avatar

NintendoPassion Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/NintendoPassion

Cmentarz w Bieniowej na granicy z Ukrainą

wycieczka, bieszczady, cerkiew, cmentarz, bieniowa

UPDATE:

Przeczytajcie osobny wpis Princess Peach tutaj: http://bit.ly/dqicva

 

2

Zapuściliście się kiedyś w najbardziej zapomniane zakątki Polski? Miejsca gdzie natura zakrywa wyznaczone przez człowieka szlaki? W miejsca których już nikt nie pamięta i nie odwiedza?

Princess Peach zafundowała mi kolejną wycieczkę  w takie właśnie fascynujące (jak dla mnie) miejsce. Wybraliśmy się w Bieszczady do miejscowości Muczne. Tam zarezerwowaliśmy naprawdę śliczne domki w Siedlisku Carpathia. Po jedzeniu, piciu i lulek paleniu (a paliło się dużo) wybraliśmy się pod samą granicę z Ukrainą. Do nieistniejącej już miejscowości Bieniowa.

2

Parkujemy w miejscowości Bukowiec. Od parkingu mamy jakieś 2,5km do celu. Wijąca droga, San (malutki strumyk), krzaki i pokrzywy wyraźnie przypominają nam jak mało uczęszczane jest to miejsce. Co odważniejsi wybrali się... w klapkach.

2

Jesteśmy dosłownie kilkanaście metrów od granicy. W tle widać ambonę strażniczą po stronie ukraińskiej.

2

W niektórych miejscach słupy graniczne są oddalone dosłownie na rzut kamieniem. Dla mnie, który dopiero poznaje swój kraj, jest to bardzo ciekawe przeżycie. Właściwie nic nie mówię. Delektuje się krajobrazem i powietrzem. Princess Peach edumekuje mnie o historii okolic.

Gdy docieramy do celu napotykamy zarośnięte mocno miejsce. Oznaczenia szlaku nadal są obecne, ale ścieżki powoli już zanikają. Napotykamy tam kilka nagrobków w początku poprzedniego stulecia.

2

2

Z dwukrotnie odbudowywanej cerkwi pozostały już tylko żelazne krzyże z kopuły. Kamienne fundamenty są niestety słabo widoczne. Wszystko zabiera zieleń. Człowiek żył tutaj przez kilkaset lat. Najwcześniejsze wzmianki o tym miejscu sięgają 1549 roku. Teraz las cierpliwie chłonie wiekowe ludzkie dłonie. Po cerkwi pozostały tylko krzyże.

2

To tylko krótki urywek z naszej trzydniowej wycieczki w Bieszczady, ale dla mnie najbogatszy. Mimo przedniego towarzystwa ukrycie pożądałem być tutaj sam na sam z tym miejscem. Poddać się refleksjom. Usiąść. Obejrzeć każdy nagrobek. Każdy kąt. Przyjrzeć się każdemu kamieniowi. Zastanowić się jak to możliwe, że przez tyle setek lat to miejsce oparło się często wojennym działaniom człowieka. Jeszcze niedawno przelewała się tutaj ludzka krew. Dzisiaj już nikt go nie zna. Nikt o nim nie pamięta.

Wracając utkwił mi w pamięci [NP] Zapominany Chrystus. Osamotniony. Z połamanymi ramionami. Niby przeżarty czasem, a jednak nadal spoglądający z nadzieją w niebo.

 

Gdy tylko będziecie w Bieszczadach odwiedźcie to piękne miejsce.

 

Źródła:

  • http://www.muczne.com.pl/
  • http://www.twojebieszczady.pl/zj/beniowa.php
  • http://www.polskiekrajobrazy.pl/index.php?option=com_images&task=view_image&id=243&catid=110&Itemid=34

komentarzy: 2715 czerwca 2010, 15:34

13 komentarzy do tego wpisu:


lokin : 15 czerwca 2010, 17:57

Nawet miałem gębę uchylić żebyś się Pan wziął za wycieczki i ich dokumentowanie, a tu proszę, jak na życzenie. Lubię naturę mimo, że jednocześnie uwielbiam nowoczesne gadżety. Zawsze z przyjemnością napawam się zapachem lasu, widokiem dzikich szuwar i szumem małych strumyczków.
odpowiedz

NintendoPassion : 15 czerwca 2010, 20:01

Dzięki za motywowanie mnie. Ciągle odkładam wpisy. Aż za długo. Zdjęć z tego miejsca mam więcej, ale nie będę publikował.
odpowiedz

crash807 : 15 czerwca 2010, 18:26

Fajna wycieczka :) Lubię właśnie wyjścia w takie opuszczone miasta. Mam w planach w przyszłości odwiedzić Czarnobyl :)
odpowiedz

NintendoPassion : 15 czerwca 2010, 20:01

To wpisz mnie na listę oczekujących!
odpowiedz

PrincessPeach : 15 czerwca 2010, 19:30

A ja za jakiś czas dodam jakie były moje odczucia. Bo jest tam takie miejsce zapomniane, gdzie leżą Ci co walczyli za nasze granice..." Tylko w polu biały krzyż, nie pamięta już kto pod nim śpi" ....
odpowiedz

NintendoPassion : 16 czerwca 2010, 08:26

Już zalinkowałem :)
odpowiedz

White_Eagle : 15 czerwca 2010, 19:36

Też bardzo lubię zwiedzać i eksplorować takie miejsca. Zapomniane przez człowieka, lub nie skażone ludzką obecnością. Zostało mi to jeszcze po rajdach pieszych na które uczęszczałem kilka lat temu. Dzięki za bardzo dobry wpis.
Pozdrawiam :)
odpowiedz

NintendoPassion : 16 czerwca 2010, 08:27

Dziękuję. Mimo wspaniałego towarzystwa, ośmieliłbym się stwierdzić że są to wycieczki dla samotników. Może dla par dzielących takie same zainteresowania.
odpowiedz

Ichibanboshi-kun : 15 czerwca 2010, 19:39

A ja na podstawie doświadczeń własnych potwierdzam, ze jest tam bardzo przyjemnie ;] Haha, fajnie znaleźć kogoś kto uwielbia Bieszczady równie mocno co ja ;)
odpowiedz

NintendoPassion : 15 czerwca 2010, 19:58

Mogę stwierdzić że jestem zakochany w ty miejscu!
odpowiedz

Ichibanboshi-kun : 16 czerwca 2010, 00:39

To jest nas więcej! Najcudowniejsze jest to, że nie jest to tak ostro turystyczne miejsce w znaczeniu, np Tatr. Jest czysto i pięknie w mordę jeża
odpowiedz

Ichibanboshi-kun : 15 czerwca 2010, 19:40

Aha, tak btw, 3DS jest cudowny, a zasób tytułów przygotowywanych... Noż w mordę, zwłąszcza mnie interesuje nowy Layton i MGS. A i Wii niesamowicie dobrze wyszło - moim zdaniem - na tej konferencji.
odpowiedz

NintendoPassion : 15 czerwca 2010, 19:56

No ba! MGS na 3DS! TO jest cholera sensacja! Właź na e3.Nintendo.com i dalej oglądaj!
odpowiedz

Ichibanboshi-kun : 16 czerwca 2010, 00:38

Obejrzłąem obejrzałem! NIe wiem jak mozna było się z tą tekstową wersją z gramu męczyc. Poza tym Niny ma wielkiego plusa! NIe miałem ani jednej zawiechy na tym live streamingu. A reakcje fanów i sceptyków - chciaym być na ich miejscu!
odpowiedz

NintendoPassion : 16 czerwca 2010, 08:28

Mi niestety streaming padł dwukrotnie. Przeżyłem to jednak. Nic tylko Zeldy i Metroida oczekiwać.
odpowiedz

Ichibanboshi-kun : 16 czerwca 2010, 12:28

Ja jednak jeszcze twardo do tej listy będę dodawał Kirby'iego i Donky Konga :)
odpowiedz

Ichibanboshi-kun : 16 czerwca 2010, 12:28

Ach! I Epic Mickey! - hmmm, chyba wymieniłem wszystkie tytuły jakie zaprezentowali na e3 ;D
odpowiedz

NintendoPassion : 16 czerwca 2010, 12:34

No ba!
odpowiedz

NeMo-PL : 16 czerwca 2010, 15:38

gdzie ty to łazisz, jak tam wrazenia po e3, 3ds ładnie się zaprezentował. Ba znów zrobiłem upgrade kompa jeszcze czekam na amd x6 ;)
odpowiedz

NintendoPassion : 16 czerwca 2010, 16:04

Ciągnie do takich dzikich miejsc.

Zamiast upgrade kupiłem nowego lapka.
odpowiedz

Budo : 16 czerwca 2010, 16:26


Nieźle, lubię takie zapomniane miejsca. Niedaleko mnie jest stary, zarośnięty cmentarz żydowski, teraz tam budują się domy, ale cmentarz jest jest w krzakach wśród nowego osiedla.
odpowiedz

NintendoPassion : 16 czerwca 2010, 16:50

To może i Ty coś byś skleił? Jakiś wpis ze zdjęciami?
odpowiedz

mashallah : 16 czerwca 2010, 17:33

Nie wiem czy wiesz, ale naprawdę jest pełno w Polsce cmentarzy w lasach.
odpowiedz

NintendoPassion : 16 czerwca 2010, 18:28

... no raczej. Ale TEN na zajebjaszczym odludziu.
odpowiedz

Ichibanboshi-kun : 16 czerwca 2010, 20:29

Może już widziałeś, a moze nie ;) : http://www.youtube.com/watch?v=xH-iVErTJ3s
odpowiedz

NintendoPassion : 16 czerwca 2010, 21:20

Zauważyłeś szary pas pionowy na środku ekranu? To może potwierdzić informację o złożeniu dwóch wyświetlaczy, które tworzą 3D.
odpowiedz

Ichibanboshi-kun : 17 czerwca 2010, 01:08

Hmm... Na początku niby coś takiego migło, a to by tylko potwierdziło teorię, którą sam jakiś czas temu sobie wysnułem. Z drugiej strony ten pasek mignął mi dosłownie tylko raz no i nie zapominam, że to nie jest produkt finalny - i tak ciekawe że wyprodukowali tego tak wiele, może pojawią się na jakichś aukcjach harytatywnych, bądź innych?
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl