avatar

NintendoPassion Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/NintendoPassion

Moje kolekcjonowanie

 

Moje gry

Ci, którzy czytają ten blog od początku mojego [za]istnienia na Gramie, wiedzą mniej więcej coś o mnie. Niejednokrotnie wspominałem Wam tu i tam o miej kolekcji gier. Poczęstowałem Was od czasu kilkoma fotami. Pisałem również w styczniu 2008, że z braku miejsca praktycznie cała moja kolekcja leży w magazynie.

Bo taka jest kolej rzeczy. Po latach człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy z tego co ma. Ostatnio naliczyłem 75 lub 76 plastikowych skrzyń.

Początki

Były skromne. Nie wiedziałem od czego zacząć. Miałem już pierwszą konsolę, a mianowicie Nintendo NES. Bosze jak ten czas ucieka. Przyjechałem do Stanów Zjednoczonych w 1993 roku, a tu już mamy 2009! Drugą konsolą oczywiście był oryginalny Game Boy i Nintendo SNES (Super Nintendo). Kupowałem Zeldę, Metroida, Tetris, Super Mario World, Mario Kart, Final Fantasy i tak po kolei. Gra tu, gra tam. System tu, system tam. Zaczęło się robić ciasno. Niedługo po tym Nintendo N64, Virtual Boy. Nadeszła era PlayStation i katowania gier RPG.

 

Specjalizacja

Nie było! Nie będzie! Wszystkie gry, systemy, dodatki i miesięczniki Nintendo Power powolutku zasilały brzegi mojego mieszkania. Zaczęło się robić ciasno. Grałem, przechodziłem, odkładałem. I leżało. Nie wiedziałem co z tym dalej robić, ale wiedziałem że się nie pozbędę. Za ciężko na to wszystko pracowałem. Miałem wrażenie że jakoś muszę wykorzystać moje gry. Tylko do czego? Jak?

 

Pomysł

No i narodził się pomysł. 26 września 2004 założyłem stronę internetową www.GameScanner.org. Jako ksywę wybrałem GameScanner. Game, wiadomo, od gier. Scanner, od celu. Skanowania okładek gier. Jakoś denerwowało mnie to, że wchodząc na strony ciągle oglądałem cholernie obrypane i słabej jakości zdjęcia i skany. Szybko przyłączyłem się do witryny Video Game Museum gdzie szybko zdobyłem sobie dobrą reputację jako solidny użytkownik. Doszło nawet do tego, że zaprzyjaźniłem się z założycielem i moderatorami strony. Podobno pracują nad wersją strony kompletnie przepisaną w PHP. Chcą abym dowodził działem jakości skanów, czy coś w tym sensie. Mam nadzieję że im to w tym roku wypali. Wiadomo, chłopaki mają ograniczone możliwości finansowe.

 

A ja? Moja stronka? Obecnie GameScanner.org jest dosyć często odwiedzany. Na stronie ze skanami jest grubo ponad 176 tysięcy wizyt. Jestem dumny z faktu że obecnie jest tam grubo ponad 6,700 skanów i fotografii pochodzących z mojej kolekcji. 98% jest mojego autorstwa. Oczywiście możecie tutaj przytoczyć strony, które się już tym zajmują, ale ja obstaje przy swoim. Obecnie z powodu pracy i prowadzenia bloga stronę lekko zaniedbałem. Mam na szczęście ogromną ilość materiału i pracy mi nie zabraknie.

 

Zakupy

Jak kupuję? Skąd? Tutaj raczej nie trzeba tłumaczyć. Głównym źródłem jest eBay. Jeżdżę oczywiście na różnorakie pchle targi w Chicago, gdzie można znaleźć często wiele skarbów za grosze.


 

Jak kupować?

Na początku wszystko było chaotyczne i drogie. Nie wiedziałem za bardzo jak kupować aby mieć, a nie tracić. Pewnego razu natrafiłem na ogromnego kolekcjonera, który dokładnie opisywał metody zakupów. Przystosowałem się do nich i rzeczywiście przynoszą owocne rezultaty. A jak? Ja jestem malutkim kolekcjonerem, ale nauczyłem się od wielkich tego że najlepiej jest kupować zbiory. Nie pojedyncze gry czy konsole. A dla czego? Proste! Często ludzie sprzedają zbiory gier gdzie znajdę tytuł który mnie interesuje. Resztę rzeczy często mam lub nie są mi potrzebne. Wtedy wybieram to co chcę, często wymieniam opakowania lub gry na te w lepszej kondycji i takie niechciane zbiory z powrotem lądują na eBay. Uwierzcie mi, że często pieniądze mi się zwracały. Najśmieszniejsze jest to, że wystarczy tylko usiąść dłużej przy PC, zrobić kilka solidnych zdjęć i dokładny opis. Reszta płynie sama.

 

Utrudnienia

Największą przeszkodą jestem ja sam. Staram się nie podniecać na widok wielu skarbów. Prawda jest taka, że prędzej czy później znajdę to na eBay, lub na jakimś targu. Największą zaletą jest umiejętność odmówienia samemu sobie. Okazje są prawie zawsze i prawie zawsze się powtarzają. Cierpliwość. Nie powiem że przestrzegam tego w stu procentach. Oczywiście że nie. Jest to jednak dobra zasada.

 

Wszystko?

Może nie wszystko, ale ogólnie staram się kupować tanie gry nawet jeżeli mnie nie interesują. Np: football. Kompletnie mnie nie interesuję, ale Madden 2005 kosztuje załóżmy dolara. Heh, za tą cenę mam dobry materiał do skanowania. Tak więc w moich grach znajdują się i takie właśnie bzdury. Co mnie interesuje oczywiście to legendarne tytuły. Mam ich większość, bo w te akurat grałem. Uwielbiam gry RPG więc poluję na nie.

 

Stan

No to już leży diabeł w detalach. Staram się kompletować gry z pudełkiem, instrukcją obsługi, z plakatem (jeśli takowy był). Jeżeli gra jest bardzo rzadkim egzemplarzem, to kupuję nie ważne, pudełko lub grę. Z czasem natrafię na pierwsze lub drugie i komplet jest.

 

Reszta

Oprócz tego zbieram i nadal utrzymuję prenumeratę to legendarnego magazynu, jak dla mnie, Nintendo Power. Zbieram również dodatki kolekcjonerskie, koszulki, emblematy i inne. Jednym słowem SWAG!

 

Tyle

Myślę że na razie tyle będzie tego pisania. Wiem że w Polsce są inne realia. Sam pamiętam będąc w kraju, że o podobnych zabawkach można było tylko pomarzyć. Mam nadzieję że od czasu do czasu wyciągnę jakąś skrzynię i pokaże to i owo.

Średni rozmiar skrzyń to 50x38x32cm.

 

Zapomniałem

Ktoś się zapytał czy wrócę do Polski? Odwiedzić? Tak! Na stałe mieszkam jednak w USA. No chyba że coś w tym kraju tak pierdyknie że się nie da żyć. Ogólnie w kraju wesoło nie jest.

Mam nadzieję że i Wy będziecie mogli rozwijać swoje kolekcje związane z grami. Oby rosły i bogaciły się! Czego Wam serdecznie życzę!

 

Odpowiedziałem na Wasze komentarze w poprzednim wpisie.

 

P.S. - wszystkie zdjęcia autorstwa NintendoPassion i przedstawiają przedmioty z mojej kolekcji.

 

 

17 stycznia 2009, 00:23

92 komentarze do tego wpisu:

początek poprzednie 1 - 20 z 93 następne koniec

Blutok : 17 stycznia 2009, 07:34

zazdroszczę Ci ten umiejętności, forsy, możliwości, ilości starych sprzętów i gierek ;o
Kolekcja ze zdjęć też ładna, że hoho!
odpowiedz

Prosiaq : 17 stycznia 2009, 08:57

Ach, jak tak patrzę na to wszystko, to przypomina mi się mój tekst o Graczach, tych prawdziwych takich. Oczywiście, Mario, szacun wielki za taką wielką kolekcję, ale wielki szacun przede wszystkim za taką pasję (Passion? ;]). Ech, też czasem mam problem z powstrzymaniem się od zakupu jakiegoś starego rarytasiku, ale...
Taka pasja, nie?
odpowiedz

Budo : 17 stycznia 2009, 09:25


Freak O_O
odpowiedz

Thompson : 17 stycznia 2009, 09:37

Dajcie mi kasę, lecz nie podłączajcie do kompa... bo ją stracę. ;)
Biję pokłony przed twoją kolekcją.
odpowiedz

Thompson : 17 stycznia 2009, 09:40

Budo... dlaczego wyzywasz NP od dziwaków...? O_o
odpowiedz

Raya2222 : 17 stycznia 2009, 10:22

Bardzo duża i ciekawa kolekcja ;). Ja niestety posiadam małą, skromną kolekcję gier, ale z czasem na pewno wzbogaci się ona o wiele więcej dobry gier. Ja zaczęłam powoli interesować się grami w 1999, pamiętam, że pojawiały się wtedy pierwsze konsole, miałam jedną na takie dyskietki, niestety nie pamiętam nazwy, a potem ukazało się Playstation. Teraz gram najwięcej na komputerze, mam Xboxa360, Playstation2, a także PSP, czasem mogę pograć na Nitendo DS i Playstation3 mojej siostry ;). Gry kupuję przeważnie w Empiku, gdyż do kupowania przez internet nie jestem zbytnio przekonana ;).
odpowiedz

CzarnyPan : 17 stycznia 2009, 10:30

Niesamowite :O
odpowiedz

19Tsunami92 : 17 stycznia 2009, 10:46

Wooow... Zazdroszcze tej wspaniałej kolekcji ;)
odpowiedz

RohenS : 17 stycznia 2009, 11:06

Świetna ta kolekcja :)
odpowiedz

Gorgonek : 17 stycznia 2009, 11:18

Zazdrość, tak niskie uczucie, a jednak zazdroszczę i podziwiam zarazem ;)
odpowiedz

Leber16 : 17 stycznia 2009, 11:24

w tym pudełeczku z MG się zakochałem...Takie złoża gier posiadać, to dla gracza prawdziwy, istny skarb, no i żyła złota. ;)
odpowiedz

rybisiu : 17 stycznia 2009, 11:35

Kolekcja jak najbardziej miażdży. Nigdy wcześniej nie widziałem takiego zbioru tytułów z tylu platform. Ja na twoim miejscu bym zrobił sobie z 2-3 regały i zrobił z tego naprawdę porządną wystawę :)
odpowiedz

SerwusX : 17 stycznia 2009, 11:37

Mam tylko PC :/ ale jakbym grał na wszystkim, miałbym tego więcej ;]
odpowiedz

NintendoPassion : 17 stycznia 2009, 11:45

@Wszyscy:
Niestety nie mam miejsca już w domu na więcej gier. Mam tylko to co gram i kilka innych niedawno zdobytych rzeczy.

FREAK = W odpowiedzi na komentarz Budo:

Już dawno zdałem sobie sprawę jak mało znaczący jest dla mnie ten wyraz. Wręcz przeciwnie nawet. Jest mi z tym bardzo dobrze. Nie myślę że Budo miał nic złego na myśli nazywając mnie FREAK, ale czym więcej jestem tak określanym tym bardziej pewniej się czuję.
odpowiedz

Poland777 : 17 stycznia 2009, 11:59

aleeeeeeee kolekcja !!!!!!!!!!!
odpowiedz

kitek0101 : 17 stycznia 2009, 12:00

Gdy zobaczyłem 8 zdjęcie prawie miałem łzy w oczach ;). Nie posiadałem takiej konsoli, tylko jakiegoś Pegasusa czy inną podróbkę, ale wyglądał podobnie.
Kolekcja niesamowita, ale nie wiem kiedy masz czas, żeby tym wszystkim się nacieszyć. A mógłbyś podać wymiary tych skrzynek? :)
odpowiedz

NintendoPassion : 17 stycznia 2009, 12:08

@kitek0101:
Dodałem w opisie: Średni rozmiar skrzyń to 50x38x32cm.
odpowiedz

LESZ3u : 17 stycznia 2009, 12:18

Najlepsza jest piła z RE4. No i te skrzynie też robią niemałe wrażenie :) Nic, tylko pogratulować.
odpowiedz

SzakaLaka : 17 stycznia 2009, 12:18

Więcej tego nie miałeś?
odpowiedz

kitek0101 : 17 stycznia 2009, 12:20

O kurde, kiedy to dodałeś? Po moim komentarzu czy przed? Nie wiem jak mógłbym to przegapić...
:-)
odpowiedz

początek poprzednie 1 - 20 z 93 następne koniec

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl