avatar

Xsaw Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/Xsaw

Nochnoy Dozor czyli czemu Ruski mogą a my nie.

Nochnoy Dozor po polskiemu Nocny Patrol jest to pierwsza czesc z cyklu tak zwanych :Patroli napisanych przez Siergieja Łukjanienko oraz pierwsza cześć z dwóch filmów Timura Bekmambetowa.Główna oś fabuły książek oraz filmów koncentruje się wokół Antona Gorodeckiego,młodego Innego - Jasnego pracującego w Nocnym Patrolu. Inni są teoretycznie zwykłymi ludźmi jedyna różnica miedzy nimi a ludźmi jest umiejętność wchodzenia w Zmrok oraz umiejętności magiczne a także lykanotropia i wampiryzm. Inni dzielą się na dwie grupy : Jasnych którzy mają Nocny Patrol i Ciemnych ( tylko Ciemni mogą być wampirami/wilkołakami) którzy posiadają Dzienny Patrol. Głównym celem Patroli jest pilnowanie aby Wielki Traktat nie był naruszany przez żadną ze stron, a gdy już zostanie złamany wtedy ingeruje Inkwizycja która jest ponad Patrolami


W tym wpisie bardziej poruszę temat filmów gdyż przecie w Polsce mamy dobrych pisarzy, natomiast jesli o filmy chodzi to cóż, każdy wie jakie są. Najłatwiej chyba porównać mi Nocną Straż (polski tytuł filmu) do Wiedźmina. Z kilku powodów Wiedźmin stała się jednym z najgorszych powodów jakie kiedykolwiek wiedziałem.Gra aktorska fatalna( właściwie tylko rola Jaskra, Borcha Trzy Kawki i miejscami Geralta były dobrze odegrane) , efekty specjalne godne pożałowania, z wyszczególnieniem smoka, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę jaki budżet równy trochę ponad 4 mln dolarów.Właściwie tylko muzyka była dobra, nawet w fabule musieli strasznie namieszać przez co srednio ciekawie wyszło.

A teraz spójrzmy na "Straż nocną", budżet równy 2 mln dolarów( z czego połowa poszła na reklamę) .Gra aktorska ogólnie na dość wysokim poziomie ( zwłaszcza Konstantin Khabensky w roli Antona Gorodeckiego, Viktor Verzhbitsky jako Zawulon oraz Vladimir Menshov jako Hesar.) efekty specjalne wykonanie świetnie zwłaszcza początkowa scena bitwy na moście oraz walka Antona z wampirami na poczatku filmu.Muzyka stoi na bardzo wysokim poziomie, świetnie dobre różne Rosyjskie utwory, fabuła także jest bardzo dobra, scenariusz jest czymś na kształt alternatywnego świata w porównaniu do książek(scenariusz napisał Siergiej Łukjanienko) tak więc nasuwa się pytanie : Dlaczego Rosjanie potrafią robić dobre filmy a Polacy nie? Szczerze mówiąc nie znam odpowiedzi na te pytanie bo skoro nie chodzi tu nawet o budżet o o co?Wrodzoną niemożliwość do posiadania dobrych aktorów? A może po prostu polakom nie przeszkoda to iż nie tworzymy dobrych filmów a te gówienka które powstają zadowalają swój target? Cóż jak narazie zostawię ten temat otwarty, przypuszczam iż zbyt szybko nie otrzymam odpowiedzi na postawione wyżej pytania.

komentarzy: 1405 kwietnia 2009, 19:58

14 komentarzy do tego wpisu:


kitek0101 : 09 kwietnia 2009, 21:24

"Night Watch" widziałem, "Wiedźmina" niestety nie. A szkoda, bo ludzie tak po nim jeżdzą, że warto byłoby zobaczyć w końcu :D.
No i nie przesadzajmy zbytnio, czasem powstaje w Polsce dobry film.
odpowiedz

Xsaw : 09 kwietnia 2009, 21:58

No ale stary nie będę przecież porównywał Ciała czy innego Testosteronu do Nochnoy Dozor tudzież 9-ya Rota.
odpowiedz

MaccCry : 10 kwietnia 2009, 11:49

Chyba zainteresuję się tymi "Strażami". Wiedźmina widziałem (książek nie czytałem). Strasznie nudny był, w sumie nie wiedziałem zbytnio o co tam chodzi, parę ról było fanych i jedna scena walki. Śmieszny był tam ten smok :P
odpowiedz

gogiell : 10 kwietnia 2009, 12:05

Ostatnio Wiedzmina na którymś TVP puszczali... szkoda, że o 01:00, no ale czego się nie robi dla cudownych dzieł kinematografii, więc go obejrzałem ;).
odpowiedz

Cirno : 10 kwietnia 2009, 12:07

Sformatuj to.
odpowiedz

kitek0101 : 10 kwietnia 2009, 14:06

Xsaw, "Ciało" akurat było całkiem przyzwoite. Ale mam na myśli inne lepsze polskie filmy, bo takich naprawdę jest kilka.
odpowiedz

Xsaw : 11 kwietnia 2009, 11:42

kitek: Akurat o to mi właśnie chodziło z filmów nowszych niż 2003 produkcji polskiej bardzo niewiele filmów mi się podobało(te dwa to tylko przykład tych lepszych IMHO). No i daj przykład lepszego polskiego filmu z ostatnich lat? Bo to ze Psy,Killer,Nic Śmiesznego czy Dzień Świra to dobre filmy to oczywiste ale czy ostaniu wyszły u nas jakieś dobre filmy inne niż komedie?
odpowiedz

kitek0101 : 11 kwietnia 2009, 21:18

A to w ostatnich latach były jakieś dobre, polskie komedie? :D
Ale jeżeli chodzi o XXI wiek: Pianista, Katyń, Symetria, Rezerwat, Edi, Katedra, Piotruś i Wilk (chociaż to tak średnio polskie...), Cześć, Tereska. To nie wszystkie dobre, polskie filmy i nie wszystkie z nich widziałem, ale nawet jak nie, to co nieco się czytało... ;)
odpowiedz

Xsaw : 11 kwietnia 2009, 21:56

No dobra te może są dobre(widziałem tylko Katedrę i Pianistę ) ale jednak co mają obyczajówki i dramaty do akcyjniaków/urban fantasy?
odpowiedz

kitek0101 : 11 kwietnia 2009, 22:00

Może i niewiele, ale pisałeś tak ogólnie o filmach. A nie konkretnie o tych gatunkach, chociaż z nich podałeś przykłady. Bo to, że w Polsce nie powstają dobre filmy fantasy to fakt.
odpowiedz

Xsaw : 11 kwietnia 2009, 23:01

No może tak mi się napisało ale chodziło mi o gatunki pokrewne z tymi które opisałem a przykłady podałem chociarzby takie gdyż tylko te filmy z ostatnich lat są w miarę dobre spośród polskich produkcji.
odpowiedz

Cirno : 16 kwietnia 2009, 17:20

Mi się wiedźmin podobał akurat.
odpowiedz

Xsaw : 16 kwietnia 2009, 23:16

Lama : Tobie sie dziwne rzeczy podobają wiec nie wnikam.
odpowiedz

zadymek : 22 kwietnia 2009, 21:29

Nie no, to żadna nobilitacja, że coś jest lepsze od Wiedźmina, to technicznie nie możliwe:)
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl