avatar

JayL Użytkownik gram.pl (Sekretarz) ja.gram.pl/JayL

Z mgły zrodzony - minirecenzja.

 

"Z mgły zrodzony" to dopiero druga powieść Brandona Sandersona. Pierwszą była Elantris, która podobno jest jeszcze lepsza od najnowszej książki autora. Sam nie mogę się co do niej wypowiedzieć, ponieważ jeszcze się z nią nie zapoznałem. Zrobię to jednak już niedługo, właśnie dzięki "Zrodzonemu".

Właściwie mam drobny dylemat, czy pisać o fabule książki. Wybiorę chyba kompromis - zdradzę tylko ogólny zarys. Bohaterowie powieści dostają zadanie - mają... obalić obecny rząd. Jest w tym jednak pewien haczyk - władca Ostatniego Imperium, Ostatni Imperator, rządzi od setek lat, uchodzi wręcz na cząstkę Boga, Skrawek Nieskończoności. I jak niby mają to zrobić? Cóż, jest plan, są też odpowiednie... "narzędzia" do jego wykonania. "Narzędziami" tymi są główni bohaterowie książki - Kelsier i Vin.

Więcej nie będę zdradzał, bo fabuła już w samym swoim założeniu wydaje się bardzo ciekawa. Zresztą, książki opierają się głównie na fabule, więc opisując ją zbyt dokładnie można tylko zepsuć wrażenia z czytania.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, świat wymyślony przez Sandersona jest bardzo ciekawy, bohaterowie w nim występujący również. Moce Allomantyczne polegające na spalaniu metali w ciele w celu uzyskania nadprzyrodzonych zdolności też zostały bardzo fajnie pomyślane. Historia rozwija się dość wolno, jednak od momentu wprowadzania planu w życie (ok. 1/4 książki) z ciekawej staje się bardzo ciekawa. Nie jest jakaś wybitna, jednak momentami i tak nie można się od niej oderwać, szczególnie czytając ostatnie 100-200 stron. Co prawda autorowi nie zawsze udaje się wywołać w czytelniku zamierzone uczucia (jest parę dramatycznych momentów, które jednak nie oddziaływują na duszę jak np. w Wiedźminie Sapkowskiego), jednak nie zmienia to faktu, że czytanie jest bardzo przyjemne i odstresowujące. Świat co prawda nie jest wesoły (wyzysk skaa, ba, mordowanie ich w bestialski sposób za chociażby żebranie na ulicy), jednak nie jest też kompletnie dołujący. Dialogi są ciekawe, czasem żartobliwe. Ogólnie rzecz biorąc to miła, niezbyt ciężka lektura, którą pochłania się z niemałą przyjemnością. Opisy walk z wykorzystaniem tych niezwykłych Allomantycznych mocy są również bardzo ciekawe. Widać co prawda, że Sanderson nie ma wieloletniego doświadczenia i miejscami brakuje szlifu, nie zmienia to jednak faktu, że "Z mgły zrodzony" to bardzo dobra pozycja, godna polecenia. A gdy już przeczytacie i ją, i Elantris nie pozostaje nam nic innego jak czekanie na kolejne części trylogii, którą ma być opowieść o "Zrodzonym". Czekam z niecierpliwością.

Ocena: 8+/10
Plusy: pomysł, bohaterowie, allomancja
Minusy: brak szlifu, czegoś brakuje, dlatego to "tylko" bardzo fajna książka

Łukasz "JayL" Jakubczak
Gatunek: Fantasy
Autor: Brandon Sanderson
Cena: 39zł
Wydawnictwo: Mag

----------------------------------------------------

 The witcher theme - Believe

--------------------------------------------------------
Właśnie odsłuchałem sobie "Muzykę inspirowaną" stąd te utwory. Pierwszy to oficjalny theme z wieśka Adama Skorupy, drugi to przerubka autorstwa Believe. Nie mogłem się zdecydować, więc dałem obie. :P Druga z fajnymi riffami, a w pierwszej fajny kobiecy wokal. Poza tym na Muzyce(...) jest jeszcze parę fajnych kawałków instrumentalnych i zwykłych [Rootwater, Vader, Skowyt też całkiem]. Ogólnie jako dodatek do Update'u się opłaca, oddzielnie niekoniecznie...
Recka - o książkach zbytnio pisać nie umiem, dlatego tylko minirecenzje, więc bez rozwlekania to, co chciałem o książce [baaardzo fajnej] napisać. Poza tym - dziś dostałem swoje pierwsze[w życiu] "łan" ze sprawdzianu. ^^ Z fizyki, heh. No nic, poprawi się, mam nadzieję.
Jeszcze a propos Wieśka - gram właśnie w ER co dało się zauważyć na xfire. Nie wiem jeszcze po czyjej stronie się opowiem [neutralność czy ludzie, za scoia'tael opowiedziałem się grając pierwszy raz]. Co do zmian - cóż, myślałem, że Triss będzie trochę ładniejsza [widziałem art w CDA :P], ale ogólnie póki co pozytywnie. Nie rzucają się jakoś w oczy, ale najważniejsze jest, że gra chodzi mi na max w rozdziałce 1280x960 [za pierwszym razem w tej samej rozdziałce, bo mniejszej nie ma sensu brać chodził mi na średnich, czasem musiałem redukować do minimalnych z niewiadomych powodów] i wygląda naprawdę pięknie. Nie jest to co prawda 100fps'ów, ale o ile się nie mylę prędkość 30-50 raczej utrzymuje nawet przy większych zawieruchach, choć nie wiem jak będzie w IV rozdziale, który jest trochę wymagający. To by było na tyle chyba...
Pozdrawiam.

komentarzy: 607 października 2008, 17:19

6 komentarzy do tego wpisu:


gitarka : 07 października 2008, 17:32

Nie czytałem. Może kiedyś się uda, ale to nie ja prowadzę kolekcję książek. :P
odpowiedz

ArkStorm : 07 października 2008, 18:04

a mnie teraz czeka lektura traktująca o matematyce i ekonomii xD skończyła się biba i czytanie wolnej lektury :((
odpowiedz

DambialkoX : 07 października 2008, 19:41

Ja chyba nie mam co o tym powiedziec, jeśli nie wiesz to już wiesz :D
odpowiedz

Cubass : 11 października 2008, 19:51

Hmmm, nie czytałem i raczej nie zamierzam...
odpowiedz

Arthizo : 20 października 2008, 16:29

Czytałem Elantris Sandersona i uważam, że to świetna książka. Z mgły zrodzony, póki co nie wpadł w moje ręce (kurde, jest na kompanii gracza za 300 pkt, ale odrobinę mi brakuje ;) ), ale poważnie zastanawiam się, aby w przyszłości przeczytać ten tytuł, jestem ciekawy, czy Sanderson stworzył nową książkę na podobnym schemacie co Elantris i czy jest równie dobra. Ponoć odrobinę słabsza, na co wskazuje też Twoja ocena (ja dałem Elantris pół oczka więcej chyba :P), ale i tak ją prędzej, czy później dorwę.
odpowiedz

Arthizo : 20 października 2008, 16:30

Ach, zapomniałem rzec - niezbyt podoba mi się okładka, a przecież takowa w Elantris miażdżyła system!
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl