avatar

meryphillia Użytkownik gram.pl (Moshic For Life) ja.gram.pl/meryphillia

Milion płyt wszechczasów... Akt XVI (Techno edyszyn)

                                          X-103 - Atlantis

                   

Ostatni fragment "trylogii", choć chłopaki wydali jeszcze kilka dodatkowych EP'ek, a opisywany poprzednio album X-102 doczekał się nawet dwa lata temu wspaniałej reedycji.

"Atlantis" wydany w 1993 roku, powstał już bez udziału Mike'a Banksa i aż czuć na nim ręce dwóch przyszłych maestrów Minimalu. Album jest także nagrany jako concept album, tym razem opowiadający historię o tajemnej Atlantydzie. Materiał może nie jest już tak przełomowy, jak poprzednie dokonania (a przyćmiony w ogóle został przez pierwszy album solowy Jeffa Millsa, ale o tym następnym razem), ale tak czy inaczej zawiera mocną dawkę doskonałej, pionierskiej muzyki ("Hagia Triada" czy "Minnia (The Queen's Theme)", będącej ciągle wyznacznikiem dla kolejnych twórców techno-sceny.

Krążek ten wraz z poprzedzającym go o ponad pół roku solowym materiałem Millsa, był też swoistym  ukoronowaniem działalności Tresora, który miał już zapewnione miejsce na europejskiej scenie. Co prawda dopiero kolejne lata pokazały, co label ten potrafi, ale to właśnie te pierwsze, świetne pozycje dawały spory kredyt zaufania dla wydawcy, że doskonale zna się na swojej robocie i należy się spodziewać więcej takich smakowitości.

Zawarte na albumie kompozycje, to doskonały miks tego, co kryło się za sceną z Detroit. Od majestatycznie sunących do przodu minimalistycznych walców, poprzez spokojne, charakterystyczne dla brzmienia Detroit, na wpół ambientowe, kosmiczne pejzaże, aż do kolosalnych industrializowanych mocno galopad.

Materiał wiekowy już, może nie genialny, jak dwie wcześniej opisywane pozycje, ale jakby nie było klasyka gatunku z którą warto się zapoznać.

 

komentarzy: 022 lipca 2010, 03:21

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl