avatar

kerkas Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/kerkas

ORIENTALIZM + DOTKNIJ NIEPODLEGŁOŚCI

Orientalizm w malarstwie, rysunku i grafice w Polsce w XIX i w I. połowie XX wieku

Polecam naprawdę warto

W Y S T A W A
od 17 października do 21 grudnia 2008 r.
Muzeum Narodowe w warszawie
Al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa

Na wystawie starano się zaprezentować zagadnienia w szerszym ujęciu - jako przejaw historycznych kontaktów ze Wschodem, z którym graniczyliśmy w przeszłości i od którego przejęliśmy szereg elementów kultury materialnej i sztuki, a także mody.
Upodobanie romantyzmu do egzotyki, niezwykłości i dalekich podróży doprowadziło do powstania nurtu orientalnego w sztuce całej Europy.
Sceny batalistyczne, portrety, pejzaże, budowle, zabytki, flora i fauna.
Malarze: Józef Brandt, Jan Matejko, Juliusz Kossak, Aleksander Orłowski, Carl Werner, Horace Vernet, Wasilij Wereszczagin, Felix Ziem i inni.

January Suchodolski, Spalenie okrętu tureckiego przez Greków, 1839

Józef Brandt, Targ na sokoły, ok. 1886

Ktoś mógłby zapytać co wspólnego ma wystawa w Muzeum Narodowym z świętem niepodległości?.
Muzeum odwiedziłem w niedzielę 9 listopada , przez wizytą udało mi się przejechać
zabytkowym tramwajem o godz 14.30 , trasa to: Plac Narutowicza - Grójecka - Plac Zawiszy - Aleje Jerozolimskie - Most Poniatowskiego - Rondo Waszyngtona - Aleja Zieleniecka.
Przejazd był bezpłatny była to jedna z wielu atrakcji z okazji 11 listopada.
Około godziny 15.45 przekroczyłem progi Muzeum Narodowego i rozpocząłem zwiedzanie czas muzeum było czynne wyjątkowo nie do 18 a 17 ze względu na koncert pieśni patriotycznych jaki miał się odbyć w Muzeum , o godzinie 16.45 z poczuciem niedosytu zakończyłem zwiedzanie wystawy gdy udałem się do szatni w mój nos zarejestrował silny zapach grochówki wydobywający się z podziemi Muzeum , jako człowiek dociekliwy zdobyłem informacji iż M.N. w ramach przygotowań do obchodów święta niepodległości pomaga gotować grochówkę która zostanie rozdysponowana wśród zwiedzających wojskowe miasteczko które jak się za chwilę miałem przekonać właśnie tworzono w okolicach Giełdy Papierów Wartościowych.
Szybko opuściłem budynek M.N. aby podziwiać rosnące jak na drożdżach wspomniane wyżej miasteczko wojskowe oprócz mnie "budowę" podziwiało kilkunastu gapiów.
"Budowę" zakończono o godzinie 22.30 , następnego dnia rano zwiedzałem je w świetle dziennym , grochówki spróbowałem mniam palec lizać
Moje wrażenia odnośnie defilady i święta 11 listopada są następujące: Nie było w Polsce od czasu upadku komunizmu w 1989 roku tak hucznie , wystawnie i z przepychem obchodzonego święta niepodległości można było nie tylko dotknąć niepodległości ale dotknąć historii własnymi rękami i być choć przez moment jej częścią.
O atrakcjach z okazji święta 11 listopada w następnym i końcowym wpisie.

 

 

komentarzy: 312 listopada 2008, 09:01

3 komentarze do tego wpisu:


Raya2222 : 12 listopada 2008, 15:33

Wystawy raczej nie zobaczę mieszkam w innym mieście :). Wygląda na dość ciekawą. Przejażdżka zabytkowym tramwajem to fajna sprawa, szkoda, że w moim mieście czegoś takiego nie ma :)
odpowiedz

reykan : 12 listopada 2008, 15:47

No proszę, to miasto trochę się postarało:) Szczególnie to wojskowe miasteczko wydało się być bardzo okazałe, skoro pojawiło się tylu gapiów. Cóż, dobrze by było, jakby każde tego typu święto obchodzić w równie atrakcyjny sposób, nie tylko, gdy jest okrągła rocznica. Na pewno zmieniłby się trochę wizerunek miasta i nastawienie obywateli do historii. A ta grochówka przypomina mi czasy, gdy chodziło się do PTTK:)
odpowiedz

DanseMacabre : 13 listopada 2008, 08:21

Jeju ja chce do WaWy :P
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl