W GT 5 mamy możliwość jeżdżenia aż po 20 różnych świetnie zaprojektowanych lokacjach. Tras jest w sumie 71. I każda stawia nas przed nami wyzwanie.

Podsumowanie.

Podsumowując Gran Turismo 5 jak na razie jest najlepszym symulatorem wyścigów jaki mamy dostępny na rynku. Amator jak i hardocorwy gracz znajdzie coś dla siebie i na pewno nie będzie się nudzić. Gra jest realistycznie zrobiona z dbałością o każde szczegóły. Trudno się przyczepić do czego kol wiek prócz na prawdę mało widocznych błędów.

Plusy:                                                                             

- ponad 1000 aut.                                          

- 71 tras.                                                                   

- realistyczny model uszkodzeń                        

- fenomenalna dbałość o szczegóły.

Minusy:

- brak filtra do szukania aut

- nie każdy odnajdzie się w menu

- wersja standard samochodów

9+/10

komentarzy: 725 maja 2011, 10:38

5 komentarzy do tego wpisu:


Rincewind : 25 maja 2011, 16:21

coś się plusy i minusy posypały, a tak to spoko. Na wakacje pewnie kupie to się zmierzymy ;p

odpowiedz

kryst90 : 25 maja 2011, 20:33

Dzięki, poprawione. Chętnie się z tobą zmierzę :D
odpowiedz

Prince97 : 26 maja 2011, 15:49

Dobra recka ale daj jakieś zdjęcia.
odpowiedz

kryst90 : 26 maja 2011, 16:21

Dał bym ale niestety jak chce dodać to wpis się usuwa. Są teraz zwalone wpisy i nie mogę.
odpowiedz

Prince97 : 27 maja 2011, 14:29

Heh też tak mam. Powinni coś z tym zrobić.
odpowiedz

Bodzio-gracz : 27 maja 2011, 15:03

Recenzja dobra , zgodzę się z Prince97 dodaj jakieś screeny z gier :)
odpowiedz

Ezio : 23 czerwca 2011, 07:59

Bodzio, komentarze też się czyta...
A ja ostatni raz w symulator grałem.. na PS2. GT chyba 4.
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl