avatar

luzac Użytkownik gram.pl (Weeaboo) ja.gram.pl/luzac

[anime] Knights of Sidonia

Anime

0

 W przyszłości ludzkość zostaje zaatakowana przez rasę obcych znaną jako Gauna. Rasę tą charakteryzuje bezkształtność, przez co jej przedstawiciele przybierają najróżniejsze formy. Wojna z nimi zmusza mieszkańców Ziemi do opuszczenia planety i ratowania się w gigantycznych światostatkach. Jednym z tych okrętów jest Sidonia, wbudowany w asteroidę metalowy kloc będący domem dla ocalałych. Nie jest jednak tak, że Gauny zignorowały ludzkość po podbiciu Ziemi. Wręcz przeciwnie. Ale mieszkańcy Sidonii przez ostatnie sto lat mieli z nimi spokój. Aż do teraz. Ich jedyną nadzieję są piloci szkoleni do walki z Gaunami. Problem w tym, że po wieku spokoju strasznie ciężko o naprawdę uzdolnione jednostki. Na horyzoncie pojawia się jednak Nagate Tanikaze, chłopak który większość swego życia spędził w kanałach Sidonii a jego jedyną rozrywką był symulator walk.

 

 Co pierwsze mi się rzuciło w oczy to fakt jak bardzo dobrze przedstawiona jest przyszłość ludzkości zmuszonej do życia w gwiazdach. Mieszkańcy Sidonii byli zmuszeniu ewoluować, doświadczeni i niezbędni dla systemu są w praktyce nieśmiertelni. Ograniczona ilość żywności spowodowała wykształcenie zdolności do fotosyntezy, a niska populacja zarówno wsparła klonowanie jak i narodziny trzeciej płci, która w razie potrzeby potrafi się biologicznie dostosować do partnera. Rzeczy te nie są jednak wpychane nam na siłę, a poznajemy je z perspektywy Nagate, który jest równie niezorientowany co widzowie.

 

 Sidonia jest piękna. Może nie jest to zasługa kreski, bo notabene jest to serial zrobiony w pełni komputerowo, ale projekty wnętrza statku są wykonane z największą dbałością, co jest dużą zasługą materiału źródłowego. Walki są widowiskowe, acz dopiero po podkręceniu serii do 60 fpsów powodują wypieki na twarzy. Jedynym mankamentem są oczywiście postacie ludzkie, ale i tak jest lepiej niż w czasach gdy tworzenie anime w CG dopiero raczkowało.

 

 Fabuła też jest całkiem niezgorsza. Sidonia, której podstawową zasadą jest przetrwanie, ma w sobie wiele sekretów. Z czasem robi się lekko gorzej, bo wokół Nagate kreuje się mały harem wielbicielek, przez co serial traci na powadze, ale potem nam o niej przypomina gdy z misji nie wraca coraz więcej pilotów. Gauny również nie stoją w miejscu i pozyskują coraz to bardziej interesujące metody zagrożenia istnienia Sidonii. Strasznie polubiłem głównych bohaterów, no może poza Kunato, bo Kunato to złamas. Dlatego też nie mogę doczekać się drugiego sezonu Sidonii, który ukaże się najprawdopodobniej już zimą.

 

 Dla mnie już po pierwszym odcinku Knights of Sidonia było kandydatem do miana anime sezonu. Gdyby nie to, że Ping Pong the Animation przerósł moje najśmielsze oczekiwania, pewnie zostałoby tak do końca. To kawał solidnej roboty który polecam każdemu, zwłaszcza tym zrażonym do nadmiernego wykorzystywania animacji komputerowej w anime, bo diabeł nie okazuje się być wcale taki straszny.

komentarzy: 928 czerwca 2014, 12:04

2 komentarze do tego wpisu:


Dotson : 29 czerwca 2014, 12:56

O, nareszcie prawisz o czymś ciekawym.
Wrzucam na listę 'Do obejrzenia' obok "Space Dandy".
Są jeszcze jakieś inne ciekawe, kosmiczne produkcje?
odpowiedz

luzac : 29 czerwca 2014, 15:47

Trzy i pół tysiąca seriali o Gundamach.
odpowiedz

luzac : 29 czerwca 2014, 15:48

A tak na serio to obczaj to: http://myanimelist.net/anime/8917/Mouretsu_Pirates
odpowiedz

Dotson : 02 lipca 2014, 10:01

Danke
odpowiedz

Turlacze_Dropsa : 02 lipca 2014, 12:14

Omg omg, piraci i kosmos, czego chcieć więcej :3
odpowiedz

luzac : 02 lipca 2014, 13:35

O KURWA DROPSY
odpowiedz

Dotson : 02 lipca 2014, 15:23

Zapomniałem się przelogować XD
odpowiedz

mad_cinus : 01 lipca 2014, 13:16

Oglądałem i też polecam. Anime bardzo klimatyczne i fabularnie wciągające, tylko to CGI przez słabą płynność powodowało u mnie skręt kiszek zwłaszcza w początkowych odcinkach. Mam nadzieje, że w drugim sezonie mocno nad tym popracują, bo chyba sporo osób przez to się zniechęciło do tego anime.
odpowiedz

luzac : 01 lipca 2014, 13:22

Nie poprawią tego, bo telewizję się robi w 24 klatkach. :P
odpowiedz

Aby dodać komentarz trzeba być zalogowanym na swoje konto gram.pl! kliknij by się zalogować

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl