avatar

NintendoPassion Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/NintendoPassion

Takie Tam: Free 2 Play but Pay 2 Win - Star Wars Commander

Android, Mobile Games, Star Wars Commander, F2P, P2W

2

Jakiś czas temu zainstalowałem na moim telefonie Star Wars Commander (Android). Rok temu właściwie. Ja pierniczę jak ten czas leci.

Po roku grania, i nie wkładając w grę ani jednego dolara, bazę rozbudowałem dopiero do 8 poziomu w około 70%. Jednym słowem gra jest bardzo mozolna. Build, attack, upgrade. Build, attack, upgrade. I tak w koło macieju.

Dlaczego gra jest zepsuta?

Większość z Was gra, bądź zna World of Tanks (sam nadal gram w wolnym czasie). W tej grze istnieją transakcje gdzie można kupić czołgi premium, konto premium i coś tam jeszcze. Skórki na czołgi jak dobrze pamiętam. Moim zdaniem nie wpływa to na jakość gry ale może dawać drobną przewagę. Dobry gracz jednak gra dobrze, a słaby gracz nawet w czołgu premium i ze złotymi pestkami nie poradzi sobie z lepszym czołgistą. Ja jestem średnim graczem, a gram nie dla statystyk tylko dla czystej przyjemności. Wielokrotnie kupowałem miesiąc premium celem przyspieszenia rozwinięcia załogi. Premium jednak nie chroni mnie od przegranej.

W Star Wars Commander jest wręcz odwrotnie!

Za $10 można wykupić siedmiodniową ochronę przed najazdem wrogich sił. Co to daje? Ogromną przewagę. Gracz spokojnie może atakować mniej lub bardziej rozwiniętych przeciwników bez ryzyka odwetu. Pozwala to na spokojnie gromadzić kredyty (środki finansowe), kryształy (potrzebne właśnie do wykupienia ochrony) i kontrabandę (walutę konieczną do rozwijania dodatkowego sprzętu i najemników). Idealne rozwiązanie gdy chcemy przykładowo rozwinąć generatory osłony energetycznej (takie moje luźne tłumaczenie: Shield Generators). I choć powiedzmy do poziomu 6-7 można grać na wyrównanym polu, to już przy fazie przechodzenia z bazy siódmej na ósmą jestesmy skazani na ogromne spowolnienie i częste porażki. Za prawdziwą walutę możemy kupić wszystko. Zasobny finansowo gracz teoretycznie może rozwinąć wszystko w jeden dzień, co mi zajęło cały rok.

Kontrabanda

Kontrabanda to kluczowa waluta dzięku której możemy rozwijać (lewelować) najemników, Droideka i Dorid Opressor. Kluczowe postacie i maszyny, bez których można grać do poziomu 7, lecz bez których bardzo trudno jest wygrywać na poziomie 8-9.

Ciekawostką jest fakt, że udało mi się nagromadzić i rozwinąć maszynę Droideka do poziomu XIV za cenę 82 000 (o ile się niemylę) jednostek kontrabandy, a przez cały rok nie spotkałem NIKOGO kto nagromadziłby w bazie więcej niż 10 000!!! Wyobraźcie sobie jakie to mozolne! Osobiście nie spotkałem Droideka wyższego poziomu ale na oficjalnych forach doczytałem przypadków, gdzie gracze natkęli się na poziomy 30+. Grając w systemie F2P jest to nieosiągalne.

Nie graj!

Reasumując moje marudzenie pod nosem dochodzę do wniosku, że jedyną rzeczą jaka trzyma mnie przy graniu w tę grę to tylko i wyłącznie moja słabość do uniwersum Star Wars. Gra nie przynosi już żadnego poczucia satysfakcji. Zbuduj, zaatakuj, zdobądź środki, rozwiń i tak dalej i tak dalej.

Nie wspomnę już o fakcie, że gra się średnio co godzinę ponieważ po każdorazowym ataku nasze zasoby ludzkie i sprzętowe ulegają zużyciu i należy je pozyskać od nowa (czytaj: muszą zostać zregenerowane).

Dobra, to tyle. Aż sam nie mogę uwieżyć w to, że się tyle naprodukowałem. Zakładam, że wpis przejdzie bez większego zainteresowania ale traktuję go jakie własne przemyślenia i wrażenia. Jeżeli ktoś potraktuje ten wpis jako super-mini pseudo recenzję to chyba urosnę w pióra.

Pros:

- Free 2 Play

- uniwersum Star Wars

- build, research, attack & start all over

- some real time strategy & planning involved

- wspomniałem już o uniwersum Star Wars?

Cons:

- Pay 2 Win

- brak konkretnego celu gry

- na poziomach 7 i wyżej ciągle pada się łupem graczy premium

- brak możliwości odwetu graczy premium

- brak poczucia statysfakcji z osiąganych postępów

 

Uffffff. Wreszcie udało mi się napisać coś o grach! A jak? To już pozostawiam waszej ocenie.

komentarzy: 217 października 2015, 13:17

1 komentarz do tego wpisu:


Thrandir : 17 października 2015, 20:16

Grałem przez chwilę, nie polecam. Gra jest nieprzejrzysta, AI bywa glupie, a bez wladowania $$$ nie ma szans na dobry rozwoj. Nawet w czasach Plemion bylo lepiej, Premium dawalo przewage, ale nie az taka jak tu :c
Tez mam slabość do uniwersum i miałem ochotę pograć, ale mnie odrzuciło po ~tygodniu, bo wszystko zbyt wolno szło bez płacenia za zasoby.
odpowiedz

NintendoPassion : 17 października 2015, 20:46

Dokładnie rzeczesz. No ja już gram rok i jakoś to pociągnę ale jak wspomniałem - satysfakcji nie ma.
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl