avatar

NintendoPassion Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/NintendoPassion

Jak to zrobić: Własne pudełka do gier wideo

Kolekcja Gier, pudełka do gier, zrób to sam, VHS, dvd

2

Jedna z moich półek gier wideo

 

Staram się kolekcjonować gry kompletne z pudełkami i wszelkimi ich zawartościami, o ile to możliwe. Ale jak to w życiu bywa, nie zawsze jest to możliwe z powodów różnych. W związku z tym muszę sobie jakoś radzić, aby temu zapobiec.

Ponieważ większości graczy trudno jest zdobyć uniwersalne pudełka do gier (Universal Game Cases, potocznie zwane UGC's) w Polsce, najlepszym zastępczym rozwiązaniem są pudełka VHS, do których pasują gry Super Nintendo, Pegasus, Sega Genesis/Mega Drive i wiele innych. Natomiast jeżeli chodzi o gry Nintendo NES, które mają większe rozmiary, można użyć specjalne, grube pudełka DVD. Ale nie wszystkie! Po wielogodzinnych poszukiwaniach aukcji różnych maści udało mi się znaleźć odpowiednie pudełka.

VHS

W przypadku pudełek VHS nie ma dużo wyboru i nadal są dostępne w sieci za około dwa złote/szt. Warto jednak zwrócić na dwie rzeczy przy zakupie. Pierwsza, to czy pudełko posiada folię za którą można wsunąć własną okładkę. Zdarzają się pudełka bez, zatem warto zapytać. Drugą, moim zdaniem ważniejszą rzeczą jest to, czy pudełko posiada cyple czy nie. Cyple, albo słupki które przytrzymują szpule taśmy, są niepożądane. Jeżeli takie już mamy, to należy je usunąć, co przy większej ilości gier może nam przysporzyć kłopotów. No i jest mniej estetyczne.

Poniżej zdjęcie pudełka z cyplami:

2

A tutaj bez cypli:

2

Kolor oczywiście jest kwestią gustu ale czerń towarzyszy grom dawna.

W środku kartridż może leżeć luzem - zero wysiłku dla leniwych. Można go również unieruchomić wkładkami z tektury, kołkami plastikowymi, gąbką i pewnie wieloma innymi sposobami. Ja wybrałem ciętą laserem piankę, która może nie jest najtańsza ale za to bardzo efektywna. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to opcja dla wszystkich. Obrazuję tylko co można zrobić. A sam efekt "w środku"? Oceńcie sami.

2

Co do okładek, to projektuję je sam w miarę zgodnie z oryginałem. Są to bardzo żmudne godziny pracy w Illustratorze i Photoshopie ale nie lubię iść na łatwiznę, a poza tym mam satysfakcję z własnoręcznie wykonanego projektu graficznego.

2

DVD

Z pudełkami DVD jest już troszeczkę trudniej. Na aukcjach jest mnóstwo ofert. Believe you me, when I say I've checked them all. Spędziłem kilka dni, klikałem prawie w każdą ofertę i w końcu znalazłem pudełko które idealnie mieści kartridże NES. Jest nim 24mm pudełko na siedem płyt DVD BIG BOX z niskim profilem cypla i tray'ami:

2

2

2

2

Tutaj zdjęcie z kartridżem w środku. Pasuje jak ulał:

2

2

Przy drobnej modyfikacji, tzn wycięciu cypla i usunięciu kilku plastikowych elementów ze środka pudełka można włożyć kartridż nawet z plastikową kieszenią. Ja dodałem jeszcze kawałek pianki celem całkowitego unieruchomienia. Pozostaje tylko wykonanie okładki. Piękne pudełko gotowe do prezentacji naszych gier na półce.

2

Pudełko można kupić tutaj oznaczone numerem katalogowym 2161. Cena zaczyna się już od 5.66zł za sztukę przy zakupie minimalnej ilości 10 pudełek.

Po usunięciu wkładek na płyty DVD (tray'ów) kartridż pasuje prawie idealnie (jest lekko pochylony) ale nie wymaga żadnych dodatkowych modyfikacji.

I w taki oto sposób radzę sobie z osieroconymi grami.

A Wy, jak przechowujecie swoje gry retro? Może macie jakieś inne/lepsze rozwiązania?

komentarzy: 526 października 2015, 13:41

4 komentarze do tego wpisu:


titlescreen : 28 października 2015, 06:39

Kartonik z kartridżami, ale także pudełkowymi rzeczami, które mam w komplecie. Żadnych wystawek ;)
odpowiedz

NintendoPassion : 28 października 2015, 11:02

Wybacz, nie zrozumiałem. Co rozmiesz przez "Zadnych eystawek"
odpowiedz

dave03 : 29 października 2015, 21:37

Chyba chodzi o to, że titlescreen nie jest zwolennikiem eksponowania gier na pólkach :)
odpowiedz

Tom_pl : 01 listopada 2015, 21:15

Świetnie półeczka się prezentuje z grami, i świetny pomysł na boxy.
odpowiedz

Gorgonek : 14 listopada 2015, 22:18

Wolę jednak oryginalne opakowania ;) Szukam sobie Pokemonów Gold i Silver w takowych (oczywiście EUR, 3xA) i Red. Może Blue, ale na nim aż tak mi nie zależy :)
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl