avatar

NintendoPassion Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/NintendoPassion

15 lat CDA

CD-ACTION, czasopismo, CDA

Kupiłem mój pierwszy i jak na razie jedyny egzemplarz CDA. Obchodzą 15 urodziny.

Zjadła mnie ciekawość i popiła kilkoma zetami przy kasie. W torbie szeleściła folia ocierająca się delikatnie o ponętną okładkę i opakowanie z płytami. Węszę głębszy wątek... coś się kroi grubszego.

W mojej obecnej kolekcji znajdują się setki numerów Nintendo Power, PC Gamer, Sega Visions (kilka egzemplarzy), Computer Gameing World, Official US PlayStation Magazine (OPM), Official Xbox Magazine (OXM) i wiele innych. Z Polski pamiętałem tylko Świat Młodych i przygody Tytusa, Romka i Atomka.

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda atrakcyjnie.

Proszę nie zjedzcie mnie na samym początku. Podkreślam... podkreślam nie znam historii czasopisma owego. Skusiła mnie zawartości i jubileuszowy temat. Nie mam wręcz prawa go oceniać. Jednak myślę, że po latach wertowania amerykańskiej literatury branżowej będę mógł przynajmniej dokonać pewnych, nie wiem, porównań?

Powiem Wam tylko tyle, że chociaż w USA magazyny konsolowe toną w płytach demo, dodatkach, bonusach i innych tego typu perkach, to odwrotna jest sytuacja czasopism czysto PC. A też prenumerowałem kilka.

I tutaj mamy, my Polacy, przewagę. Chyba się nie pomylę, anie nie odkryję Ameryki, gdy stwierdzę że prawie w każdym polskim czasopiśmie poświęconym grom jest lepsza lub gorsza gierka.

Z tego punktu widzenia w USA jest ubożej.

Ale...

Nadal ceny abonamentu nie dorównują cenom w USA. W większości abonament roczny jest o 70-80% niższy niż cena detaliczna.

Czy to kiedyś u nas nastąpi?

komentarzy: 1617 marca 2011, 10:31

8 komentarzy do tego wpisu:


Thompson : 17 marca 2011, 13:17

CDA skończyło 15 lat... Zacząłem je zbierać trochę przed ich 5 urodzinami. Dali wtedy na CD Unreala, który z czasem stał się jedną z moich ulubionych gier i do której stale wracam. Kiedy kończyli 10 lat na CD dali chyba najlepsze combo gier w swojej historii: Deus Ex i Warcraft II - Battle.net Edition. A jakiś czas później przestałem ich zbierać. Moja opinia jest taka: z czasem poziom ich tekstów, które wcześniej uwielbiałem, drastycznie spadł. Pamiętam, że po przeczytaniu recenzji Heroes of Might and Magic V odniosłem wrażenie, że redaktor (chyba eld) napisał ją kompletnie na kolanie. A kolejne recki utwierdziły mnie w przekonaniu, że cały squad CDA stał się bardzo zmanierowany i wypruty z pasji. Więc przestałem ich zbierać. A teraz podejrzewam, że jest niewiele lepiej. Mało tekstu, nie wiedzieć kiedy CDA nagle stało się też magazynem o grach na konsole. A dla samych gier (często całkiem atrakcyjnych) jakoś nie widzi mi się jego dalsze kupowanie. Zresztą totalnie przerzuciłem się na konsole i zbierałem przez parę lat PSX Extreme i przez kawałek Neo Plusa. A obecnie prawie w ogóle nie zaglądam do prasy drukowanej. Brak czasu na ogarnięcie wszystkiego przy założeniu, że chce się też w miedzyczasie poczytać trochę książek, no i artykuły w magazynach, jak wiemy, zawsze są trochę opóźnione. Stawiam więc obecnie na internet (Destructoid, Joystiq.com, ScrewAttack i parę innych).
Hmm... chyba totalnie zboczyłem z tematu. O_o
odpowiedz

NintendoPassion : 17 marca 2011, 20:10

Ja niestety nie porzucę papieru nigdy. Internet jest dobry, ale pismo w ręce to coś innego. Co do jakości, to może mieć do czynienia z presją wydawców, lub pobieżnym graniem w relacjonowaną grę?
odpowiedz

Killinginno : 17 marca 2011, 15:11

Już 15? Ja myślałem, że jest dopiero coś koło 10.
odpowiedz

NintendoPassion : 17 marca 2011, 20:08

Na to wygląda. Pomimo skarg nadal się trzymają. Zatem coś dobrego robić muszą.
odpowiedz

Danio237 : 17 marca 2011, 16:24

A jak jest pod względem tekstów porównując CDA do amerykańskich? Bo mi pod tym względem kompletnie CDA nie odpowiada, kiedyś lubiłem to czytać ale stopniowo teksty wydawały mi się coraz gorsze aż przestałem je kupować. PSX Extreme za to jest świetne, na luzie, recki rzetelne, a nie robione pod publikę, a żarty śmieszne (bo te napisy pod screenami w CDA są już żenujące). Ale najnowszy nr CDA kupiłem. :D (dla CoJa oczywiście)
odpowiedz

NintendoPassion : 17 marca 2011, 20:13

Do tego właśnie postaram się dojść w niedługim czasie. Chcę porównać jakość i treść. Opiszę to z pewnością.
Z drugiej strony, nie mogę być obiektywny czytając tylko jedno pismo, prawda?
odpowiedz

mashallah : 17 marca 2011, 16:45

Moja pierwsza gazeta o grach to był Gambler, świetne czasopismo niestety upadło, ale w tym czasie zacząłem kupowałem regularnie CDA od pierwszego numeru do bodajże 68 (do tzw trzystanego specjalnego 2001). Potem kupowałem tylko jak była jakaś okazja. Po za tym kupowałem jeszcze Click! i Play (do czasu jak pisali o konsolach). Obecnie nie czytam prasy o grach.
odpowiedz

NintendoPassion : 17 marca 2011, 20:13

Czytasz o polityce? :P
Ja uwielbiam prasę o grach, chociaż jakoś do polskiej mam opory. Ale to tylko przyzwyczajenie.
odpowiedz

mashallah : 17 marca 2011, 20:37

Czasem kupuje Przekrój :P
Niestety w pewnym momencie stało się coś złego z prasą o grach, może to przez spadek poziomu w tekstach albo wszędobylski internet. Z zagranicznej prasy przewinęły mi się przez palce PC Gamer, Edge bardzo fajne czy też właśnie Nintendo Power które mógłbym kupować regularnie jakby było łatwo dostępne bo nie chce mi się kombinować :)
odpowiedz

Arande : 17 marca 2011, 17:45

Aj, niegdysiejsze recenzje w CDA to było coś... Naprawdę warto było czytać i ufać ich ocenie. Teraz czegoś im brakuje.
odpowiedz

NintendoPassion : 17 marca 2011, 20:14

Twój komentarz powiela się w wielu innych wypowiedziach. Czyżby CDA rzeczywiście tak zubożało w jakości tekstów???
odpowiedz

kuba9876543210 : 17 marca 2011, 19:45

mam ponad 100 numerow tego czasopisma.. zaluje jedynie, ze od 2-3 lat zaszlo sporo zmian.Na gorsze (jest to nie tylko moje zdanie,ale takze duzej czesci bylych czytelnikow). Wiec przestalem kupowac, choc ten nr., z racji 15-lecia kupilem.
odpowiedz

NintendoPassion : 17 marca 2011, 20:18

Czyli jednak coś w tym prawdy jest...
odpowiedz

Validus : 18 marca 2011, 00:39

Texty w numerach z okolic 2000 potrafiłem czytać wielokrotnie. Nowe tylko przeglądam pobieżnie kilka minut i zapominam. Może to spadek jakości, a może to ja z tego wyrosłem...
odpowiedz

DireWolf : 19 marca 2011, 20:12

około 10 razy przeczytałem recke wow'a
odpowiedz

Hartus : 18 marca 2011, 00:57

Co miesiąc rodzina przysyła mi do Szkocji polską prasę w tym między innymi CD-A. Pomimo tego, że tak jak powyżej pisaliście to już nie ten poziom co kiedyś (wprowadzili zbyt dużo zmian gdy było to zupełnie nie potrzebne) czytam go co miesiąc. Już chyba z przyzwyczajenia. Jakoś coraz mniej mi się podoba, ale dziwnie tak po tylu latach kupowania nagle zrezygnować.
W każdym razie kiedyś wybrałem się do sklepu popatrzeć co mogę kupić do czytania na miejscu. A szczególnie zwróciłem uwagę na "pełniaki" i inne dodatki. W (chyba) PC Gamerze była dołączona płytka, na której nie było ani jednej pełnej wersji gry. Było jedynie demo Mafii II i jakieś pierdoły. W innych albo nie było w ogóle płyty, albo podobnie jak wyżej jedynie kilka dem. Tak więc rzeczywiście poziom dodatków jest nie porównywalny z Polską bo tam czy to w CD-A czy to w PLAYu czy każdym innym czasopiśmie zawsze jest pełna wersja i to często bardzo grywalna. A od czasu do czasu jeszcze jakiś kalendarz/naklejki i takie tam.
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl