avatar

kerkas Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/kerkas

100 VIDEOGAMES - recenzja

Natchnieniem do zakupu tej książki była dyskusja w temacie                        Tekst: Artykuł: "Dawać te remaki!", czyli którym grom należy się druga szansa                  

Zacząłem się zastanawiać jakie gry są na tyle przełomowe aby wydobyć je z odmętów przeszłości ?.                                                                              Graczem komputerowym stałem się dość późno bo dopiero w roku 1995 więc w temacie klasyki gier video i komputerowych jestem dość zielony.      Buszowanie w sieci przyniosło rozczarowanie listy klasyki , złotej klasyki , itd. itp. zamieszone w sieci nie spełniły moich oczekiwań. Przyszła pora na powrót do korzeni czyli sięgnięcie po literaturę ilość tytułów które znalazłem na amazon.com przyprawiała mnie o zawrót głowy                                                  

– ile tu tego pomyślałem. Wybrałem kilkanaście tytułów po czym mozolnie sprawdzałem ich cenę i dostępność w Polsce w końcu na allegro kupiłem 100 VIDEOGAMES oraz 1001 Video Games You Must Play Before You Die (jeśli chodzi o tę drugą książkę to jeszcze czekam aż dojdzie do mnie pocztą). Na Marginesie dodam że książka jest jedną z wielu w serii BFI SCREEN GUIDES (z tej serii posiadam jeszcze 100 Road Movies oraz 100 Film Noirs).            

O.k. dość lania wody czas przejść do recenzj właściwej.                                  Jak można przeczytać na tylnej okładce leksykonu:                           Videogames are brillant. They are sophisticated , fascinating , frustrating , fun , serious , annoying , challenging … and the one hundred most signifcant games of all time are in this book. …                                             Not a mere list of the best , but rather an analysis of 100 of the most interesting videogames of the first forty years of the medium.          Zamysłem autorów było aby:                                                                            

Nie uważać leksykonu za wyrocznię a raczej zachętę do dalszej eksploracji gier pc i video.                                                                                           Książka miała się wyróżniać spośród innych pozycji o grach.                        Lista miał być kontrowersyjna i taka jest dlatego autorzy wręcz zachęcają do kłócenia się z zawartością ksiązki , wysyłania krytycznych uwag itd. itp.

Wszystkie te założenia zostały spełnione w 100 procentach. Skoro już jesteśmy przy kontrowersjach dziwi mnie marnowanie miejsca      

Super Mario 64                                                                                                Super Mario Bros                                                                                            Super Mario Kart                                                                                         Wystarczyła by jedna pozycja a nie trzy.                                                        Następnie                                                                                                 

The Legend of Zelda: Ocarnia of Time                                                             The Legend of Zelda: The Wind Walker

Potem

Donkey Kong , Donkey Konga

Po drugie gry: Manhunt (2003) , Spider-Man 2 (2004) , Puzzle Bobble (1994) i parę innych gier litości.                                                                                   

Plusy:

Brak spoilerówdotyczących fabuły gry , część tytułów powinien znać każdy szanujący się gracz , ciekawe opisy gier.

Minusy:

Cena , nieraz bardzo kontrowersyjny , dziwny lub nietrafiony dobór gier , chyba lepiej kupić 1001 Video Games You mUst Paly Before You Die

Ocena: 3/6                                                                                                                                                                                                                       

   

 

komentarzy: 919 czerwca 2011, 15:25

6 komentarzy do tego wpisu:


Snafu : 19 czerwca 2011, 19:07

"Buszowanie w sieci przyniosło rozczarowanie listy klasyki , złotej klasyki , itd. itp. zamieszone w sieci przyniosły rozczarowanie."- Za dużo o rozczarowaniu ;) Recenzja trochę krótka, ale czytało się przyjemnie.
odpowiedz

Braveheart : 19 czerwca 2011, 19:29

Czyli mówisz nie jest tak aż tak dobrze, jak się wydaje ?
odpowiedz

kerkas : 19 czerwca 2011, 21:32

Generalnie tak.
odpowiedz

Zimek1990 : 19 czerwca 2011, 20:19

Mnie w ogóle bawią zestawienia tego typu. "100 gier w które MUSISZ zagrać", "1000 książek które MUSISZ przeczytać", "1 000 000 filmów które MUSISZ obejrzeć"... Jak dla mnie to jest to marna sztuka dla sztuki, szkoda papieru i pieniędzy na takie rzeczy. Tym bardziej że takie pozycje wydają mi się nakierowane żeby wmusić coś odbiorcy; ja wolę jednak jeśli jakaś gra bądź książka zostanie mi polecona nie w sposób nachalny ;)
odpowiedz

DiegoTan : 19 czerwca 2011, 22:21

Łał, nawet nie wiedziałem, że jest książka z serii "Must X Before You Die" poświęcona grom. Ale 1000 to trochę za dużo, na pewno parę gierek wcisnęli tam na siłę.
odpowiedz

Perry_Cox : 21 czerwca 2011, 00:55

Tresciwa recenzja. W sumie tego spodziewalem sie po ksiazce, jednak lista zawartych w niej tytulow niestety mnie zniecheca (Spider-Man 2, WTF!?). Czekam na recenzje 1001 Video Games You Must Play Before You Die :)
odpowiedz

Validus : 23 czerwca 2011, 10:22

Taka książka to raczej strata czasu i pieniędzy moim zdaniem. Nie spotkałem się jeszcze z tego typu listą, która nie byłaby przesycona subiektywizmem i "dziwnymi" wyborami. Wydaje mi się, że taki sam efekt osiągnąłbyś przeglądając jakiekolwiek blogi i tego typu zestawienia w portalach o grach.
odpowiedz

kerkas : 23 czerwca 2011, 12:01

Cytat z recenzji:
"Buszowanie w sieci przyniosło rozczarowanie listy klasyki , złotej klasyki , itd. itp. zamieszone w sieci nie spełniły moich oczekiwań."
odpowiedz

Validus : 23 czerwca 2011, 14:32

No właśnie, i sądząc po wrażeniach z lektury, po raz kolejny wyszło na to samo? Tego typu zestawienia powinny powstawać jako wynik sporego plebiscytu, wtedy być może można by się tym jakoś sugerować.
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl