avatar

JayL Użytkownik gram.pl (Sekretarz) ja.gram.pl/JayL

CD Projekt Conference Spring 2010 - minirelacja

Relacja, Gry, Wiedźmin, Cd Projekt, Konferencja

No, jak pisałem w komentarzach, może nie jest to coś całkiem odmiennego, ale jednak nie recenzja, ani zapowiedź. ;) Jak się już nieskromnie chwaliłem wcześniej, czwartkowa konferencja CDP odbyła się z moim udziałem dzięki GIEROmaniakowi. I wiecie co? Jeszcze do niedawna mówiłem sobie, że nawet jeśli zwiążę swoją przyszłość z dziennikarstwem, będę się nogami zapierał, gdy ktoś spróbuje wypchnąć mnie na podobny event. A teraz... cholera jasna, ja chcę jeszcze raz!

Po pierwsze, oglądanie gier przed premierą, słuchanie samych twórców, którzy wiedzą o swoich produkcjach dosłownie wszystko... prześwietna sprawa. Muszę przyznać, że wrażenia ogólne mam wcale niewiele gorsze, jak po koncercie. Dodatkowo każdy otrzymał mały pakiet od CDP - jajcarski duży box z "grą" CD Projekt Extreme Company Simulator [oznaczenie wiekowe 21, wystawione przez anidniamniej.pl ;)], w którym pełno było różnego stuffu. Pomijając trzy płytki z materiałami prasowymi [jedna cała o Wieśku 2, na drugiej reszta prezentowanych gier, na trzeciej zaś materiały z Versusa na iPhone'a], zalazła się tam podkładka pod mysz z Wiedźmina 2, film Surogaci z Brucem Willisem, gra od CDP [ja dostałem FEAR'a 2, kumpel Ogniem i Mieczem] oraz klucz na dowolną [!!] grę z GoG'a. I jak tu nie zazdrościć dziennikarzom branżowym? Gry za darmo, oglądanie gier przed premierą, takie pakiety i jeszcze im za to płacą...

Okolice i sam budynek, w którym odbywała się konferencja, nie wyglądały obiecująco, jednak w środku było zdecydowanie lepiej. Od progu powitał nas Geralt i bardzo przyjemna temperatura. Szkoda tylko, że gry prezentowane były w boxach, a nie oddzielnych pomieszczeniach - czasem developer nie wiedział, czy pytanie padło do niego, czy może gdzieś na zewnątrz, zdarzało się też, że w ogóle nie było słychać prezentującego. Na szczęście były to przypadki napradę rzadkie.

Jeśli jednak czepiam się już organizacji, muszę wspomnieć o jednej rzeczy. Jak wszyscy siedzący w temacie wiedzą, konferencja była transmitowana na żywo, a także zgrywana przez kilka serwisów [np. GameCorner]. Jaki tego skutek? Kamery zasłaniające oglądającym widok! No jasna cholera, nie mogli dać kilku, a potem podzielić się nagraniem? A tak było ich bodaj z 10, a niektórzy kamerzyści na dodatek cały czas przy nich stali, więc jeśli widziałeś więcej niż 2/3 "ekranu" było dobrze. I choć mimo to Wiedźmin 2 całkiem mi się spodobał, widząc później CAŁY ekran na mniejszych pokazach odczułem, jak mógłby zmienić się odbiór produkcji Reda. A wszystkie miejsca przed kamerami były zarezerwowane i... puste. W sumie teraz więcej widać na nagraniach, jednak przynajmniej wiem dokładnie, jaką Wieśmin ma grafikę [nananana!]. :P

Własnie, Wieśmin 2, gwóźdź całego wydarzenia. Jak wspomniałem "całkiem mi się spodobał". Od razu nadmienię, że do końca produkcji zostało około roku, jednakże choć ogólne wrażenia mam dobre, niektóre elementy wywołały u mnie mieszane odczucia. Przede wszystkim walka - gdzie ta wirtuozeria, z jaką Geralt walczył w jedynce? Racja, teraz jest o wiele mniej sztucznie, ale w ogóle nie przypomina to wiedźmińskiego tańca ze śmiercią. Ot, rąbanie tego, który najbardziej nam zagraża. Podoba mi się za to dynamizm i brutalność - w każdej chwili można zmienić wroga, a gra sama dobiera styl. Są też specjalne kombosy, które wywołują np. ogłuszenie [cios szybki, szybki i silny - wiem, wszyscy o tym piszą, ale twórcy nie podali innego przykładu]. Czasem też niemilec się rozleci [acz tego nie widziałem, ponoć się jednak zdarzyło], czy Geralt wykona finisher [to już widziałem - wiedźmin sprowadził wroga na klęczki, a następnie przebił go mieczem na wylot].

Grafika wygląda pięknie, szczególnie jak na cRPG, jednakże chciałbym zobaczyć coś innego niż odcienie zieleni i malutki kawałeczek terenów zamieszkanych. Z jej osądem się więc wstrzymam, ale jeśli już poprzednio dzielnica handlowa w Wyzimie była przepiękna, teraz raczej nie będzie inaczej. W następnym akapicie wspomnę o fabule, więc nie grającym w jedynkę radzę go ominąć.

A więc - fabuła. Każdy znający zakończenie pierwowzoru wie, że Geralt zapobiegł zamachowi na Foltesta. Okazuje się, że nie był to pojedynczy przypadek - sypią się głowy władców. Foltest zabiera ze sobą białowłosego jako osobistego ochroniarza i płyną rzeką Pontar na granicę Temerii, Kaedwen i Aedrin. W sumie zbyt dużo o historii nie wiadomo, jednak jest za nią odpowiedzialna ta sama osoba, co za fabułę jedynki, powinno więc być dobrze. Mnie najbardziej ciekawią asasyni z oczami wiedźminów, których jeszcze nie pokazano, ba - póki co głównymi złymi wydają się być nieznajomy pragnący śmierci władców i elf, którzy ani trochę nie przypominają zabójcy z outra. W sumie to jednak dobrze - nie chcę za dużo wiedzieć przed premierą gry.

Poza tym wprowadzono kilka istotnych zmian w reszcie gameplay'a. Co najważniejsze, Geralt [tadam!] może skakać przez płotki! Jak wszyscy jednak wiemy, wiedźmini byli śmiertelnie poważni, dlatego w miejscu już nie podskoczymy, choćby w największej euforii. Zmieniono system dialogów [choć o ile ten pierwszy, z elfem, wygląda naprawdę dobrze, to już drugi jest mooocno sztywny. Gdy mówią inni, Geralt stoi jak słup, nawet nie spojrzy się w ich stronę. Oby to nie była finalna wersja rozmowy...], w których kamera jest bardziej dynamiczna, a niektórych wyborów kwestii dokonujemy na czas - i bardzo dobrze, nie ma w końcu kuriozalnych sytuacji, gdzie o czymś, co powinno się wydarzyć w kilka sekund decydujemy godzinę. Kto grał w HR czy Fahrenheita wie zresztą, jak świetnie sprawdza się ów system. Do tego w końcu nie będzie można bezkarnie okradać innych, a Triss wygląda bardziej jak człowiek, niż lalka barbie. Swoją drogą, możliwy będzie ponoć import save'ów. Ciekawe, jaka będzie Triss, jeśli w jedynce wybraliśmy Shani... Bo tutaj PRAWIE pokazano jedną scenę erotyczną właśnie z jej [czarodziejki] udziałem.

Kolejną ważną sprawą są towarzysze, którzy czasem nas wspomogą. Na dowód pokazano Triss na wycieczce w lesie z Geraltem, gdzie wspomagała go kulami ognia. Fajnie, acz mam nadzieję, że ich inteligencja będzie dopracowana, a jeśli nie... niech chociaż będą nieśmiertelni, bo mnie szlag trafi, jak ich "pomoc" będzie polegała na tym, że to my będziemy ich osłaniać.

Ogólnie z oceną Zabójców Królów wstrzymam się do poznania większej ilości materiałów. Zresztą, do pierwszego Wiedźmina też podchodziłem sceptycznie, a produkcja mnie oczarowała. Dlatego moje malkontenctwo potraktujcie z przymrużeniem oka. ;)

Pozostałe produkcje, które miałem okazję zobaczyć to Alpha Protocol, Split/Second: Velocity i Two Worlds II. Nie będę dużo o nich pisał, gdyż moje zapowiedzi zobaczycie na GIEROmaniaku. Powiem tyle - najbardziej spodobało mi się dzieło Reality Pump, którego premiera latem, najmniej zaś gra Obsidianu, która nie jest ani ładna, ani [na oko] grywalna. Więcej w zapowiedziach, ale jeśli chcecie poznać jakieś aspekty tych produkcji już teraz - pytajcie, a postaram się odpowiedzieć.

Poza tym, dość "ciekawą" sprawą było spotkanie znanych ludzi z branży nie tylko growej, ale i dziennikarskiej, jak Piotr Gnyp [polygamia], Tadeusz Zieliński [jego recka JC2 jest na polygamii, ale chyba nie pisze w konkretne miejsce] czy Krzysztof Gonciarz [tvgry.pl]. Ogólnie jednak muszę przyznać, iż spodziewałem się, że będą znacznie bardziej wygadani, a tu pytania w czasie prezentacji naprawdę nieliczne, czasem z ociąganiem, a z ww nikt chyba o nic nie spytał. Cóż, moze woleli poczekać do wywiadu... Z kumplem też planowaliśmy pogadać z kimś z Reda, ale niestety inni mieli w dupie to, że ktoś może jeszcze czekać i się nie udało. Trudno się mówi.

Na koniec zaś czymś się pochwalę. Miało być wszystko, co zgarnąłem w czwartek, ale nie chce mi się robić nowego zdjęcia [jeśli bardzo będzie Wam zależeć to w ostateczności zrobię], więc daję to do tematu z kolekcjami gier:

 

0

Koszulkę dopiero teraz mi z gramu przysłali, na dodatek XL, więc jest o rozmiar za duża. Pewnie nie ma szans na wymianę, ale maila napiszę, warto spróbować. Aha, pytajcie nie tylko o gry, a o wszystko dot. konferencji - zapewne wiele rzeczy pominąłem, ale wpis ten piszę na bieżąco w edytorze sajta, kopiując tylko czasem do Writera i zapisując, aby tekstu nie stracić.

A już dziś w GIEROmaniaku moja zapowiedź Two Worlds II i nie moja zapowiedź Wiedźmina 2 - zapraszam!

0

PS: Nowy edytor ma jeden mały mankament - nie da się w nim zmienić rozmiaru obrazka, chyba, że tej funkcji nie widzę...

PPS: Z konferencji samego CDP pamiętam dwie rzeczy - 2009 cofnął ich w przychodach o dwa lata, zaś CDPROgram od 29 kwietnia udostępni... CAŁĄ OFERTĘ Z GOG'A! A jest tego ponad 200 gier. Nieźle, nie? Koszty w pełni pokrywane CDPunktami, żadnego dopłacania na 100%. Brawo CDP!

PPPS: Po prawie 3 latach zmieniłem avka. Najwyższa pora, WW to świetna gra, ale grałem w nią daaaawno temu. Teraz na jakiś czas przy moim nicku będzie widniało logo In Flames. ;)

PPPPS:

Wiem, że już było. Ale jest ŚWIETNE.

Pozdrawiam. ;)

komentarzy: 1027 marca 2010, 11:53

6 komentarzy do tego wpisu:


Muradin_07 : 27 marca 2010, 12:25

No to musiało być fajnie... W Stracha grałem, a Supreme Commander 2 chyba dobry jak mówią. Niezłe fanty... :-)
odpowiedz

JayL : 27 marca 2010, 12:27

Następna konfa na jesieni. O ile będzie dla mnie miejsce - jadę. ;)
odpowiedz

Master_Morti : 27 marca 2010, 12:58

Wieśiek 2 będzie cudny, szkoda tylko, że wyrzuciłem wszystkie zapisy :( FEAR2 mogę z czystym sercem polecić. Jedynka była co prawda lepsza, ale ta część również wzbudza nie małe emocje.
odpowiedz

gitarka : 27 marca 2010, 17:18

Wiedźmin 2 będzie niesamowity. Musze jeszcze raz jedynkę ukończyć, bo sejwy gdzieś mi uciekły.
FEAR 2 jest świetny. Ot i koniec :)
odpowiedz

Kaleka_Mentalny : 27 marca 2010, 21:21

Huh, nieźle. Siedzieć, nic nie robić, dobrze się bawić i jeszcze zgarnąć tyle fantów. ;)
O Wieśku mi się nie chce na razie mówić, ale to, co do tej pory widziałem, nie napawa mnie zbyt dużym optymizmem.
odpowiedz

JayL : 27 marca 2010, 23:11

Nie przesadzajmy z tym nic nie robieniem. :P Musiałem słuchać, notować, a teraz mam 3 zapki do napisania. Dobrze, że znalazłem kumpla do towarzystwa, bo sam pisałbym 6 tekstów...
odpowiedz

Neysha : 30 marca 2010, 13:44

Osz Ty farciarzu. Taką gierę jak FEAR 2 dostać no :P Nigdy nie byłam na żadnej konferencji związanej z grami i jakoś mnie nie ciągnie, żeby gdzieś jechać, ale nie spodziewałam się, że można takie fanty zgarnąć. Na Wieśka 2 czekam i to bardzo. Mam nadzieję, że będzie co najmniej tak świetny jak pierwszy Wiedźmin.
odpowiedz

JayL : 30 marca 2010, 17:27

Ha, żebyś wiedziała, jaki ja domator jestem. ;) Nie ruszam się z domu, jeśli nie muszę. W sumie nie wiem, co mnie podkusiło, by pojechać na tę konfę, ale teraz wiem, że pojadę zawsze, jak tylko będzie okazja. ^^ A może i na PGA się wybiorę. :P
odpowiedz

FireStorm95 : 30 marca 2010, 22:32

Nie lubię cię:(. Nie dość, że Wieśka widział to jeszcze prezenty dostał. Ale w sumie zmotywowałeś mnie by pisać więcej i lepiej:). Słabo mi idzie, ale cóż.... I gratulacje znowu:D A i jak chcesz to wyślij mi Supreme Commandera 2 :D Możemy się wymienić:]
odpowiedz

JayL : 31 marca 2010, 16:09

Hehe, dzięki, ale nic nigdy w życiu nie wymienię ani nie sprzedam. ;) I dokładnie, dla mnie to też ogromna motywacja.
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl