avatar

kerkas Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/kerkas

Planszówki - "moja miłość"

Dawno dawno temu w zamierzchłych czasach gdy o internecie nikt nie słyszał a komputery mieli nieliczni istniał magiczny świat gier planszowych.

Swoją przygodę z planszówkami rozpocząłem pewnie jak każdy od szachów , warcabów , chińczyka i monopoly lubiłem te gry aż do czasu kiedy spotkałem swoją "pierwszą miłość" nazywała się
Magia i Miecz (oraz dodatki miasto , podziemia , jaskinia , w kosmicznej otchłani , smoki)
i wzięło mnie na całego grywałem tak często jak się dało a wakacje to już była ostra jazda bez trzymanki na zewnątrz słońce piękna pogoda a siedzę razem kolegami/znajomymi/przyjaciółmi/rodziną niepotrzebne skreślić i młócę w magię i miecz siłą trzeba było mnie z domu wyciągać.
Później przyszły inne gry Misja specjalna , Komandosi , Robin Hood , Wampir , Obcy , Top Gun
Srebrna flota i inne.
Z powodu "najlepszego z systemów" Komunizmu  byliśmy odcięci od rynku gier na zachodzie , pozostawał więc rynek własny i inwencja twórcza Polaków.
Z chwilą zaś upadku Komunizmu gry planszowe zyskały konkurenta w postaci gier komputerowych
oraz papierowych systemów rpg (Kryształy czasu , Cyberpunk 2020 , GURPS , Dzikie Pola itd.)
pojawiło się też czasopismo Magia i Miecz.
Umarł król niech żyje król z systemami RPG i Magią i Mieczem spędziłem kilka ładnych lat aż do czasu gdy nastąpiły wieki ciemne gier na konsole i video , nowy wróg nie brał jeńców i wkrótce rozpoczął triumfalny marsz po ciałach zabitych aż pokonał ostatniego z wrogów KLOCKI LEGO.
Lecz nie mógł pozbyć się nachalnego szeptu który rozlegał się od czasu do czasu gry inne niż komputerowe bronią się jeszcze potrzeba było ponad kilku lat aby nastąpił renesans gatunku.
Gry planszowe , karciane i RPG wróciły , wróciły w wielkim stylu.
Dzikie pola (druga edycja sprzedała się tak dobrze iż trzeba było robić dodruk) Pojedynek , Veto , reedycja Magii i Miecza - Talisman , Czasopismo Świat Gier Planszowych , Ryzyko , Gry strategiczne firmy Dragon - Grunwald 1410 , Arnhem , Wojny napoleońskie nie wspominając o kontrataku w Europie i poza nią BangWyatt Earp , Ryzyko , GURPS.
Dziś sam jestem dziadkiem więc cóż mógłbym dać swojemu  wnukowi jeśli nie moją Magię i Miecz oraz Dzikie Pola.
Ps.1. W numerach Świata Gier Planszowych jest cykl artykułów o historii gier w Polsce

Ps.2. Polecam temat       http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=2490&u=490

Ps.3 Zapomniałem wspomnieć o miesięczniku Taktyka i strategia o grach paragrafowych i RPG dodam osobny wpis.

komentarzy: 916 stycznia 2009, 23:40

9 komentarzy do tego wpisu:


fearlord : 17 stycznia 2009, 11:14

Heh ja jedynie jakie gry planszowe grałem to było to wymieniony u Ciebie wyżej chińczyk, szachy oraz najzwyklejsze planszówki z super bohaterami lub o klockach LEGO
odpowiedz

wojtek2222 : 17 stycznia 2009, 13:13

Bardzo ciekawy wpis. Ja dalej bardzo chętnie pogrywam w Magię i Miecz (którą mam po wujku:)), gra jest po prostu świetna. Szkoda tylko, że nie można już dostać jej w sklepach (mi by na dodatkach zależało, bo żadnych nie mam). Poza MiM bardzo lubię jeszcze D&D. Z tych nowych planszówek to mogę jeszcze polecić:
Mutant Chronicles (może wydawać się płytkie i nieciekawe, ale gra się bardzo fajnie)
http://www.rebel.pl/product.php/1,3...onicles.html
Carcassonne (ciekawa gra dla wielu osób i jest jeszcze masa dodatków)
http://www.rebel.pl/product.php/1,6...assonne.html
odpowiedz

kitek0101 : 17 stycznia 2009, 19:04

Jakimś fanem przygodówek nie jestem, ale MiM bardzo lubię (przyjemnie można spędzić przy niej czerwcowy dzień - lepsze to niż nic nie robienie w murach szkoły ;)). I tak jak napisał wojtek, Carcassone to przednia gra :).
odpowiedz

Gregario : 18 stycznia 2009, 00:49

oj ja to rzadko gram w gry planszowe ale to i tak głównie w Monopoly jak uda mi się resztę rodziny zmusić do gry :)
odpowiedz

Vojtas : 22 stycznia 2009, 21:42

Mam mnóstwo starych planszówek m.in. Eurobusiness (czyli po naszemu Monopol:) Grand Prix, gry firmy Encore (Ratuj swoje miasto, Gwiezdny kupiec, Odkrywcy nowych światów, Labirynt śmierci) i gry Sfery. Oczywiście MiM + Podziemia + Miasto + Kosmiczna otchłań + Jaskinia. MiM dostał mój brat na gwiazdkę, ale ja potem ją przejąłem i uzupełniłem o nowe dodatki. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że podstawka i Podziemia są najlepsze pod względem dopracowania. Miasto mogłoby być naprawdę niezłe, gdyby nie luki w przepisach, a niejednokrotnie sprzeczności. Kosmiczna otchłań nie pasuje mi klimatem, zaś Jaskinia jest przegięta na maksa - kompletny brak balansu i tony sprzeczności. Tak czy siak nie sposób grać w MiM i wszystkie dodatki łącznie; ja grałem z Podziemiami i Miastem - rozgrywka trwała o ile dobrze pamiętam 7 h! Mniazga, ale co za dużo, to też niezdrowo.
Był raz taki finał - kolega doszedł do Korony Władzy i wykończył mojego brata, i zaczął rzucać Czar-Rozkaz na mnie. Niestety miał ostatni pkt. życia, a ja miałem Odbicie. Upsieee. :D
Ciekawostka dla tych, którzy nie słyszeli o MiM: tylko polska edycja gry miała karty rysowane przez polskich grafików. Najbardziej podobały mi się te z MiM, Podziemi i KO. Grzegorz W. Komorowski ma świetnego stajla. ;) Potrafi stworzyć b. mroczny klimat. Chciałbym zobaczyć jego ilustracje np. do "Zew Cthulhu".
odpowiedz

meryphillia : 30 stycznia 2009, 19:42

BTW. Taktyka i Strategia nie ma nic wspólnego z grami RPG. :)
odpowiedz

meryphillia : 30 stycznia 2009, 19:43

Zresztą z paragrafówkami także. To pismo w całości poświęcone planszowym grom strategicznym.
odpowiedz

kerkas : 30 stycznia 2009, 23:57

@zamber1
Zapomniałem wspomnieć o miesięczniku Taktyka i strategia o grach paragrafowych i RPG dodam osobny wpis.
odpowiedz

POZDRO-Grizzly : 01 lutego 2009, 00:31

grałem w parę planszówek ale jak dla mnie sesja RPG jest lep... hmm.. pięk... po prostu zajebistrza ;p
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl