avatar

kerkas Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/kerkas

"Generał. Zamach w Gibraltarze." - recenzja UWAGA ZAWIERA SPOILERY.

Władysław Eugeniusz Sikorski herbu Kopaszyna (ur. 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym, zm. 4 lipca 1943 w Gibraltarze) – polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie podczas II wojny światowej.

Przed I wojną światową był jednym ze współzałożycieli i członków kilku nielegalnych polskich organizacji niepodległościowych. Walczył w Legionach Polskich w trakcie I wojny światowej, potem w nowo utworzonej armii polskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921). Odegrał w niej znaczącą rolę, zwłaszcza podczas bitwy warszawskiej w 1920 roku. W pierwszych latach II Rzeczypospolitej Sikorski pełnił najważniejsze funkcje rządowe, włączając w to stanowisko premiera (1922-1923) i ministra spraw wojskowych (1923-1924). Wkrótce potem jednak, po przewrocie majowym Józefa Piłsudskiego w 1926 roku został odsunięty od pełnienia eksponowanych stanowisk. Pozostawał w opozycji do rządów sanacji. W tym czasie napisał kilka książek dotyczących sztuki wojennej i stosunków międzynarodowych państwa polskiego.

W trakcie II wojny światowej został premierem rządu RP na uchodźstwie, Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych i niestrudzonym adwokatem sprawy polskiej na europejskiej i światowej scenie dyplomatycznej. Był zwolennikiem ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a ZSRR, które zostały zerwane po wspólnej z Niemcami inwazji Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. Jednak w kwietniu 1943 roku Józef Stalin zerwał stosunki dyplomatyczne z polskim rządem na uchodźstwie. Zostało to spowodowane przez żądanie Sikorskiego, aby Międzynarodowy Czerwony Krzyż zbadał sprawę zbrodni katyńskiej. Sikorski zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie samolotu, który rozbił się zaraz po starcie z lotniska na Gibraltarze. Według oficjalnych ustaleń, katastrofa nastąpiła z przyczyn technicznych, lecz część okoliczności zdarzenia pozostaje niewyjaśniona, co sprawia, że pojawiło się kilka niepotwierdzonych teorii spiskowych dotyczących rzekomego celowego spowodowania śmierci Sikorskiego.

-------------------------------------------------------------------

Scenariusz powstał na podstawie badań Dariusza Baliszewskiego , według którego generał Sikorski został zamordowany przed katastrofą gibraltarską. Baliszewski na łamach Newsweeka stawia tezę o niemiecko-polskiej prowokacji i brytyjskiej mistyfikacji oraz o brytyjskim sprawstwie kierowniczym.
Na początku września 2008 roku katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wszczął śledztwo w sprawie śmierci generała Sikorskiego.
Skutkiem działań prokuratury doszło do ekshumacji Generała na Wawelu.
Eksperci wykluczyli wersję zamachu.

Film opowiada o ostatnich dniach życia generała Władysława Sikorskiego, tuż przed katastrofą. Wodzowi towarzyszy córka Zofia i ekipa najbliższych współpracowników. Wszyscy goszczą w pałacu gubernatora Gibraltaru.
Zacznę z grubej rury reżyserka Anna Jadowska „zapożyczała”  sceny , ujęcia i rozwiązania fabularne skąd tylko się dało , ale cytować też trzeba umieć , czego tu nie ma „24” ujęcia , „Demony wojny według Goi” przekleństwa , poprawność polityczna w filmie mamy jednego homoseksualistę , zły spiskowiec i spiskowiec idealista i masa innych klisz gatunkowych które znamy  z amerykańskich filmów , gdyby jeszcze zamach pokazany w filmie miał ręce i nogi a tak film po niespełna 20 – 30 minutach seansu zaczyna niemiłosiernie irytować.
Widz który nie pogłębił swojej wiedzy historycznej przed seansem będzie
zagubiony ten to , tamten tamto , tam , bez sensu  , składu i ładu.
Do licznych wad „Generała…” dodajmy fatalny montaż , przeskoki czasowe , dłużyzny albo z kolei akcja która niesamowicie przyśpiesza.
W filmie faktycznie dokonano zamachu , zamachu na inteligencję i zdrowy rozsądek widza jeśli ktoś wierzy że tak przeprowadzony zamach miałby szanse powodzenia to nie dziwię się że w Polsce w wyborach wygrywa samoobrona.
Film jest pozbawiony jakiegokolwiek napięcia i dramaturgii ani to thriller ani dramat zupełnie bezpłciowy film.
Naprawdę nie znajduję żadnego powodu aby zobaczyć to „dzieło” na kinowym ekranie lepiej obejrzeć serial dokumentalny który wyemituje tvn za kilka miesięcy.

Ocena: 0/6

komentarzy: 726 kwietnia 2009, 14:53

7 komentarzy do tego wpisu:


Gregario : 26 kwietnia 2009, 17:47

muszę przyznać że takiej oceny się nie spodziewałem ale to może głównie przez ten szum medialny który miał chyba promować film. swoją drogą szybciej bym poszedł na "Generała Nila" niż na ten film głównie dlatego że nie podoba mi się pan Baliszewski jak i jego psychoza na temat zamachu.
odpowiedz

MrPayne : 26 kwietnia 2009, 18:45

A czego by się spodziewać?
.
Zacznijmy od jednego z najgorszych plakatów, jakie ostatnio można było zobaczyć. Marnie powycinane zdjęcia - widać było ząbki i warstwy! - połączone niemrawo w jedną, kretyńską kompozycyjnie całość.
.
Promowanie przez ITI, walącego taśmowo marne filmidła i blokowanie reklam Nila, by to sprzedać. Bo gdyby ktoś miał wybierać między dwoma - to na pewno wybrałby ciekawszy i ambitniejszy film, chyba że ubóstwia ich beznadziejne komedyjki romantyczne.
.
I przede wszystkim, tak, jak podejrzewałem - próba sprzedaży tematu nie historycznego, lecz modnego. O Sikorskim niedawno znowu rozgorzała dyskusja, więc na szybko sklecono film, na który każdy by poszedł. I to jeszcze martyrologia - maszynka do pieniędzy.
.
Współczuję ci tylko czasu zmarnowanego w kinie. ^^ Chociaż i czasem trzeba obejrzeć marny obraz, by bardziej docenić te dobre.
odpowiedz

kerkas : 26 kwietnia 2009, 20:05

@master962
Uwierz naprawdę szkoda pieniędzy na bilet do kina na taką chałę.
@MrPayne
Spodziewałem się że przynajmniej intryga będzie miała jakiś sens , to już Pasikowski zrobił by lepszy film o Sikorskim przynajmniej by się coś działo.
odpowiedz

MrPayne : 27 kwietnia 2009, 15:59

"Bo to zły generał był."
odpowiedz

wojtek2222 : 28 kwietnia 2009, 20:30

Skutecznie odniechęciłeś mnie od tego filmu, chociaż i tak nie miałem zamiaru na niego iść:) Zdecydowanie bardziej wolę obejrzeć "Generała Nila".
odpowiedz

xxAPOSTELxx : 30 kwietnia 2009, 07:48

Obejrzę film z ciekawość bo lubię kiczowate filmy.Z opisu film ma jako taki poziom bo wierzcie mi że widziałem gorsze filmy.
odpowiedz

kerkas : 30 kwietnia 2009, 22:35

@xxAPOSTELxx
Wierzę że widziałeś gorsze filmy ale to jednak kompromitacja żeby Polacy nie potrafili zrobić dobrego filmu o jednej z najważniejszych postaci swojej historii
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl