avatar

NintendoPassion Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/NintendoPassion

Zakup gry z USA. Mini poradnik.

Image Hosted by ImageShack.us

Medal of Honor 10th Anniversary Edition


Wiele osób pyta o sprowadzenie gier z USA. Postaram się przybliżyć Wam kilka ważnych rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Nie uważam się w żadnym stopniu za jakikolwiek autorytet. Opisze tylko moje spostrzeżenia z dotychczasowo przeprowadzonych transakcji.

1. Netykieta.


Podstawa pertraktacji. Tak często zaniedbywana. Kontaktując się z potencjalnym sprzedawca lub pośrednikiem należny pamiętać o profesjonalizmie. Nic bardziej nie zniechęca sprzedawcy do współpracy jak niedbała forma i brak grzeczności. Postaraj się przedstawić imieniem, albo nazwa użytkownika (np na Allegro). Maile typu: "Ej ty, widze ze masz przedmiot X. Ja chce X sztuk. Zaplace ci tyle...?" zniechęcają sprzedawcę do jakiejkolwiek współpracy. Nie jeden z Was się już zapewne z czymś takim spotkał.

2. Role


Ty jesteś osoba zainteresowana. Nie dyktuj komuś ceny. Jest to czysty absurd. Nie chcesz? Nie kupuj? Poszukaj gdzieś indziej. Podchodź dojrzale do transakcji. Kto wie, może w przyszłości nadarzy się inna okazja transakcji z kontrahentem? Nie pal mostów.

3. Przedmiot


Zawsze dokładnie opisz (w naszym wypadku) grę, która jesteś zainteresowany. Zdarza się że kupujący i sprzedający mówią o dwóch rożnych rzeczach. Nazwa, model, nr katalogowy producenta, zdjęcie, lub link do strony producenta jest jak najbardziej wskazany.

4. Cena przedmiotu


Wybierasz grę X. Na witrynie internetowej ty widzisz cenę np: $59.99 USD. Kupujący w USA możne, ale nie musi, pokryć dodatkowe koszty ewentualnej przesyłki do siebie oraz podatku. Jeżeli sprzedawca nie oferuje wysyłki gratis, można liczyć się z przykładowym kosztem między $5-10 USD. Sprzedaż podlega opodatkowaniu wtedy, gdy sprzedający prowadzi działalność handlowa w tym samym stanie w którym znajduje się kupujący. Potencjalnie, gra która wynosi $59.99 możne ulec dodatkowemu opodatkowaniu od 5 do 10%. Czyli nasza gra X już może kosztować okolu  $63-66 USD. Pamiętajmy, jest to tylko przykład. Taka sytuacja nie koniecznie musi miedz miejsce. Podatek rożni się w zależności od miejsca zamieszkania i stanu. Chicago, IL ma obecnie najwyższe podatki w USA. O ile się nie mylę 10.25% (to chyba wasz odpowiednik VAT, Value Added Tax).

5. Marża


Sprzedawca nie prowadzi działalności charytatywnej. Celem sprzedaży jest zarobek. Tutaj nie będę wnikał w szczegóły, ponieważ każdy sprzedawca działa inaczej, posiada rożne możliwości dostępu do danego  przedmiotu, wysyłki, itp itd. Ograniczona produkcja, limitowana seria i tym podobne mogą również wpłynąć na wyższą cenę. Oszczędź sobie komentarzy typu "Za drogie". Po prostu kup u kogoś innego. Ciekawe zjawisko, że Polacy rozmawiający ze sprzedawcami z eBay prowadzą inny ton rozmowy niż ze sprzedawcami z Allegro.

6. Wysyłka z USA do Polski


A.
Kilka metod. Zaczynając od Poczty Stanów Zjednoczonych (USPS.com) wysyłka pojedynczej gry możne wynieść mniej więcej od $10 do 15 USD. Wszystko zależy od całkowitej wagi przesyłki. Niektórzy z Was mogą poprosić sprzedawcę od bardziej pieczołowite zapakowanie. Przez zwiększenie wagi przesyłki automatycznie zwiększy się cena. Nie chcesz narzekać jak małe rozdarte dziecko, ze gra z zagranicy przyszła slabu zapakowana? To zapłać dodatkowo. Proste. Chcesz poważnej transakcji? To sam poważnie do niej podchodź. Poczta lotnicza USA informuje o średniej realizacji przesyłki w siedem do czternaście dni. Aby obliczyć koszty poczty lotniczej, proszę skierować się pod adres USPS http://ircalc.usps.gov/. Rozmiar i wagę musisz oczywiście wpisać w funtach (lbs) i calach (").


B.
Istnieją także Polskie firmy kurierskie. Najpopularniejsze to DOMA Shipping i Polamer USA. Oferują ogólnie bezpieczne przesyłki morskie i lotnicze. Wszystkie są dostarczane kurierem w Polsce bezpośrednio do adresata z pokwitowaniem. Klient podpisuje deklaracje i legitymuje się dowodem osobistym. Choć pomyłki się zdarzają, są one rzadkie.


C.
Obecnie cena minimalna przesyłki lotniczej firmą DOMA i Polamer z USA wynosi $20 USD do wagi 4 funtów/1.8Kg. Czyli możesz zakupić kilka gier na raz i nadal zapłacić tylko $20 USD. Każdy dodatkowy funt wynosi $2.16 USD. (Cennik może ulec zmianie w zależności od firmy wysyłkowej). Przybliżony czas realizacji przesyłki lotniczej wynosi siedem do czternastu dni roboczych. Zaznaczam roboczych. Nie kalendarzowych. Technicznie rzecz biorąc gra wysłana w Poniedziałek 6 Lipca 2009 możne dotrzeć do adresata 23 Lipca.

7. Cło
Przedmioty o wartości do 22 Euro / $60 USD nie podlegają ocleniu. Według strony Komisji Europejskiej / Podatki i Unia Celna / stawka  USA wynosi 0%. Źródło TUTAJ. Zdarzają się jednak przypadki oclenia w wysokości 22%. Nie jestem biegłym w tym temacie. Jeżeli się mylę, to proszę o korektę. Gdy wartość zakupu jest deklarowana na przesyłce, istnieje duża szansa oclenia. W praktyce, nadawcy często oznaczają przedmiot jako Gift (prezent) i opisują symboliczną cenę. Przesyłki morskie i lotnicze są sprawdzane wyrywkowo. Lotnicze jednak cieszą się dużą frekwencją sprawdzania.

8. Zamówienia grupowe


Najbardziej ekonomicznym zakupem są zamówienia grupowe. Szczególnie jeżeli mówimy o przesyłkach drogą morską. Jeżeli istnieje taka możliwość, koszty przesyłki dzielone są na wszystkich zainteresowanych.  Po odebraniu paczki w Polsce, zaufana osoba rozsyła przesyłki do adresatów. Jedyną "negatywną" stroną transakcji jest długi czas realizacji. Od 1 do 2 miesięcy. Gdy priorytetem jest kwota, wg mnie jest to najlepsza forma zakupu.

9. Płatności

Gdy sprzedający posiada konto bankowe w Polsce transakcja jest bardzo prosta. Sprzedający mieszkający za granica, nie posiadający konta w Polsce napotyka już na dosyć spore problemy. W tym przypadku osobiście polecam serwis płatniczy PayPal. Wszelkie transakcje wykonane z Polski są automatycznie ubezpieczane do kwoty 1500.00 zł. Za drobną opłatą można oczywiście wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Przy dużych transakcjach jest to dosyć zalecane. Serwis ten jest jeszcze mało propagowany w Polsce, ale w USA jest już szeroko akceptowany. Dzięki tej metodzie obie strony dokonają bezpiecznej transakcji międzynarodowej. Oczywiście nie jest to jedyny serwis płatniczy. Formy płatności to temat dosyć rozległy, dlatego nie będę tutaj wnikał głębiej.

10. Bezpieczeństwo

Sprawdź sprzedającego. Jego ilość i jakość komentarzy. Przejrzyj poprzednie aukcje. Jeżeli sprzedający posiada kilkaset pozytywów jest mało prawdopodobne aby chciał dokonać tzw "wała" dla marnych kilkuset złotych. Ale jak stare powiedzenie głosi "Przezorny Zawsze Ubezpieczony".

* * *


Jak to wszystko ma się w praktyce? Posłużę się tutaj grą ogólnie niedostępna Polsce. Wybór padł na:

Medal of Honor 10th Anniversary Edition

Oto co widzisz ty = kupujący w Polsce


Oto co widzi sprzedawca w USACena MSRP: $19,99 USD
Cena z podatkiem: $21.43 USD
Cena z podatkiem i wysyłką $24.42 USD
Gra zakupiona w sklepie Best Buy
Bezpośredni link do produktu TUTAJ

A. Cena z 10% marżą: $ 26.86 USD
B. Cena z 30% marżą: $ 31.74 USD

X obecny kurs USD (przykładowo) 3.30 zł

Cena A: 88.63 zł
Cena B: 104.74 zł

Waga i rozmiar przesyłki po zapakowaniu gry:
Waga: 16oz (uncji)
Rozmiar: 4.5" x 7.75" x 10.25" cali

Image Hosted by ImageShack.us

Paczka za słabo zapakowana? Nie ma sprawy. Możemy wysłać w stalowej skrzynce. Tylko za to zapłać.

Pragnę dodać, że na poczcie wszystkie rozmiary są zaokrąglane do pełnych cali, czyli nasza paczuszka ma 5" x 8" x 11"

Wysyłka lotnicza USPS TUTAJ


Wysyłka lotnicza DOMA

Obecnie stała cena $20 USD

Sami widzicie że gra może kosztować mniej więcej od 133 zł do 170 zł w zależności od metody wysyłki i wysokości marży. W cenę nie wchodzi VAT i cło! A czy się opłaca? Decyzję należy pozostawić Wam. Ceny są zaokrąglone bo w rzeczywistości nikt nie ma czasu na bawienie się w drobiazgi. 

 

Wpis pozostawiam otwarty do edycji. W miarę pytań lub poprawek mogę go zmienić. Mam nadzieję, że przybliży wam to rzeczywisty proces zakupu gier i czego można się spodziewać.

 

komentarzy: 2112 lipca 2009, 03:04

21 komentarzy do tego wpisu:

początek poprzednie 1 - 20 z 22 następne koniec

Gorgonek : 12 lipca 2009, 08:08

Część z tych zasad powinna być w regulaminie allegro ;)
Na przykład gdy sprzedaję telefon WART 900zł za "Kup Teraz: 850zł" z dokładnym opisem. Po dniu lub dwóch dostaję maila "dam Ci 700zł i biorę od ręki" i mam ochotę odpisać "ale ja sprzedaję Nokię nie Noklę" ;) Cwaniactwo zniechęca :]
odpowiedz

LittleBigLegend : 12 lipca 2009, 09:22

Świetny poradnik - niedługo będę się zastanawiał nad sprowadzeniem z USA Shadow of the Colossus lub ICO na PS2 więc się przyda. Jak coś będę mógł liczyć na twoją pomoc (wiem zawracam głowę ale dzięki tobie mógłbym tanie dorwać którąś z nich wiec jak coś to pomożesz?).
odpowiedz

kaczek93 : 12 lipca 2009, 09:31

Raczej nie będę nic sprowadzał z USA ale coś z tego wpisu zawsze w głowie zostanie na wszelki wypadek.
odpowiedz

Docent14 : 12 lipca 2009, 09:49

Eeeee .... mam nadzieję że się nie obraziłeś za moije wybrzydzanie na kabel do GC ;)
odpowiedz

rybisiu : 12 lipca 2009, 11:28

Akurat ta gra jest dostępna w Polsce :) Ale poradnik wyczerpujący i coś czuję nie jednej osobie się przyda( w tym mnie). Szkoda tylko że rynek gier konsolowych podzielony jest na regiony, a z tego co widzę to gry na PC są u nas dużo godniej i taniej wydawane.
odpowiedz

Lukiwwo94 : 12 lipca 2009, 12:27

Nie no wszystko fajnie rozpisane choć jeśli chodzi o gry czy inne drobiazgi tego typu to się nie opłaca. A mógł byś mnie oświecić ile zapłacił bym pieniędzy za Iphona z USA razem z przesyłką.
odpowiedz

Caymanpl : 12 lipca 2009, 12:45

Tak jak mówił rybsiu: gry są tańsze, ale po dodaniu tych wszystkich opłat przy sprowadzaniu do Polski, gra nagle robi się droga. A i pytanie: czy najtaniej by wyszło jeżeli ktoś znajomy kupuje dla nas grę w USA i wysyła ją do Polski?
odpowiedz

Arthizo : 12 lipca 2009, 12:46

Gier akurat bym z USA nie sprowadzał, ale szacuneczek za świetny poradnik, na pewno komuś się przyda. :)
odpowiedz

NintendoPassion : 12 lipca 2009, 14:03

@LittleBigLegend:
Jak będziesz gotowy, to pisz śmiało.

@kaczek93:
I o to właśnie chodzi.

@Docent14:
Oczywiście że nie :) Docencie, już dawno nosiłem się z tym wpisem. Nie ma to nic wspólnego z kablem do GC. Zdaję sobie sprawę że komponent jest drogi nawet na moją kieszeń. Chciałem tylko opisać jak to dokładniej wygląda.

@rybisu:
Wybrałem tę grę, bo pytalo się o nią kilka osób i każdy był zszokowany ceną. Ów przykład możesz użyć do każdej innej gry.

@Lukiwwo94:
Odpowiem ci później jak zdobędę więcej czasu.

@Caymanpl:
Gry mogą być tańsze niż w Polsce, ale tylko gdy ślesz paczką morską i czekasz około dwóch miesiąców. Albo jak nie masz znajomych w USA.

@Arthizo:
Dzięki. Będziesz szukał czegoś na Allegro, to mnie więcej będziesz wiedział czy się w miarę opłaca, czy nie.
odpowiedz

NikiNicoo : 12 lipca 2009, 14:05

Jeżeli znalazłby się jakiś mega-niedostępny tytuł w Polsce, to nie wahałbym się z ściąganiem go z USA. Taki poradnik z pewnością się przyda, a robiąc takie akcje tylko potwierdzasz mój komentarz sprzed kilku wpisów ;]
odpowiedz

kuba9876543210 : 12 lipca 2009, 14:34

No fajnie, ze nam mogles te sprawy przyblizyc, w koncu sam jestes w podobnej branzy ;)
A co do tego podatku VAT... To mowisz, ze macie 10,25%... i ze to jest duzo?! W Polsce na wiekszosc rzeczy jest 22%, a na niektore jest wiecej (wiadomo, akcyza).
odpowiedz

NdysH : 12 lipca 2009, 15:43

Niezły poradnik jak kaska będzie to może posprowadzam troche gier z USA:)
Jak by co to pomożesz?(tak bezczelnie się zapytam)
odpowiedz

Wits : 12 lipca 2009, 16:45

Rzeczywiście, niezłe jaja.
odpowiedz

LordTyrranoos : 12 lipca 2009, 18:04

Sprowadzanie towarów z zagranicy to dla mnie ostateczność. Wpis ląduje w ulubionych, bo FAQ dla mnie, cholernie pazernego na wszelkiej maści gry, może być pomocne. Przecież nie wiadomo, czy czasem nie będe zmuszony sprowadzić jakiegoś "exclusive'a" do naszego kraju?
odpowiedz

Lukiwwo94 : 12 lipca 2009, 18:15

No problem mi tam się nie śpieszy :)
odpowiedz

BoloMaster : 12 lipca 2009, 21:00

wpis wyczerpujący i pomocny, gdy będę w potrzebie na pewno skorzystam:)
odpowiedz

Krastor : 12 lipca 2009, 22:40

zakupy za granicą trochę nie na mój portfel. Ale dzięki za ten "tutorial" :)
odpowiedz

Wits : 13 lipca 2009, 02:03

@re: Profeska to to jeszcze nie jest, ale staram się ;)
odpowiedz

SerwusX : 13 lipca 2009, 22:06

Coś wątpię, żebym zamawiał grę w USA, ale poradnik dobry jest.
odpowiedz

natanadler : 13 lipca 2009, 23:59

jestem pod wrażeniem - świetny poradnik dla niewtajemniczonych
BTW - wsadziłem 2 nowe wpisy na blogu, to tak informacyjnie
odpowiedz

początek poprzednie 1 - 20 z 22 następne koniec

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl