avatar

RobeN Użytkownik gram.pl (Przodownik) ja.gram.pl/RobeN

Wiedźmin 3 - popularne problemy

Geralt z Rivii, Wiedźmin 3 Dziki Gon, Witcher 3 Wild Hunt, technical issues, problemy techniczne

Trzecia część przygód Geralta miała już swoją premierę, a jak to zwykle z wielkimi premierami bywa, pojawiają się różne mniejsze i większe problemy z działaniem gry czy aplikacji około growych.

 

Chciałbym tutaj po krótce opisać część błędów i podać możliwe rozwiązania.

 

1. Gra crashuje się (szczególnie przy wychodzeniu z wody, wchodzeniu do jaskiń)

 • najczęściej problem leży po stronie sterowników karty graficznej. Bardzo ważne, by posiadać zainstalowaną najnowszą wersję sterowników
  - w przypadku kart NVIDIA GeForce zalecane są wersje 352.86 lub 350.12
  - w przypadku kart AMD Radeon powinna to być wersji 14.12 lub 15.4 Beta
 • w przypadku Laptopów problem może być nieco bardziej złożony, gdyż w niektórych przypadkach nie ma możliwości instalacji oficjalnych sterowników producenta układu graficznego, a producent laptopa udostępnia wersje sprzed roku czy nawet dwóch. W takim wypadku należy skontaktować się z producentem urządzenia lub (na własną odpowiedzialność) wykorzystać zmodyfikowane sterowniki, które omijają problem.
 • w niektórych przypadkach pomaga wyłączenie VSync, ustawienie liczby klatek na pozycję 'Nieograniczona', zmianę ustawienia kursora myszy oraz przestawienie gry z trybu  Pełny ekran na Bez ramki.
 • w przypadku kart GeForce wyłączyć NVIDIA GeForce Experience
 • w przypadku konfiguracji wielomonitorowych czasami pomaga odłączenie monitora (obecnie trwa analiza tego problemu)

 

2. Po pobraniu gry przez GOG Galaxy następuje zapętlenie pobierania aktualizacji, a przy ręcznym uruchomieniu instalacji aktualizacji pojawia się komunikat o błędzie

 • problem często spowodowany jest tym, że proces witcher3.exe działa w tle. W tym wypadku należy za pomocą Menedżera zadań zamknąć proces witcher3.exe
 • przyczyną może być program antywirusowy. Należy tak go skonfigurować, aby folder GOG Galaxy, folder gry Wiedźmin 3 oraz obydwa pliki EXE były dodane do wyjątków

 

3. Próba importu zapisu z gry Wiedźmin 2 kończy się błędem

 • problem związany jest najczęściej z faktem, iż w nazwie profilu użytkownika systemu Windows znajdują się znaki specjalne lub polskie litery.
 • Obecnie rozwiązaniem jest utworzenie nowego profilu o nazwie nie zawierającej znaków specjalnych ani polskich liter (np. Tester).
 • Następnie do folderu dokumentów tego profilu należy skopiować zapisy gry Wiedźmin 2, po czym uruchomić grę Wiedźmin 3 będąc zalogowanym na ten profil.
 • Po imporcie zapisu i rozpoczęciu nowej gry należy zapisać postęp i skopiować go do naszego domyślnego profilu.

 

4. Podczas próby uruchomienia GOG Galaxy pojawia się komunikat "Essential components needed to start GOG Galaxy are missing."

 • problem oznacza brak lub nieprawidłowo zainstalowany pakiet bibliotek VC++ 2012 x86 oraz pozostałych neizbędnych aplikacji. W tym wypadku należy pobrać instalator GOG Galaxy Essentials klikając tutaj.

Ważne! Instalację należy przeprowadzić z wymuszeniem uprawnień administratora. W tym celu plik instalacyjny należy kliknąć Prawym Przyciskiem Myszy, a następnie z menu wybrać pozycję "Uruchom jako Administrator".

 

5. Podczas próby uruchomienia gry z poziomu GOG Galaxy nic się nie dzieje, a podczas próby uruchomienia gry przez plik EXE występuje komunikat błędu 0xC000007b.

 • problem oznacza brak lub nieprawidłowo zainstalowany pakiet bibliotek VC++ 2012 x64.
 • W tym wypadku należy przejść do folderu gry i uruchomić instalację bibliotek VC++ 2012 x64, które znajdują się w podkatalogu "\__redist\MSVC2012_x64\"
  np. C:\GOG Games\The Witcher 3 Wild Hunt\__redist\MSVC2012_x64\

Ważne! Instalację należy przeprowadzić z wymuszeniem uprawnień administratora. W tym celu plik instalacyjny należy kliknąć Prawym Przyciskiem Myszy, a następnie z menu wybrać pozycję "Uruchom jako Administrator".

 

6. Jak zainstalować darmowe DLC

 •     w tym wypadku należy zalogować się na swoje konto GOG.com i 'zakupić' za darmo pakiet 16 dodatków (Uwaga! Gra Wiedźmin 3 musi już być aktywowana na koncie GOG.com)
 •     następnie z poziomu biblioteki w detalach gry Wiedźmin 3 możemy znaleźć linki do 2 pierwszych DLC Temerian Armor Set oraz Beard and Hairstyle Set for Geralt
 •     w przypadku instalacji gry za pomocą klienta GOG Galaxy, dodatki te zainstalują się automatycznie7. Jak zmienić język gry na polski

 •     najłatwiejszym sposobem jest przejście w kliencie GOG Galaxy do karty gry Wiedźmin 3, a następnie kliknięcie MORE => CONFIGURE. W sekcji konfiguracji wybieramy LANGUAGE: POLISH, co spowoduje zautomatyzowanie skonfigurowanie gry i pobranie polskiego dubbingu
 •     można również samodzielnie pobrać i zainstalować pakiet z dubbingiem. Składa się on z 3 plików i jest dostępny zarówno z poziomu GOG Galaxy (przy grze wybieramy LANG: POLISH) jak i z poziomu strony internetowej

 

8. Czarny ekran po uruchomieniu gry

 • jedną z przyczyn może być aplikacja Lucidlogix Virtu MVP. Niektóre wersje tej aplikacji powodowały problemy także przy grze Wiedźmin 2. W tym wypadku rozwiązaniem może być wyłączenie tej aplikacji (jeśli wykorzystujemy ją przy innych grach) lub jej odinstalowanie (jeśli z niej nie korzystamy)

komentarzy: 121 maja 2015, 11:37

1 komentarz do tego wpisu:


Piterus_Von_Drackus : 06 czerwca 2015, 21:26

Wielkie dzięki za ten spis problemów i ich rozwiązań, bo już chciałem ciskać kompem przez okno, bo gra nie chciała się uruchomić.
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl