avatar

meryphillia Użytkownik gram.pl (Moshic For Life) ja.gram.pl/meryphillia

Milion płyt wszechczasów... Akt XV (Techno edyszyn)

                            X-102 - Discovers The Rings Of Saturn

                 

Idąc za ciosem poprzedniego sukcesu już w rok później (1992) ekipa odpowiedzialna za "X-101" wydaje kolejne dzieło, które obecnie zaliczane jest jednym z kamieni milowych gatunku Techno.

 

"Discovers The Rings Of Saturn", to już pełnoprawne dzieło, a nie zlepek wcześniej wydanych materiałów. Co ważne jest to też album koncepcyjny, w którym część utworów w nawiązaniu do tytułu albumu, nazwana została imionami księżyców Saturna. Materiał zawarty na płycie jest też prawdziwym obrazem genialności wizji "muzyki przyszłości", która tak bardzo zadomowiła się w Detroit w tamtym okresie. Album ten ostatecznie  jest też bardziej atmosferyczny i wręcz bije od niego śladem ręki "mistrza", czyli Jeffa Millsa, co łatwo teraz ocenić, mając w pamięci jego późniejsze dokonania na punkcie obrazowej, "kosmicznej" odmiany Detroit.

No, ale koniec końców, krążek ten na nowo rozbudził zainteresowanie tym rodzajem muzyki, pokazując jednocześnie, że nawet pulsujące rytmiką utwory mogą nieść w sobie sporo klimatycznych dźwięków, niejako "odchamiających" siermiężność Techno i czyniąc go czymś więcej, niż tylko schematycznym "łupu-cupu", tak często wyśmiewanym przez ignorantów...

Tak więc po wcześniejszym niezrozumieniu, czy wręcz niechęci, wizja muzyki geniuszy z Detroit znalazła w końcu swoich miłośników, którzy bazując na tym pierwotnym materiale, nadali dalszy bieg i ostatecznie rozwój brzmienia w latach kolejnych.

 

Być może z dzisiejszego punktu widzenia, a szczególnie dla młodszych wiekiem miłośników muzyki elektronicznej, muzyka zawarta na tej płycie (podobnie zresztą, jak i wobec większości klasycznego materiału) może być mało atrakcyjna, czy wręcz tandetna, to jednak nie należy zapominać, że jest to podstawa tej muzyki, która dała w ogóle początek całej dzisiejszej scenie. To klasyka z klasyki i chociażby tylko z tego powodu warto poznać te pozycje. ;]

 

komentarzy: 022 lipca 2010, 00:17

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl