avatar

NintendoPassion Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/NintendoPassion

Wymowa fonetyczna "iksboks" jest niepoprawna!

XboX, angielski, wymowa, fonetyka, iksbox

To jest fakt. Zarówno w języku brytyjskim jak i w amerykańskim angielskim literę "X" wymawia się jako “eks”.

Wymowa Xbox w jęz. brytyjskim to: “eksboks
Wymowa Xbox w jęz. amerykańskim to “eksbaks

Chociaż w Polsce ogólnie przyjęła się wymowa fonetyczna Xbox jako “iksboks”, nadal nie oznacza to że jest poprawna ponieważ nie tak jest wymawiana w języku angielskim. Jeżeli będziecie przebywać w anglojęzycznym kraju możecie liczyć na to, że rozmówca was nie zrozumie. Czy nikt z Was nie zwrócił na to uwagi słuchając zagranicznych serwisów informacyjnych, a w szczególności poświęconym grom?

Ale kogo to wina? W większej części mediów i samego producenta marki! Przecież “Xbox” nie jest trudnym do wymówienia wyrazem! Niestety zauważyłem, że wiele marek zagranicznych wdrażając swoje produkty na polski rynek nie przywiązują uwagi do poprawnej wymowy. Przykładowo, znana wam pasta do zębów Colgate wymawiana jest “kolgejt” ale już pasta Sensodyne (bardzo znana marka w UK i USA) wymawiana jest w reklamach telewizyjnych dosłownie. A przecież to błąd, bo wymowa poprawna to “sensodajn”! Wszystko to powoduje, że uczymy się języka obcego źle od samego początku! Zauważyłem już wiele takich przykładów, ale powróćmy do naszej konsoli. I nie argumentujmy tutaj Japończyków, którzy ogólnie nieporpwanie wymawiają angielski. Uczysz się angielskiego? Ucz się również poprawnej wymowy.

Przecież Ninendo Wii i Sony PlayStation wymawiane są fonetycznie poprawnie. Czyżby Xbox był wyjątkiem?

Proszę Was, nie wierzcie mi na słowo. Sprawdźcie to sami.

P.S. - Dla ciekawostki dodam, że znana Wam marka nośników cd - Verbatim - fonetycznie wymawiana jest jako: “wer-bejt(u)m” gdzie “u” jest praktycznie nie wymawiane.

komentarzy: 2908 grudnia 2010, 08:35

21 komentarzy do tego wpisu:

początek poprzednie 1 - 28 z 30 następne koniec

PidzamaP : 08 grudnia 2010, 12:03

Rób więcej takich wpisów albo daj więcej przykładów. To ciekawa lektura jest dydaktyczno-pedagogiczna. Srsly.
odpowiedz

Sebuuu98 : 08 grudnia 2010, 12:07

Ale miły wpisik... W takim razie, w dobrym imieniu edukacji języków obcych i samego Xboxa będę wymawiał "Eksboks", jak i innym kazać tak wymawiać!
odpowiedz

Paratus : 08 grudnia 2010, 13:50

Oj jak być we Włoszech usłyszał jak w mediach i ogólnie wymawiają angielskie nazwy. "Kolgejt" to tutaj "Kolgate", szampon "Pantin"to tutaj "Pantene" i można by tak dużo przykładów wymienić. Nie inaczej jest z nazwiskami aktorów.
odpowiedz

kuba9876543210 : 08 grudnia 2010, 16:01

Wiele narodowosci "nacjonalizuje"(?) nazwy wlasne z jezykow obcych. :)
Przykladowo we Francji Spider Man, wymawiany jest jako Speeder Maan. Albo Sean Connery -"Sę KoneRi", czyli tak jak connerie - a to slowo znaczy +/- "bullshit".
odpowiedz

Markush : 08 grudnia 2010, 16:40

Polacy wymawiają "iksboks", przez to, że nie ma u nas litery "x", a w podstawówce uczą czytać to po "polsku" jako "iks". I tak już zostaje.
I jeszcze te śmiechy i hihy z "tap madl"
odpowiedz

Cascad : 08 grudnia 2010, 18:45

haha, pamiętam jak się spotkaliśmy i usłyszałem Twoje poprawne, śliczne "eksbaks" - poczułem się wtedy jak mieszkaniec wsi w nieliczącym się europejskim państewku gdzie kobiety orają pole ciągnąc za sobą pług ;)
odpowiedz

Thompson : 08 grudnia 2010, 18:45

Z tego co wiem, Fallout wymawia się inaczej niż się już zdążyłem przyzwyczaić... do "falołta", nie "follałta".
odpowiedz

DireWolf : 09 grudnia 2010, 21:25

Bo X to"iks'" a dlaczego co to Polska i niech tak zostanie
odpowiedz

DireWolf : 09 grudnia 2010, 21:28

bo komu to przeszkadza tak mówić na swoim podwórku
odpowiedz

marcinpsx3 : 10 grudnia 2010, 00:29

Imo tu nie chodzi o to jak się wymawia w języku angielskim tego xboxa. Tu jest Polska. U nas nie ma X. I jak już wyżej napisali wymawia się "iks" nie "eks". Równie dobrze można by powiedzieć "naucz się polskiej wymowy bo jesteś w Polsce". E jest z angielskiego, I z polskiego. I tyle nie ma tu żadnej filozofii, może i powinno się nie wymawiać nazw "zagranicznych" czy jak tam się mówiło za czasów szkoły "własnych". W takim razie powinniśmy na japoński się przerzucić, bo tam wszystko pierwsze z reguły wychodzi, np. nazwą sega jest podobnie jak tu. Jak ktoś dłużej pomieszka za granicą to nauczy się wymowy jeśli mu to będzie potrzebne. W Polsce komu to potrzebne, i tak każdy zrozumie a jak nie to pójdzie do MM czy kupi sobie na wysyłkę lub to w głupim tesco podobnym za granicą. Zresztą byłem w Irlandii i wcale odzywać się nie trzeba. Kasują kasę i do widzenia. Można tylko dopytać o grę w folii. Zawsze można narysować itd. Uwierz polak potrafi :) Daj polakowi pieniądze a kupi wszystko nawet w Japonii. Na koniec dodam, że dlatego lepiej mieć PlayStation i problem z głowy :) W 2 dni Polski nie zmienisz. Już to zrozumiałem i wszystkim polecam.
odpowiedz

PidzamaP : 10 grudnia 2010, 07:19

Franek Dolas to dobry przykład, że Polak wszędzie wszystko kupi, jak mu się da kasę :P
odpowiedz

NintendoPassion : 10 grudnia 2010, 08:20

Marcinie
Nie chcę zmieniać świata. Ale czy nie przeszkadzałoby Ci gdyby Anglicy np źle wypowiadali Twoje nazwisko, lub inne wyrazy? Wg mnie to brak szacunku dla osoby i dla języka.
odpowiedz

Paratus : 10 grudnia 2010, 12:57

Mi przeszkadza, że to włosi robią, ale wszystkich wymawiać "rz" nie nauczę ;)
odpowiedz

NintendoPassion : 14 grudnia 2010, 18:17

Rz to nie iks, he he.
odpowiedz

marcinpsx3 : 10 grudnia 2010, 10:43

Mi by nie przeszkadzało, a były takie przypadki. Ba rozmawiałem trochę z jednym Amerykaninem który przyjechał do Irlandii i obecnie poślubił polkę. Nie potrafił wymawiać dobrze słowa "zajebiście" czy "ku*wa" i tym podobne. Ale było śmiesznie i ok. Tak samo mówił, że mój angielski jest ok, czyli wystarczający. Dziwił się dlaczego boję się rozmawiać po angielsku a wszystko praktycznie rozumiem. Widzisz Mario ludzie z reguły mają bardzo fajną rzecz którą ciężko imo jest wytępić. Muszą posiąść ogromną wiedzę zanim cokolwiek powiedzą lub zrobią np. wyjada zarabiać za granicę i uczą się latami perfekt angielskiego, mijają lata i nadal nie wyjechali. Dlatego to się nigdy nie udaje, ponieważ zawsze będzie, jakiś brakujący element całej układanki. Zawsze im czegoś będzie brakowało, zawsze będzie im czegoś za mało, czy to wiedzy czy umiejętności np. w posługiwaniu się tym obcym językiem. A moim zdaniem wystarczy pojechać, nawet bez wiedzy i naprawdę wszystkiego się człowiek szybko nauczy, i tym samym poradzi sobie. Nawet sobie sprawy nie zdajesz w jakim tempie ludzie za granicą (głównie polaki) się rozwijają. Dlatego polecam pojechać, i wykorzystać to co się już umie, nawet jak się nic nie umie. Wystarczy chęć nauczenia się lub samej komunikacji. Zawsze, pozostaje karta i rysunek, i wszystko się przekaże. Wiem z widzenia pewnej osoby która podeszła do lady i na kartce narysowała deskorolkę, nazwę konsoli i sprzedawca podał jej grę skate. Naprawdę, sitko stop wystarczy. Są ważniejsze sprawy którymi można się zajmować, albo inaczej (bo posadzisz mnie o jedno i to samo), na które warto tracić czas jak np. własne hobby. Świata się nie zmieni, musiał byś uderzyć na poziom edukacji podstawowej. Ps. Osobiście zauważyłem, że osoby po przyjeździe z za granicy lub w komunikacji na odległość mają tendencje to pouczania i chwalenia się językiem, tj wymową. Nawet 7latek to robi, bo tam chodzi do szkoły. A jak to się mówi "zapomniał wół, kiedy cielęciem był". Nie mam na celu obrażania twojej osoby. Mówię co myślę. I wiem, że pieniądze się nie liczą, bo je zarobi się zawsze jak ma się determinacje, czas i zdrowie a zwłaszcza osoby które cię w tym wspierają.
odpowiedz

Kaleka_Mentalny : 10 grudnia 2010, 11:24

o.O, jaki długi komentarz nade mną
Wiedziałem jak jest poprawnie, wiem jak jest poprawnie, ale dalej będę wymawiać iksboks. Jestem u siebie, mogę włanczać światło itepe. ;)
odpowiedz

Budo : 10 grudnia 2010, 17:56

Czepiasz się nie wiadomo czego, to normalne i to w każdym języku... wymowę się zmienia i przystosowuje do własnych warunków.
odpowiedz

NintendoPassion : 12 grudnia 2010, 11:25

Nie czepiam się, tylko zwracam uwagę.
odpowiedz

Prosiaq : 10 grudnia 2010, 18:48

Podoba mi się to, że Mario znika, a potem wraca z pouczającym wpisem. Aj law Marjo.
odpowiedz

Killinginno : 11 grudnia 2010, 10:56

A tam. masz problemy. Polacy wolą po prostu po swojemu. I tak jest dobrze.
odpowiedz

larkson : 11 grudnia 2010, 13:31

Ja tam mówię "iksboks", bo mi się nie chce bawić z poprawną wymową i już.
odpowiedz

Snafu : 11 grudnia 2010, 18:59

Wiedziałem że poprawnie wymawia się "eksbaks". Ale nawet Ci przedstawiciele "polskiej sceny Xbox'a" popełniają tego typu "błędy". Ale powiem Ci Mario, że nie jest to typowy błąd. To jest po prostu spolszczona wersja :P
odpowiedz

Alehor : 11 grudnia 2010, 19:10

Ja wymawiam "iks" ale to za winą ludzi z mojego otoczenia którzy mimo wieku maja dalej jedno w głowie i słysząc "eksbax" słyszą "sex box" -,-
odpowiedz

Calia : 13 grudnia 2010, 17:20

A mnie się czasem takie mówienie po ęgilsku wydaje trochę pretensjonalne. Ale może to dlatego, że w biologii wszystko jest już tak angielszczone, że staram się spolszczyć co się da. Poza tym fajnie jest się dowiadywać jak w różnych krajach wymawia się różne nazwy - czasem jest z tego niezły ubaw. Różnorodność górą! :)
odpowiedz

marcinpsx3 : 14 grudnia 2010, 01:50

Ja tam bym się wstydził wymówić "czy jest coś na eksboksa lub jakaś nowa gra od zegi (Sega bodajże w JAP nie wymawiają S)" w takim polskim MM.
odpowiedz

NintendoPassion : 14 grudnia 2010, 08:42

Marcinie, nie chodzi o wstyd, tylko o poprawną wymowę danego języka. Wstydzić się można wymowy, przebywając w danym kraju a wymawiając po swojemu. Ale każdy się uczy po swojemu.
odpowiedz

crash807 : 19 grudnia 2010, 13:08

Co do tematu to mnie zastanawia dlaczego wszyscy czytają Batman normalnie tak jak jest napisane a spider-man lub superman już normalnie ^^
odpowiedz

NintendoPassion : 19 grudnia 2010, 14:00

Dokładnie!
odpowiedz

początek poprzednie 1 - 28 z 30 następne koniec

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl