avatar

knypol17 Użytkownik gram.pl (Bumelant) ja.gram.pl/knypol17

A Way Out - Niesamowita opowieść nie tylko o ucieczce...

a way out, knypol17, recenzje, Recenzje gier, recenzja

Nadszedł czas na wyjątkową historię dwóch skazańców, którzy łączą siły by uciec z więzienia i poradzić sobie poza jego murami, a wszystko utrzymane w stylu amerykańskiego serialu z lat 60-70 jak na moje ;D Zapraszam Was do lektury!

 

Zacznijmy od tego, że to nie jest standardowa gra akcji, która wymusza gry w / dla / tylko dwie osoby siedzących przy tym samym ekranie lub połączone przez sieć w swoich domowych zaciszach. Kolejnym miłym aspektem jest to, że potrzebujemy tylko jedną kopię gry by móc grać we dwóch - posiadacz kopii hostuje i może zaprosić każdego. 


Bohaterowie i historia

Jeżeli chodzi o historie to odpowiada za nią studio Hazelight, z byłym reżyserem na czele - Josef Fares, który odpowiada za akcję i dynamikę całej rozgrywki, który sam występuje w grze jako jeden z bohaterów - jego wizerunek. Choć scenariusz jest bardzo liniowy to muszę przyznać, że bardzo dopracowany z elementami wyborów. Co to znaczy? Jak mówi przysłowie "Co dwie głowy to nie jedna", a to znaczy, że przy niektórych scenach będziemy mieli możliwość zadecydowania, którą drogą podążymy - planem Leo bądź Vincenta.

Bohaterami tego filmowego dzieła są wyżej wymienieni Vincent i Leo, poznają się w dość spontanicznych sytuacjach, z czasem udaje im się zawrzeć więź, która ze wspólników - ucieczka z więzienia, przeradza się przyjaźń dwóch różniących się osobowości. Początkowych informacji na temat bohaterów dowiadujemy się na samym początku gry, gdzie każdy z graczy wybiera sobie postać, którą będzie sterować. 

Leo jako choleryk, bandzior, a Vincent jako opanowany, co się szybko okazuje wrobiony w zabójstwo, a co się później okazuje... Kacper zamknij się! Już czułem spoiler!

Oprócz wydostania się z więzienia, pragną wrócić do swoich rodzin i zemścić się na osobie przez którą wylądowali za kratami. Czym dalej idziemy w las tym śmielej opowiadają o swoim życiu osobistym i problemach, czyli nie tylko sztuka ucieczki, ale również ujawniane są najskrytsze emocje i tajemnice bohaterów.

 

Mechanika

Hmm.. od czego tutaj zacząć? Jeżeli chodzi o grę to oprócz ciągłej współpracy i kamery z perspektywy trzeciej osoby, nie jest również to niespodzianką, że gra ma charakter filmowy z podziałem ekranu w poziomie i pionie, przerywnikami filmowymi, dynamicznymi przejściami. Oczywiście nie zabraknie QTE co nie jest w cale minusem wręcz przeciwnie, łamigłówki są, ale nie tak trudne jakie bym sobie tego życzył, ale wydaje mi się, że jest to element celowy, by nie zaprzątać sobie głowy łamigłówkami by móc przeć do przodu. Ułatwienia dotyczą również systemu prowadzenia samochodu, w skrócie łatwo dla starej wygi przed komputerem, ale wciąż przyjemna i skierowana również dla niedzielnych graczy. Oprócz skradanek pojawiają się sceny walki wręcz, pościgów, strzelanin, ucieczki, nie zabraknie mini gier dla odmóżdżenia.

 

Grafika

Twórcy pracowali na Unreal Engine 4 czyli potencjał na bardzo dobrą oprawę wizualną mieli spory, ale jak mam być z Wami szczery, to jakby ta gra świeciła i była dopieszczona, była by inną grą nie tak doskonałą - doskonałość w brzydocie? Może z tą brzydotą to przesadziłem, ale dzięki temu przeniosłem się do tamtych lat, mogłem wczuć się w klimat. Jak już wcześniej wspomniałem mamy świetnie przerywniki filmowe, aktywny podział ekranu, więc czujemy to że kamera chodzi za nami tak jakby "żyje". Grafika, grafiką, ale ścieżka dźwiękowa nie odchodzi na krok! Profesjonalna robota!

 

Na samym końcu moje zdanie od siebie,

gra, która może konkurować z największymi tytułami pod kątem historii, jakością gry do ceny patrząc chociażby na konsole - 99 zł ?! Jak podzielimy się z kumplem to wychodzi niecałe pięć dyszek! Trzeba przyznać, że do gry nie ma co podchodzić 2 razy, jedynie powrócić do sekwencji gdzie mieliśmy alternatywny wybór. MOCNA KOŃCÓWKA! Dla wrażliwców - takich jak ja, wyciskacz łez! Rozrywka powinna trwać 5-6 godzin dla tych niedzielnych, jak i tych pro(N). Co do łatwości gry można jej to czasami zarzucić, ale to nie psuje wcale odbioru gry.

 

Na plus:

- grafika / klimat

- doskonały scenariusz

- postaci mało... ale bardzo dopracowane

- kooperacja!

- akcja!

- mocna końcówka - emocje!

 

Na minus:

- gra na raz

- drobne błędy

- dla maniaków zbyt łatwy poziom, może odstraszać

 

7 odcinków z moim wykonaniem:

 

Siema, cześć ;D

komentarzy: 015 maja 2018, 21:48

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl