avatar

Smileyer Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/Smileyer

Layout - czy ma znaczenie?

design, layout, gramsajty, porady, grafika

0

Prawie każdy posiadacz gramsajtowego bloga ma na nim inny niż domyślny layout. Niektórzy tworzyli je sami, innym pomagali znani forumowi graficy. Czy jednak layout jest taki istotny jeżeli chodzi o przekazywanie treści? Co sprawia, że jedne blogi czytamy chętniej, a z kolei inne rzadziej? Liczy się treść czy wygląd? 

Zapraszam!

Prosto czy oryginalnie? 

Podstawowy gramsajt oferuje niezbyt wyrafinowany, ale wciąż atrakcyjny, miły dla oka wygląd. Zielony nagłówek wpływa na nasze zmysły uspokajająco, białe tło sprawia, że tekst jest czytelny, a niebieskie belki wyróżniają się w efektowny sposób. Prosty layput, który ma za zadanie ułatwienie odbiorcy czytanie wpisów. Jeżeli komuś z was zdarzyło się kiedyś korzystać z platformy WordPress, to z pewnością wie jaki jest domyślny motyw. Dominuje kolor biały, tło jest jednolite, a jedynie nagłówek jest pozostawiony do naszej modyfikacji. 

Prawie każdy chce jakoś dostosować bloga do swoich potrzeb technicznych jak i wizualnych. Jeżeli mamy zabrać się za stworzeniu layoutu powinniśmy mieć na uwadze kilka istotnych uwag. 

Przede wszystkim layout nie może przeważać nad treścią, raczej powinien być z nią głęboko związany. Może wyrażać też nasze pasje, zainteresowania lub charakter i osobowość autora.

Na czym więc warto się skupić? Postanowiłem wyróżnić kilka elementów, na które moim zdanie powinno się położyć nacisk podczas projektowania laya.

  • Tło nie powinno zawierać zbyt wiele graficznych elementów. Jeden przewodni, raczej stonowany kolor. Zbyt jaskrawe tło i duża ilość elementów utrudni nam skupienie się na treści.  
  • Tło bezpośrednio pod treścią powinno być białe lub czarne. Oczy nie będą się męczyć podczas czytania. Warto też zastanowić się nad doborem odpowiedniej czcionki.
  • Nagłówek nie powinien odwracać uwagi czytelnika lecz w przejrzysty sposób prezentować informacje o autorze gramsajta.
  • Przyciski i zakładki powinny być wyróżnione tak, aby czytelnik w prosty sposób mógł je odnaleźć. Nie mogą jednak zbyt rzucać się w oczy. 
  • Najlepszy design to taki, który jest jakoś związany z naszą działalnością. Piszemy o grach? Stwórzmy coś co jest z nimi związane.
  • Layout nie powinien przeważać nad treścią. 

Kolorowo czy klasycznie?

Kiepsko dobrany design może sprawić, że czytelnik wcale nie wykaże zainteresowania naszą treścią. Osobiście cenię sobie prostotę. Nie chodzi o to aby w kazdym calu prezentować nasze umiejętności, ale o to, aby stworzyć coś co sprawia, że my oraz inni ludzie będziemy czuć się komfortowo. 

Zdarza się mi czasem trafić na stronę obfitującą w wiele kolorowych elementów. Nie daj Boże gdy są one jeszcze animowane. Konia z rzędem temu, kto spędzi tam więcej niż pięć minut. 

Zbyt ponury wygląd może odstraszyć chyba, że nasze treści do niego nawiązują. Natomiast zbyt cukierkowy skutecznie zgorszyć. 

Od czego zacząć?

Nie każdego stać na zakup Photoshopa, toteż w internecie znajduje się mnóstwo równie zaawansowanych narzędzi graficznych, które możemy wykorzystać podczas tworzenia layouta.  

GIMP - sporo możliwości, które znajdziemy w płatnych aplikacjach tego typu. Bogaty zestaw narzędzi, wygodny interfejs i stosunkowo prosty w obsłudze. W zasadzie nie potrzebujemy już niczego więcej. 

PhotoFiltre - to narzędzie, z którego korzystam od paru dobrych lat, gdy chcę szybko przyciąć jakiś obrazek do porządanych rozmiarów. Aplikacja jest bezpłatna, a ponadto zawiera kilka naprawdę interesujących filtrów. 

***

Wielka szkoda, że niegdyś popularny wątek Konkurs na Najładniejsze Wizytkówki i Gramsajty od dawna nie jest już kontynuowany. Wciąż jednak pozostaje wielką kopalnią inspiracji i doświadczenia. Z kolei, jeżeli komuś z was nie wychodzi zabawa z Gimpem, to wciąż może skorzystać z pomocy forumowych grafików, wątek - Layout na zamówienie
Jeszcze jedna kopalnia inspiracji - Nasze layouty - opinie, oceny i porady.  

Czy więc layout jest taki istotny? I tak i nie. Współczesne blogi oferują zmianę wyglądu większości elementów nawet mało zaawansowanym użytkownikom. Prawie każdy blog można dostosować pod kątem prezentowanych treści bez pomocy zaawansowanych programów. Jeżeli jednak brak nam poczucia estetyki to zdecydowanie lepiej pozostać przy standardowym motywie.

Trzymajcie się i do następnego wpisu!

Sm

komentarzy: 820 marca 2014, 11:53

3 komentarze do tego wpisu:


Zosov : 20 marca 2014, 12:03

You don't say. :>
Konkurs na layouty próbowałem reaktywować w zeszłym roku, jednak niewiele było aktywnych gramowiczów, którzy by chcieli zgłosić swoje WŁASNE szary graficzne.
W każdym razie, update GSów za pasem, z obecnych layoutów wyciśnięte zostały chyba wszystkie możliwości [biorąc pod uwagę kwestie techniczne, ofkors]... Pozostaje tylko czekać na to, co w Nowych Gramsajtach zaoferuje gram w tej sprawie.
odpowiedz

Smileyer : 20 marca 2014, 12:40

Też nie mogę się doczekać gramsajtów w wersji 2.0. Co do konkursu. Można by spróbować raz jeszcze. Wiadomo, że aktywna społeczność nieco się zmniejszyła, ale kto wie..
Pozdrawiam!
odpowiedz

Gramik : 20 marca 2014, 12:44

Indeed... tylko tyle mogę powiedzieć. Ale kto wie - może faktycznie jak będą GSy 2.0 to i pojawią się nowi magicy layoutowi, ktoś musi zdetronizować Zoso :3
odpowiedz

Gramik : 20 marca 2014, 12:45

Oczywiście to ja Muradin, nie przelogowałem się. Dayoum...
odpowiedz

Zosov : 20 marca 2014, 13:06

Konkurs na początku nowych GSów - jak najbardziej. Teraz - bez sensu. Wystarczy przejść się po sajtach i spróbować znaleźć jakiś lay, który nie jest już "wiekowy" ani też nie jest tapetą z nałożonym przezroczystym tłem pod tekst - nie ma takich na tyle dużo, by konkurs był ciekawy i by była w nim jakaś rozsądna konkurencja. Ludzie teraz bardziej piszą, a szata graficzna to dodatek.
...
A tak w ogóle, to tło pod tekstem według mnie właśnie nie powinno być białe lub czarne - do tych kolorów trudno dobrać czytelny kolor czcionki inny niż czerń i biel, a od czytania takiego oczy fiksują. Lepiej jednak z tłem i fontem nie schodzić do kombinacji aż tak ciemnych/jasnych odcieni.
odpowiedz

Muradin_07 : 20 marca 2014, 15:27

Inna sprawa, że na większość zgłoszeń nagroda byłaby dzielona na dwóch - autora i jego właściciela :D
odpowiedz

Demi23 : 20 marca 2014, 17:22

Niestety jeśli wygląd czyjegoś gramsajta na samym wejściu mnie odpycha, to nie zabieram się nawet za czytanie. Czasami się po prostu nie da, przez złe połączenie kolorów. Przykładem może tu być Harrolfo... tutaj nie da się czytać jego tekstów, ale za to robię to już na innych stronach, gdzie również je publikuje.
odpowiedz

luzac : 25 marca 2014, 13:44

Kondziu Kondor na ratunek gramsajtom NEVER FORGET!
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl