avatar

kerkas Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/kerkas

TU BYŁO KINO Album o końcu świata małych kin - recenzja

To obraz odchodzącego świata małych polskich kin.
Album zawiera 75 fotografii najbardziej intrygujących kin z całej Polski.
Wybranym kinom towarzyszą wspomnienia ludzi związanych z filmem , kulturą i sztuką.

Kiedyś wizyta w kinie była wyjątkowym wydarzeniem , dziś spowszedniała będąc jedną z wielu atrakcji w centrach handlowych.
Niniejszy album to sentymentalna i nostalgiczna dokumentacja fotograficzna kin "które jeszcze istnieją".

"...Zdjęcie kina Relax w Warszawie przedstawia autentyczny napis , który pojawił się na kinie w kilka dni po ogłoszeniu decyzji o jego likwidacji i sprzedaniu budynku sieci handlowej. W miejscu tytułów filmów , które już nigdy nie będą tam wyświetalne , pojawił się
napis , który stał się tytułem naszego albumu..."

(Ciekawe że do dziś budynek zieje pustką i jest niezagospodarowany a i zostawiłem sobie na pamiątkę bilet z ostatniego seansu na jakim byłem w tym kinie).

"...Mimo pozornej szarości i nudy dostrzegamy w tych smutnych fasadach , w uliczkach i zaułkach , przy których stoją nasze kina , coś niezmiernie malowniczego. Widać że te miejsca miały i mają duszę..."

Lista "ofiar" chociażby w Warszawie jest duża Relax , Bajka , Capitol , Skarpa , Polonia ,
Moskwa , Wiedza (obecnie Kinoteka) , Stolica , Cinema , Wars , Sawa , Palladium.
To były kina z duszą nie Cinema City , Multikina , Silver Screeny czy inne McDonaldy serwujące filmy , nie różnią się od siebie praktycznie niczym , nie mają indywidualnych cech są bezosobowe i bezduszne jeśli mam wybór pomiędzy multipleksem a kinem studyjnym.
Zawsze wybieram to drugie.
Swoje zdanie dlaczego kocham kina studyjne wyłuściłem już w liście (KINOMANI MASOCHIŚCI: RIPOSTA) opublikowanym w nieistniejącym już magazynie filmowym Cinema.

Krótko o samym albumie:
Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego kto kocha kino , cena jak dla mnie jest zbyt wygórowana 60zł , z myślą o tych którzy nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek autorzy
albumu stworzyli stronę www.tubylokino.pl gdzie można obejrzeć wszystkie (ponad 400) sfotografowanych kin.

Ocena:6/6
Cena:60zł

Ps."...Jak się zastanowić, to ten świat wcale nie jest taki zły.Pod wieloma względami jest o wiele lepszy niż kiedyś. Ludzie nie umierają już na dawne choroby. Umierają na nowe , ale to Postęp , prawda ?
Prawda ?
Odpowiedzcie mi.
Proszę, niech ktoś mi odpowie. ..."

"Jeffty ma pięć lat" Harlan Ellison

komentarzy: 2026 marca 2009, 16:33

20 komentarzy do tego wpisu:


Gregario : 26 marca 2009, 17:12

album nie dla mnie ponieważ nie jestem aż taki sentymentalny
odpowiedz

Starscream : 26 marca 2009, 19:38

1 jaka piosenka?? xDDDDDDDDDDDdd
2 Na layu widnieją 2 mysliwce F-22 Raptor :) moj ulubiony F~~ zresztą
odpowiedz

Kizibono : 27 marca 2009, 00:21

Także nie przepadam za albumami.
odpowiedz

Weronika7777 : 27 marca 2009, 10:46

Mieszkam w Toruniu, kiedyś to był całkiem spory ośrodek filmowy, w związku z czym było wiele małych kameralnych kin. Teraz zostało już tylko jedno kino studyjne. wszyscy wolą Cinema City, gdzie ceny biletów osiągają astronomiczne ceny. Szkoda tych małych kin.. szkoda,że ludzie ich nie doceniają.
odpowiedz

Ichibanboshi-kun : 27 marca 2009, 13:57

Bardzo ciekawe, ale najważniejsze zostało, zapach pop cornu, szkoda tylko, że w dzisiejszych czasach liczy się komercha, a to co wartościowe żadko się(bynajmniej w moim mieście)przebija przez tabuny szmir typu Krwawe Walentynki 3D.
odpowiedz

kitek0101 : 27 marca 2009, 13:57

W moim mieście jest właśnie takie kino - Muza. Szkoda, że mało osób je lubi, większość woli pojechać do Wrocławia, a nie "męczyć się w tym czymś". Nieczęsto też można obejrzeć tam jakiś film, bo zdarza się, że jest tylko jeden widz. W każdym razie ja przepadam za Muzą i chętnie obejrzałbym w niej dobry film.
odpowiedz

Anjinsan : 27 marca 2009, 18:58

Nie miałem przyjemności zapoznać się z tym albumem. Jednak ze stroną internetową jest cokolwiek zabawna sytuacja jeżeli chodzi o kina z Poznania (moje miasto). Są tam zamieszone zdjęcia dwóch kin poznańskich: Malta i Rialto. Jak na ironię są to kina nadal istniejące, natomiast nie ma żadnych zdjęć sześciu czy siedmiu kin, które zostały zlikwidowane w prawdziwym pogromie kin poznańskich w latach 90-tych.
odpowiedz

wojtek2222 : 27 marca 2009, 21:13

U mnie w mieście też jest takie właśnie, stare kino i sam lubię do niego chodzić.
odpowiedz

plada : 27 marca 2009, 22:43

Ech...mój ukochany Słupsk ma dwa kina, z czego jedno jest specjalne dla szkół (tanie bilety, filmy puszczane kilka miesięcy po premierze) i Milenium (też filmy puszczane kilka miesięcy po premierze, jednak nie dla szkół :D). To drugie jest właśnie takim Relaxem, Bajką itp. Swego czasu było to kino z największym ekranem w Europie. Dzisiaj to bardziej muzeum, niźli kino. Niedługo powstanie jakieś Multikino, czy coś w tym stylu, Milenium zbankrutuje itd. Oglądanie filmów już nigdy nie będzie takie same :(
odpowiedz

kitek0101 : 28 marca 2009, 09:29

Hej!
Wczorałem byłem w kinie Muza! Jest świetne, szkoda tylko, że film był żałosny... ;)
odpowiedz

Pierogi_z_Cukrem : 28 marca 2009, 13:05

U nas w mieście też jest jakieś kino :O
odpowiedz

LordTyrranoos : 28 marca 2009, 18:29

Taa... Kino w moim mieście (40000 mieszkańców) jest opóźnione średnio o pół roku na produkcje zagraniczne i jakieś 2 miesiące na produkcje polskie + jest zamknięte na czas wakacji. Wniosek? Nie jestem zbyt częstym wizytatorem kin...
odpowiedz

wojtek2222 : 29 marca 2009, 20:56

Kerkas- jakby co, to u mnie na gramsajcie odpowiedziałem Ci na Twoje pytania:)
odpowiedz

kerkas : 29 marca 2009, 21:21

@wojtek2222
Tak dzięki i napisałem kolejne.
odpowiedz

ja33no : 30 marca 2009, 23:28

Lay coraz lepszy.
Nie kolekcjonuje albumów... co nie zmienia faktu, że ten jest wyjątkowo ciekawy. W moim kochanym Rybniku było parę malutkich (rodzinnych?) kin, do których często chodziłem z tatą, niestety zastąpiono to jednym wielkim mega uber reklamowym I-Maxem i Multikinem.
odpowiedz

MrPayne : 31 marca 2009, 18:33

Inna sprawa, że niekiedy sami właściciele starych kin często zarzynają ich legendę, tak, jak u mnie. Od kiedy na każdy interesujący film muszę czekać CO NAJMNIEJ miesiąc, czekam na jakiś multipleks w pobliżu z niecierpliwością.
Lepiej, żeby odchodziły z przytupem, niż powoli gasły.
odpowiedz

ja33no : 04 kwietnia 2009, 23:19

Dzięki za listę filmów. Pewnie jakiś obejrzę. Dodałem nowy wpis o moim nowym wpisie w ulubionych ;).
odpowiedz

ja33no : 05 kwietnia 2009, 12:07

Niestety nie, mam teraz tyle czytania, że nie wiem kiedy przeczytam. Wyspę doktora Moreau dodałem za niepowtarzalny klimat. Czytałeś inne książki Wellsa? Trzymają poziom?
Co do lay'a, zwykłe znudzenie starym.
odpowiedz

Hartus : 05 kwietnia 2009, 22:10

Ani nie lubię albumów, ani nie interesuję się kinem, ale będąc w Empiku na pewno z przyjemnością przejrzę :)
odpowiedz

Ichibanboshi-kun : 06 kwietnia 2009, 21:46

Wybacz, mój błąd :) Miałem na myśli NIesamowite Historie Spielberga(chyba jedna z niewielu rzeczy jaką zrobił dobrze), mają w sobie to coś, a odcinek z bombowcem oglądałem z zapartym tchem.
Ale dzięki tej pomyłce dowiedziałem się o ciekawej pozycji :)
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl