avatar

meryphillia Użytkownik gram.pl (Moshic For Life) ja.gram.pl/meryphillia

Milion płyt wszechczasów... Akt III

                          APHEX TWIN - I CARE BECAUSE YOU DO

              

Richarda D. Jamesa raczej nie trzeba przedstawiać osobom lubiącym elektroniczne odmiany muzyki.

To jeden z tych artystów, który działa na scenie od samych jej początków i posiadając niezwykły talent do tworzenia muzyki, potrafi przyciagnąć do swojej twórczości całe tłumy ludzi.

Z jednej strony jest to nieco dziwne, bo Aphex Twin nie wpisuje się w zbyt prostą w odbiorze muzykę, a operując często dość agresywną stylistyką, dość łatwo może zrazić do swojej twórczości ludzi, którzy kierują się w odbiorze muzyki "pierwszym wrażeniem".

 

"I Care Because You Do", to nie tylko moim zdaniem, bezsprzecznie najlepszy album w karierze Ryśka.

Wydany w 1995 roku nakładem słynnego Warp Records krążek jest chyba najbardziej spójnym dziełem muzyka i jednocześnie w wprost niesamowity sposób, pokazuje jak genialnie Aphex Twin potrafi połączyć drapieżne brzmienia z niezwykle uroczymi melodiami.

 

Ten album jest dla mnie przykładem najdoskonalszego Chaosu muzycznego, gdzie artysta w idealny sposób przedstawił wrzącą stylistycznie magię "inteligentnej" elektroniki.

Utwory takie, jak "Wax The Nip", "Start As You Mean To Go On"czy "Alberto Balsam", na zawsze pozostaną jednymi z najbardziej ulubionych przeze mnie utworów, jeśli chodzi o całą muzykę elektroniczną, a do samego albumu bardzo często lubię wracać, bo to zaiste twór doskonały. :)

 

komentarzy: 1428 listopada 2008, 00:23

14 komentarzy do tego wpisu:


deusER4 : 28 listopada 2008, 03:46

ależ PLUSIOR ode mnie.. Aphex jest genialny.. swego czasu wykupowałem jego płyty z empiku (sprzedawcy ręce zacierali) ..ceny bajońskie, ale warto!! prekursor współczesnych klimatów :) ..również POLECAM!!
...
dzięki za maila!!
pozdrawiam :)
odpowiedz

meryphillia : 28 listopada 2008, 16:45

Mi ostatnio (znaczy jakis rok temu ;P) zniknęła gdzieś w tajemniczych okolicznościach "26 mixes...). Polazłem do EMPiKU i fartownie znalazłem album za... 129zł ;D.
odpowiedz

deusER4 : 28 listopada 2008, 17:20

bez dwóch zdań Warp Rec. ..poza tym Empik to zdzierca, wszystko tam drogie w cholerę :/ ..ale jak to, fartownie? nie wiem jak jest teraz ( zamawiam w Media Markt, lub na Allegro ) ale jakieś 6 lat temu płytki Aphex'a czy Squarepusher'a leżały tam i się kurzyły ( w Domach Centrum!! )..dlatego napisałem że sprzedawcy ręce zacierali ;)
odpowiedz

meryphillia : 28 listopada 2008, 17:40

6 lat temu, może i leżały. Teraz niestety społeczeństwo bogatsze i częściej wykupuje takie rarytasy. ;)
odpowiedz

Cybertrash : 30 listopada 2008, 21:45

Witaj o/ . deuser mówił, żeby po ambient walić do Ciebie, więc...przylazłem ;) Możesz polecić coś z powiedzmy...space, dark. Profil na last jest, ale ręczne sprawdzanie ponad 5000 wykonawców "chwilę" zajmie. Potrzebuję jakiegoś drogowskazu ;) Aphexa znam, ale raczej dość słabo.
odpowiedz

meryphillia : 01 grudnia 2008, 00:53

Xarodon >>> Najpierw bym musiał wiedzieć, co to niby jest owe "space, dark"... :D Mimo wszystko na początek polecam Biosphere i Lustmorda chociażby. ;)
odpowiedz

Cybertrash : 01 grudnia 2008, 18:14

Hmmm, łopatologicznie (tak akurat dla mnie), to "dark" występuje w horrorach (groza, niepokój, mrok), a "space" w sci-fi (epickie, pobudzające wyobraźnię, odkrywanie niewiadomego, spokój, harmonia) . No ale prawdopodobnie to ja źle to wszystko klasyfikuje ;)
Dzięki. Obadam to w najbliższym czasie.
odpowiedz

deusER4 : 02 grudnia 2008, 07:23

zamber1, mam nadzieję że zły o Xarodona nie jesteś :/ ..nie znam nikogo innego, kto znałby tą scenę tak dobrze jak Ty :)
..a od owego Xarodona pochodził ten link do muzy z EVE Online co dawałem w DarkRoom'ie :)
...
i jeszcze jedna sprawa: Lustmord.. ile płytek ma na koncie.. naliczyłem 10, ale nie wiem czy to wszystko.. a wszystko tego wykonawcy mieć muszę ;p ..i nie wiedziałem że miał coś wspólnego ze Stalkerem.. mam taką płytkę, nagrał ją na spółkę z Robertem Rich'em ;)
odpowiedz

meryphillia : 02 grudnia 2008, 18:00

deuser >>> Swoich własnych miał 12 albo 13 plus kilka w kooperacji, jak "Stalker" właśnie.
Niezmiernie ciężkie do zdobycia za rozsądną cenę niestety.
No a kolegę Xarodona raczej Biosphere i Lustmord na skromny początek zadowolą... mam taką zresztą nadzieję. ;)
odpowiedz

Graszcz : 21 grudnia 2008, 02:31

Mnie się strasznie podoba "Selected Ambient Works Vol. 2"
odpowiedz

meryphillia : 21 grudnia 2008, 04:59

Ambientowe projekty Ryśka, to nieco inna muzyka, niż to co ma do zaoferowania te drapieżniejsze oblicze artysty. :]
Oczywiście nie znaczy, to iż "Selected..." jest złym materiałem, bo w istocie tak nie jest. :)
odpowiedz

Graszcz : 21 grudnia 2008, 12:21

No ja właśnie spośród muzyki elektronicznej lubię właściwie tylko ambient
odpowiedz

meryphillia : 21 grudnia 2008, 16:00

Graszczur >>> No niestety niezmiernie rzadko spotkać można miłośnika Metalu, który słuchałby też i miarowego łupu-cupu. ;D
Sprawdź sobie wpis o netlabelu Darkwinter. Może znajdziesz tam coś interesującego. :)
odpowiedz

MarchewaSoler : 25 kwietnia 2010, 22:55

O, Aphex. :) Słuchałem tylko "Richard D. James Album, ale za to jest to jedna z najwięcej odtwarzanych płyt w ogóle przeze mnie. A słucham głównie progresywnego i death metalu. No, ale właśnie Aphex był jednym z pierwszych elektronicznych zespołów, za który się zabrałem.
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl