avatar

sgtThompson Użytkownik gram.pl (Robotnik) ja.gram.pl/sgtThompson

Recenzja Tom Clancy's H.A.W.X.

Beginning

Well... tak zacznę... Tom Clancy's H.A.W.X., gra która niedawno zawitała do moich drzwi. Dziś mogę ją zrecenzować. Może zacznę od instalacji. Prosto, szybko no i bez problemowo.  Szybko ujżałem menu główne no i zacząłem grać.

Tryby.

Gra oferuje nam kilka trybów gry. Oczywiście Single Player - jedna osoba, no i Multi. W nim system od niedawna urzywany w grach. Czyli, ty oraz kilku innych graczy łączycie się, no i razem przechodzicie misje. Maksymalna ilość graczy to czterech. W menu nie ma podziału na tryby, z trybu Single, (w menu klawisz 'kampania'), wybierasz dołącz do gry w sieci - otwiera Ci się wyszukiwarka serwerów, oraz przycisk stworzenia gry w sieci.  Wtedy sam tworzysz grę.

Po dołączeniu do gry włącza się opis  ile procent wrogich jednostek jednego rodzaju znajdzie się podczas misji, następnie krótki filmik - intro o misji. Po obejrzeniu filmiku lub wyłączenie go w prosty sposób wybieramy samolot. W grze istnieją tzw. statystyki - ilość punktów, rangi, odznaczenia itd. (podobnie jak w CoD 4-5). Po zdobyciu rangi odblokowywują się bonusy: - samoloty, - dodatkowa, inna broń do danego samolotu. Każdy samolot ma swoje plusy i minusy, np.: ten jest dobry w walce przeciwko samolotom, ale nie potrafi łatwo i szybko wyeliminowac człogu. Te informacje pokazane są jako "gwiazdki", czyli "ocena" samolotu, co do jednostek powietrznych i co do jednostek naziemnych. Im więcej gwiazdek, tym lepiej dany samolot radzi sobie z danym typem wrogiej jednostki. Po wybrze samolotu przychodzi uzbrojenie. Opcjonalnie możesz wybrać jedno uzbrojenie, podstawowe, czyli pociski Air Strike oraz kilka flar. Po zdobyciu awansu otrzymujesz nowe rodzaje broni. Samolotom lepszym w walce z wrogimi myśliwcami możesz po odblokowaniu ustawić lepsze uzbrojenie, np.: dodatkowe świetne pociski Multi Target - namierzają max. 4 cele i wysyłają za jednym odpaleniem cztery rakiety do każdego celu po jednej.

Masz już samolot, pora polatać.

Wpierw zacząłem latać myszą i klawiaturą - doszedłem do tego, że takie latanie jest niekomfortowe. Od razu przesiadłem się na joystick, o wiele lepiej! Więc zacząłem niszczyć wrogie cele. Nie polecam gry przyszłym pilotom... pilotom wojskowym zdecydowanie...brak realizmu. Od chwili zakupu nie uważałem, że gra będzie 100% realistyczna. Ma to być "lekki" symulator, który zaspokoi żądzę zniszczenia. :) 

Niszczenie celów poprzez pociski samo namierzające, tzw. wystrzel i zapomnij. Tak samo jest w grze. Przez moment namierzasz, odpalasz i możesz zapomnieć. Niszczenie celów jest bardzo proste... obóz wroga, który wygląda na bardzo trudny do zniszczenia - bo cała mapa jest w czerwonych punktach, po chwili zostaje zniszczony. Mogę stwierdzić, że gra to rozpierducha. Tak... wróg ma baterie SAM, wrogie samoloty też mają pociski AA, lecz najprostszą rzeczą w grze, są właśnie uniki takich pocisków... Wystarczy chwila lotu w korytarzu ERS - o którym za moment wspomnę, a słyszysz "pocisk ominięty"...

ERS

Właśnie, nowość... system ERS. Duże ułatwienie, polega ono na tym, że zależnie od sytuacji: gdy namierzyłeś wroga czy gdy ktoś Cię namierzył, po kliknięciu jednego przycisku włączającego ERS przed tobą pojawia się korytarz, przez który musisz przelecieć, by ustawić się na ogonie wrogiego samolotu lub uniknąć trafienia przez pocisk.

Grafika

Grafika w grze jak na symulator nie jest doskonała, chodź sama gra tego nie wymaga. Wielkim "bajerem" jest to, że tekstrura mapy to obraz statelitrany z dodanymi budynkami w 3D. Samoloty - one sa słabo oteksturowane - gdy się do nich przybliżysz, lecz w zupełności wystarczy.

To by było na tyle, jeszcze tylko mała ocena ogólna:

Grafika: 7/10

Dzwięk: 6/10

Ogólnie: 8/10 (Niech będzie, za innowację)

 

 

Pozdrawiam, Peter Thompson

komentarzy: 105 czerwca 2009, 20:45

1 komentarz do tego wpisu:


SimonStorm : 06 czerwca 2009, 18:37

To nawet nie symulator, raczej zręcznościówka.
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl