avatar

meryphillia Użytkownik gram.pl (Moshic For Life) ja.gram.pl/meryphillia

Thinner

Thinner...

Ten netlabel, to praktycznie już legenda pośród całej idei promowania darmowej muzyki poprzez internet.

 

Założony w 1998 roku przez Szweda Thomas’a Jaldemark’a netlabel miał na celu promowanie muzyki z kręgu Minimal-Detroit Techno, które akurat wtedy miało chyba największa popularność w zachodniej Europie na scenie niezależnej muzyki undergroundowego clubbingu.

Mający powiązania z komputerową demo-sceną Thomas, zgromadził kilku artystów z tego środowiska, którzy stworzyli pierwsze wydawnictwa.

Po kilku wydawnictwach, gusta muzyczne szefa labelu zmieniły się nieco w kierunku brzmień ambientalnych i przestrzennych, przy czym zaangażował się bardziej w netlabelowy projekt swoich przyjaciół, czyli Abnormal Music i wydawanie nowej muzyki poprzez Thinner zostało na pewnien okres czasu zawieszone.


Powrót netlabela nastapił w 2000 roku i do 2001 roku Thinner mógł poszczycić się wydaniem łącznie 50 EP’ek.

Tutaj należy powiedzieć przy okazji iż te pierwsze wydawnictwa nie były w formacie .mp3, bowiem format ten w tamtym okresie dopiero zdobywał popularnośc pośród użytkowników komputerów. Wszystkie ówczesne produkcje w Thinner, były wydawane w formatach modularnych typu .mod czy .xm, obsługiwanych przez trackery którymi muzyka ta była tworzona.

Rozwój technologii .mp3 oraz coraz częstsze stosowanie hardware’owego sprzętu muzycznego przez twórców, spowodowało iż od 2001 roku Thinner zawiesił wydawanie muzyki w formatach modularnych i całkowicie przerzucił się na format .mp3.


Rok 2001 był okresem diametralnych zmian w netlabelu nie tylko poprzez zmianę formatu muzycznego wydawanej muzyki, ale tez poprzez dążenie do wydawania dobrej muzyki już nie tylko osadzonej w ramach Minimal Techno czy Electro.

Po części było to tez zasługa nowego współpracownika Thomas’a, a mianowicie Niemca Sebastian’a Redenz’a, który wniósł z pewnością do netlabelu ówczesny „powiew” silnie prohgresującej Niemieckiej sceny Techno.

 

Od tego okresu nastapił prawdziwy rozwój labelu, którego apogeum sięgneło szczytów w roku 2004, gdy serwis Thinnera odwiedzało 50,000 internautów miesięcznie.

Schyłek formy nastąpił wraz z wydaniem setnego wydawnictwa w listopadzie 2007 roku.

Od tamtego momentu Thinner milczał wydawniczo, ograniczając się tylko do organizowania imprez.

Cisza przerwana została w końcu na poczatku obecnego misiąca, wydaniem 101-ej pozycji katalogowej i zapowiedzią kolejnych.

 

Tyle o historii Thinnera... teraz czas na to co najlepsze, czyli muzykę. :)

 

Dziesięć lat historii pozwala domysleć się chyba o niebagatelnej roli, jaką Thinner musiał odegrać nie tylko na polu labeli wydających muzykę na prawach Common Creative, ale także na polu ogólnym undergroundowej muzyki klubowej.

Istnieją setki netlabeli które wydają muzykę czysto amatorską, nie kiedy wręcz prostacką; Thinner na coś takiego nie mógł, ani nie może obecnie sobie pozwolić.

Label ten jest na tyle poważanym, ze praktycznie wydanie w nim swojego materiału wiąże się niewątpliwie z pewną formą prestiżu i uznania, szczególnie że w Thinnerze nie ma kiepskiej muzyki. :)

Choć z pewnością dla większości z potencjalnych czytelników tego tekstu takie pseudonimy artystyczne, jak Nulleins, Benfay, Blamstrain, krill.minima czy Marko Fürstenberg, nic nie mówią, to możecie mi uwieżyć że to postaci szalenie zasłużeni dla muzyki i niezmiernie popularni.

 

Jeśli chodzi o stylistyke muzyczną Thinner’a, to porusza się on poprzez szerokie wody Minimal Techno, Dub Techno, MicroHouse, TechHouse czy Clicks ‘n Cuts.

Nie ma sensu bym wymianiał tutaj najlepsze wydawnictwa, bo musiałbym wymienić wszystkie dostepne na stronach netlabela. ;D

Dla osób ciekawych tego rodzaju muzyki, polecam ściaganie nawet przypadkowytch pozycji, szczególnie że układ stron pozwala ściągać zarówno pojedyńcze nagrania, jak i od razu cały album czy EP’kę, a nawet słuchać próbek utworów bez ściągania ich na dysk.

Z czasem z pewnością opiszę kilka poszczególnych wydawnictw, które wywarły na mnie spore wrażenie.

 

Mam nadzieję, że choć parę osób odnajdzie w tym netlabelu jakieś interesujące nagrania. :)

komentarzy: 327 sierpnia 2008, 23:35

3 komentarze do tego wpisu:


kerkas : 18 września 2008, 08:17

Przy okazji posłucham.
odpowiedz

capeone : 01 marca 2011, 14:03

No to netlabel się skończył. Masz gdzieś linka z zachowanymi archiwami?
odpowiedz

capeone : 01 marca 2011, 14:08

Ano są one, na archive i na scene, może zrób update posta i dodaj linka?;)
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl