avatar

NintendoPassion Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/NintendoPassion

Szkice spod Monte Cassino Melchiora Wańkowicza

historia, wojna, książka, Melchior Wańkowicz, monte cassino

2
Krwi żądna gardziel. Zachłanną potworą jesteś.

U kogośtam, międzyczymśtam, na półce czekał na mnie Melchior Wańkowicz ubrany w postarzały zielnym grzbietem garnitur.

Mięsożerny ten reportaż. Pełen krwi, kawałkami ludzkiego mięsa krajany, przekładany zachłannością moździerzy i przyprawiany świstem kul dziurawiący stęsknione za wolnością serca i głowy.

Masz mnie Melchior! Zatapiałem się w tej cuchnącej ludzkim fetorem książce w autobusie szynowym. Słoneczne, zielone pola uciekające za oknem nie potrafiły mnie oderwać od kolejnej strony ludzkiej tragedii.

Trzynaście dni i dwadzieścia godzin zamknięte w 173 stronach 8x10cm zamyka mnie w godzinnej podróży. Oczu nie mogę oderwać. "... gasną życia ludzkie w pół litanii" (str.86).

Nie mogę pojąć ciężaru cierpienia tych ludzi. Kończę czytać w domu. Zdarza mi się rzucać te pożółkłe kartki w kąt. Jestem zły. Gardło mi ściska. Wzruszam się. Wkurwiam się. Za chwilę wracam do lektury. Nie mogę wytrzymać. Znowu Wańkowicz jakby czarami wrzuca mnie między żołnierzy. Wyobraźnia maluje makabryczny film przed oczami. Nie oszczędza szczegółów. To nie film. To relacja. Jakże okrutna!

- Bryndza... Bryndza... Bryndza (str.104)

Osiemnastoletni Beck melduje oficerowi łączności o braku amunicji. Zdają sobie sprawę, że nie ma pomocy. Ciągły ostrzał. Są w beznadziejnej sytuacji.

- Pamiętajcie, że jesteście Polakami.
- Tak jest!
(str.105)

Żarłoczna jest ta bestia. Na świętym miejscu zasiadł szatan. Gniecie ludzkie życia w kamienie. Ziemia przesiąknięta krwią wielu. Pożarła mnie ta pożółkła książeczka. Wańkowicz zawarł w tak małej treści tak wiele ludzkiej boleści.

Źródła:

komentarzy: 1813 lipca 2010, 11:59

14 komentarzy do tego wpisu:


LifeInLie : 13 lipca 2010, 13:45

:/
odpowiedz

Bodzio-gracz : 13 lipca 2010, 15:03

:)
odpowiedz

NintendoPassion : 13 lipca 2010, 18:56

Panowie, bardzo dziękuję, ale nie o takich komentarzy oczekuję.
odpowiedz

trenth : 13 lipca 2010, 15:53

Z tego rodzaju książek polecam Medalony i Zdążyć przed Panem Bogiem. Ale to raczej o obozach koncentracyjnych więc nie wiem czy Ci podpasuje. Mnie osobiście depresjonuje literatura wojenna. Ale fakt faktem, że każdy kto nazywa się Polakiem powinien choć po części tego typu literaturę znać.
Pozdrawiam :)
odpowiedz

PrincessPeach : 14 lipca 2010, 11:20

Do tego, jeszcze opowiadania Tadeusza Borowskiego, na którego czas w obozie koncentracyjnym wpłynął destrukcyjnie do tego stopnia, iż mniema się, że przez to dokonał próby samobójczej, która była przyczyną śmierci.
On również opisuje życie które toczyło się w obozie - sam będąc jego więźniem. Polecać nie polecam, bo to nic przyjemnego, ale w ramach docenienia tego w jakich czasach żyjemy i w myśl docenienia tego co mamy, warto przeczytać.
odpowiedz

cedricek : 13 lipca 2010, 16:06

Ou... aż tak? To dobrze. Tego chybam nie przeczytał. Muszę. Dzięki :)
odpowiedz

titlescreen : 13 lipca 2010, 19:19

Zuuupełnie nie mój klimat, brrrr.
odpowiedz

Danio237 : 14 lipca 2010, 11:09

Postaram się przeczytać skoro AŻ TAK klimatyczne. :)
odpowiedz

NintendoPassion : 14 lipca 2010, 11:37

Jest krwiożercze.
odpowiedz

PrincessPeach : 14 lipca 2010, 11:15

Bo to jest tak: mówi się o wojnie, w ogóle w kontekście historii w kategorii ogólnych faktów ( data wydarzenia, miejsce, przyczyny, skutki). Ale rzadko się przyglądamy temu, jak wyglądało życie "od środka" . Widziałam jak Mario czyta tę książkę i widziałam tylko reakcje na Jego twarzy: zdziwienie, zaskoczenie, wręcz wstrzymanie oddechu. Bo szczegóły w książce przedstawione są drastycznie, ale przedstawione przez naocznego świadka. Do tego mega kunszt Wańkowicza, potęguje odbiór tej książki.
To jest właśnie historia, prawdziwe losy naszych rodaków.
odpowiedz

Snafu : 14 lipca 2010, 20:07

Nie do wpisu. Ale tu kupujesz coś w stanach. Kupowałeś kiedyś grę w Gamestop.com? Oczywiście, z wysyłką do Polski. Ile kosztuje przesyłka do Polski? Ile się czeka, na przesyłkę?
Z góry dzięki za odp.
odpowiedz

Dark_ziom : 14 lipca 2010, 23:45

Szkoda ze dopiero tak dosadne książki uzmysławiają namokrutne losy żołnierzy. Niestety wojna to najgorsze rozwiązanie, a globalnie nie patrzy się na miliony ludzkich dramatów... To smutne.
Widzę Mario że Twój tekst jest nieźle stylizowany. Gratulacje, bo muszę przyznać że jest bardzo, ale to bardzo klimatyczny ;).
odpowiedz

Ezio : 15 lipca 2010, 19:25

Przeczytałem pierwszy akapit, boje się, co dalej. Ale jeśli jest tak krwiożerczy jak mówisz, to schowam się w szafie, i nie będę wyjmował łba.
odpowiedz

queertin : 16 lipca 2010, 21:49

Najlepszy moment pokazujący solidarność wszystkich żołnierzy i ich poczucie chęci pomocy ojczyźnie to moment kiedy ten żoł wskoczył na minę, żeby przeczyścić kompanom drogę -,-
odpowiedz

queertin : 16 lipca 2010, 21:50

A tak w ogóle, jak już jesteś w temacie, może wpadnie Ci w ucho ? http://www.youtube.com/watch?v=jhHVo3zqqdE
odpowiedz

NintendoPassion : 16 lipca 2010, 21:54

Dzięki Ci za te wstawki. Naoglądałem się troszkę filmów. W książce Wańkowicz mówi o dwóch takich, a ilu było naprawdę. Oddali życię krzycząc "Niech żyje Polska!"
odpowiedz

Kolumbiadek : 17 lipca 2010, 09:23

http://kotaku.com/5588438/when-all-...es-for-35000
Pomyślałem, że możesz być zainteresowany, o ile jeszcze tego nie odkryłeś :)
odpowiedz

NintendoPassion : 17 lipca 2010, 09:28

Dzięki za info. Śledzę Kotaku od tak sobie. Made in USA maj frjend :)
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl