avatar

JayL Użytkownik gram.pl (Sekretarz) ja.gram.pl/JayL

Mrok, który nas poprzedza - minirecenzja.


Cenega miała naprawdę dobry pomysł z tą Kompanią Graczy. Dzięki nim poznałem tak świetną książkę jak Z Mgły Zrodzony, Brandona Sandersona. Z tejże kampanii mam też Mrok (...). Wziąłem go z powodu... okładki. No i przychylnych recek w merlinie.

Trzeba przyznać, że książka ta z początku jest bardzo ciężka. Po prostu autor nie ma zbytnio zamiaru zapoznawać nas ze światem, w którym dzieje się akcja. Poznajemy go w trakcie czytania, wciąż dowiadując się nowych rzeczy. Najczęściej najpierw jest o czymś mowa, dopiero po paru stronach jest to objaśniane. Przez to z początku ciężko wejść w ten świat, jednak im dalej, tym lepiej. Właściwie od momentu poznania z grubsza wszystkich pierwszoplanowych postaci (na początku każdy jest gdzie indziej) idzie już gładko i można rozkoszować się twórczością Bakker'a.

Cała historia rozgrywa się wokół Drusasa Achamiana - czarnoksiężnika ze szkoły powierników, Domu Ikurei (rodzina cesarska) i Anasurimbora Kellhusa, tajemniczego dunyiana. Świat, który był świadkiem Pierwszej Apokalipsy podczas której nadszedł Nie-Bóg jest mroczny i okrutny. Można go porównać do tego znanego z Wiedźmina Sapkowskiego, jednak jest między nimi pewna różnica. W sumie w pierwszym tomie trylogii o Księciu Nicości nie jest opowiedziane nic konkretnego. Z zakończenia można wywnioskować, że akcja zaczyna się na dobre dopiero w drugim tomie. Tutaj mamy tylko zalążek - jak to Maithanet wypowiada fanimom świętą wojnę i wszyscy główni bohaterowie ze swojej lub czyjejś woli do niej dołączają. Nie ma co się rozwodzić nad światem - jest baardzo złożony, tyle Wam powiem. Mało uświadczymy jego historii, jednak najistotniejsze są przecież i tak czasy współczesne. Już ten zalążek, namiastka kolejnych tomów stoi na dość wysokim poziomie, co może sugerować jeszcze lepszy poziom kolejnych tomów.

Bakker ma dość specyficzny styl pisania, który jednak ciężko opisać słowami. Akcja nie jest ani monotonna, ani porywająca... po prostu się toczy. Nie znaczy to, że jest nudna, wręcz przeciwnie. Dochodzi do paru walk, jednak nie są one szczegółowo opisane, co jednak wcale nie przeszkadza. Sam nie wiem co sprawia, że książkę czyta się tak przyjemnie.

Ogólnie Mrok, który nas poprzedza to pozycja bardzo dobra, acz nie wybitna. Z niecierpliwością czekam na zapoznanie się z dalszymi losami bohaterów, acz nie jest to niecierpliwość chora, jaka czasem mi się w przypadku sag zdarza. Niestety muszę odjąć pozycji jeden punkt od oceny za nudnawy początek, który potrafi zniechęcić.

Ocena: 7+/10
Plusy: Złożony świat, następne tomy zapowiadają się nad wyraz ciekawie.
Minusy: Początek zniechęca, momentami potrafi być dość obrzydliwa.

Łukasz "JayL" Jakubczak

Wydawnictwo: Mag
Autor: R. Scott Bakker
Cena: 35zł
Gatunek: Fantasy

----------------------------------------------------

Vader - As heavens collide...

 

Damnation marches in,
Apocalypse fortold by myths,
Earth's realm ends in pain,
As the rivers run red,
With the blood of the suffering,
Humanity punished for all its sins.

Bow Down...As the heavens collide
Bow Down...For the sins of the flesh

Religion, as opium to mankind,
Oppressed by myths and lies,
All bibles, written by the human race
Institutions for the sheeps.

For the spirit outlives the flesh,
No God will keep us crawling,
See through the book of lies,
Mankind, the seed of the World

Bow Down to none...As the skies stay clear
Bow Down to none...For no God is greater then YOU !!!
----------------------------------------------------

Nie umiem pisać o książkach, to chyba wiadomo. :P Dlatego tylko minirecka zawierająca ogólne doznania. Bleh, znów w szkole coraz więcej nauki... a mogłyby już być święta...

Pozdrawiam.

komentarzy: 620 listopada 2008, 17:38

6 komentarzy do tego wpisu:


kamceg : 20 listopada 2008, 17:49

Książka wydaje się być ciekawa, ale niestety, póki co, mam sporo innych do przeczytania.
PS: bardzo dobra recenzja CoD'a 1;p
PPS: lepiej nie poganiać czasu;)
odpowiedz

gitarka : 20 listopada 2008, 19:34

Książka może być ciekawa, ale ja nie miałem jeszcze z nią styczności. I wątpię czy w ogóle uda mi się po nią sięgnąć. Może kiedyś. :P
odpowiedz

DiegoTan : 21 listopada 2008, 15:46

A mnie bardzo irytuje że w tych wszystkich marketach i galeriach handlowych, ba! nawet na bilboardach "święta" zaczynają się już w drugiej połowie października :/.
Pozdrawiam
odpowiedz

JayL : 21 listopada 2008, 17:04

Bez przesady. ^^ Ja przynajmniej w październiku takich reklam nie widziałem. Pierwsze bodaj na początku listopada. Teraz istny wysyp. Parę tygodni temu, jak oglądałem telewizję wszystkie reklamy w czasie przerwy były już świąteczne. ;/ A trwały tradycyjnie z 5-10 minut... Na święta czekam, jednak też uważam, że na takie akcje jeszcze trochę za wcześnie.
odpowiedz

cedricek : 23 listopada 2008, 21:31

Hmm..Chyba pójdę do najbliższego empiku.... :)
Się mi podoba.
odpowiedz

Cubass : 24 listopada 2008, 16:50

Wydaje się być ciekawe, ale mam duuużo książek do przeczytania- saga Lema, dokończyć Sagę o Wiedźminie, Brisingr i nowy Felix, Net i NIka:P
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl