avatar

Karfein Użytkownik gram.pl (Biały Drow) ja.gram.pl/Karfein

Hotter

Mój blog (Marzec 2014)

Recenzja: XCOM: Enemy Within

recenzja, gry wideo, XCOM: Enemy Within, xcom, X-Com

Grając w podstawową część remake’a podkreślałem, że to dobra, wciągająca gra i miło się spędza przy niej czas, ale w porównaniu z klasykiem z 1994 jest niebywale uproszczona i zubożona. Czy dodatek naprawia ten stan rzeczy?


Zboczone te ufoki...

Więcej starego, więcej nowego
Zacznijmy może od starego, ale bardzo jarego, a czego brakowało strasznie w XCOM: Enemy Unknown. Otóż wróciła obrona bazy! Oczywiście nie tak rozwinięta, jak to miało miejsce w przypadku UFO: Enemy Unknown (czy X-COM: UFO Defense), ale to i tak krok w dobrą stronę. Jako że bazę budujemy tutaj wgłąb ziemi, a nie na jednym poziomie, niezbyt można było udostępnić cały obszar naszej placówki. Zamiast tego walka toczy się w pomieszczeniach znanych z cut-scenek i magazynie. Niestety na tym się kończy, choć starcie jest intensywne i na początku nie jest najłatwiej ze względu na małą ilość doświadczonych żołnierzy (część stanowi personel ochrony bazy – żółtodzioby, ale dobić od biedy potrafią ledwo żyjącego obcego). Przypominam, że w oryginale mapa generowana była na podstawie tego, jak rozbudowaliśmy bazę, a wizytę UFO można było odłożyć na później, instalując zaawansowane systemy obronne. Ponownie mamy obciętą funkcję z pierwowzoru, aczkolwiek lepszy rydz niż nic, a sama misja daje radość.

Innym przeciwnikiem jest ugrupowanie EXALT, przeszkadzające w operacjach XCOM. By się ich pozbyć, należy wysyłać tajniaka do placówek, by potem gromadzić dane na temat głównej bazy EXALT. Jeśli zostawimy ich samopas, zaczną kraść nam fundusze, a nawet siać większą panikę w kraju, w jakim w danym momencie stacjonują. Gdy zgromadzimy wystarczającą ilość dowodów przy odzyskiwaniu naszego agenta i obronie tajnych danych czy to dzięki eskorcie, czy obrony kodera i nadajnika przed ich zhakowaniem przez ekipę EXALT. Poza nimi do walki po stronie obcych stanęła nowa rasa poszukiwaczy, która włącza niewidzialność, po czym dusi odosobnionych żołnierzy. Ale to nie koniec, bowiem sectoidy zaczęły tworzyć swoje ekwiwalenty MEC-ów: mechtoidy i sectopody. Walka wręcz tychże z naszymi usprawnionymi wojakami wygląda emocjonująco, nie powiem.


Dobry EXALT to martwy EXALT.

Meld i cała reszta
Dr Shen i dr Valhen wreszcie się w czymś zgodzili. Chodzi o nazwę substancji, jaka po raz pierwszy pojawiła się w XCOM: Enemy Within. Jak sama nazwa wskazuje (z angielskiego mieszanka), substancja ta pozwala w pewien sposób łączyć się z człowiekiem, by zwiększać jego możliwości bojowe. Są to nanoroboty, które spełniają jedną z dwóch funkcji wykorzystywanych przez naukowców z XCOM przy usprawnianiu bohaterów. W sumie oba obecne w serii Deus Ex, więc nic tu nowego nie zaznamy. Jedna z opcji (prowadzona przez laboratorium) to usprawnianie genetyczne, mniej inwazyjne. Druga (w warsztacie) to ulepszenie żołnierzy poprzez zastąpienie kończyn mechanicznymi protezami, co pozwala później na przekształcenie wojownika w potężną machinę bojową MEC. Spluwy wielkości trójręcznego topora rodem z Final Fantasy i multum punktów życia? I owszem.

Co więc dają nowego te opcje? Przede wszystkim rośnie znaczenie przesłuchań i autopsji obcych, gdyż dzięki nim możemy odblokować rozwój usprawnionych żołnierzy. Każdy poziom MEC-a lub genetyczna modyfikacja posiadają dwie drogi rozwoju i każde możliwości należy osobno wpierw odkryć w laboratorium lub odlewni. Koszty są, ale są też niebywałe możliwości. Nasi żołnierze mogą zdobyć przewagę przy walce ze wzniesień, wskakiwać na wysokie budowle bez odpowiednich pancerzy z hakiem, regenerować życie, wykrywać niewidzialnych albo ukrywających się za rogiem wrogów, a nawet po zabiciu wypuszczać chmurę feromonów podnoszących statystyki bojowe kompanów na polu bitwy. MEC zyskuje z kolei więcej punktów życia oraz nowe uzbrojenie - wypuszczanie impulsu elektromagnetycznego, granatnik, miotacz ognia, uderzenie kinetyczne i takie tam. Można też sprawić, że MEC zastąpi medyka i wsparcie, służąc pełną osłoną albo wypuszczając leczący obłok. Walory taktyczne gry rosną. Dodano też kilka opcji drugiej fali oraz możliwość odznaczania żołnierzy medalami (z przypisanymi do nich bonusami), tak więc nawet o parę detali twórcy zadbali.


Na wielkich obcych wielkie bronie.

Szkoda, że bugów też nie brakuje i to dziwnym trafem umknęło uwadze Firaxis Games. Pamiętacie rakiety przelatujące przez ściany? Enemy Within idzie krok dalej. Jak wiadomo, kiedy sprawdzamy parter, dachy budynków "chowają się" przed kamerą, by gracz widział, co znajduje się w środku. Wszystko fajnie, dopóki gra przestaje pamiętać, że dach faktycznie tam cały czas jest i pozwala mi wrzucić granat przez ścianę, kiedy nie mam prawa widzieć wnętrza budowli (nie, nie było tam szybów wentylacyjnych ani okien)! W trybie wieloosobowym teraz łatwiej o lagi (strzał w przeciwną stronę, chybione trafienia itp.) oraz rozłączenia, ale nie dam głowy, czy akurat nie miałem pecha kilka razy pod rząd i po prostu trafiało się kijowe połączenie, jednak w podstawce nigdy nie miałem z tym problemu.

Skoro już o multi mowa, naturalnie mamy tutaj do dyspozycji nowe opcje, które swoje punkty kosztują. Wciąż nie ma pełnej dowolności, ale lepszy rydz niż nic, a zapewne miało to ograniczyć czas tworzenia ekipy. Szkoda tylko, że przez to dwa razy dłużej gracz stara się ogarniać, co oznaczają poszczególne nazwy przygotowanych zestawów umiejętności. Map dodano osiem, więc na jakiś czas starczy, jednak nie grzeszą wielkością. Czy w singlu jest jeszcze, czego szukać ponad to, co wymieniłem wcześniej? Tak, mamy nowe misje emocjonujące fabularne, dedykowaną postać ze swoją specyficzną biografią, jak w DLC o tytule Slingshot. To wszystko się chwali, ale dlaczego wciąż nie mogę po prostu strzelić na próbę w ścianę, by zobaczyć, co jest za nią? Złożoność taktyczna klasyka z 1994 wciąż pozostaje niedościgniona, a szkoda, bo XCOM: Enemy Within nieco zbliża się szczegółowością do tamtej gry.


Personel ochrony bazy to nie jest dream team.

Fajne i niefajne
Zacznę od negatywnej strony. Grafika wciąż pozostawia nieco do życzenia. Wspominałem już o daremnej detekcji przeszkód trajektorii pocisków, było o słabych teksturach w recenzji podstawki, acz chwalić można ogólny projekt i animacje, choć dalej mapki oparte są na kwadratach, a animacja samoleczenia to pryskanie medikitem powietrza przed sobą. Co innego z udźwiękowieniem – Enemy Within dodaje parę fajnych kawałków, ale zarazem dorzuca genialną opcję. Można zdecydować się, by narodowość wojaków była wyrażona również ich dubbingiem (polski, angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański czy rosyjski), co daje świetne efekty. Łapałem się na tym, że dobieram sobie ekipę na misję tak, by móc posłuchać różnych języków. Gdy posiadacie dodatek pozwalający na edycję żołnierzy, można już mieszać totalnie dowolnie bez patrzenia się na flagę i kraj pochodzenia, jakich nie da się z jakiegoś powodu edytować.

Dla fanów, ale nie tylko
XCOM: Enemy Within to świetna pozycja dla tych, co podstawkę mają już za sobą, albo grali w oryginał sprzed lat, a czysty XCOM: Enemy Unknown wydawał się być zbyt uproszczony. To dalej nie jest ten poziom złożoności, co kiedyś, ale kilka kroków do przodu wykonano. Jest sporo nowej zawartości, zmodyfikowano parę już istniejących... Czy jednak warto dać za to stówę? Wydaje mi się, że nie, ale pierwsza lepsza promocja winna sprawić, że Enemy Within będzie zakupem w dziesiątkę dla każdego poszukującego czegoś więcej w serii XCOM. Ja od siebie polecam, ale nie odpuszczę w minusach wypunktowanych wpadek.


Shoryuken!

Zalety i wady
+ nowe elementy rozgrywki
+ wciąż tak samo wciąga
+ obrona bazy
+ udźwiękowienie
- bugi i lagi
- wciąż nie umywa się do klasyka
- cena premierowa
- grafika

Moja ocena: 8/10

komentarzy: 0Piątek, 21 marca 2014, 23:03

Zapowiedź: inFamous: Second Son

inFamous, inFamous: Second Son, PS4, Zapowiedź, Second Son

Ludziom bardzo przypadła do gustu seria zapoczątkowana na PlayStation 3. Zarówno pierwsza część, jak i sequel, zdobyły uznanie krytyków i graczy, więc nic dziwnego, że Sony chce napędzić sprzedaż PlayStation 4 poprzez wydanie smakowitego exclusive’a na tę konsolę. Bawiliśmy się elektrycznością i lodem... co czeka nas teraz?


W mieście roi się od funkcjonariuszy DUP.

Poza zasięgiem
Kto dopiero ma zamiar ograć poprzedniczki, niech przeskoczy parę linijek, bo mogą być spoilery. inFamous: Second Son rozpoczyna się w 7 lat po dobrym zakończeniu inFamous 2. Cole MacGrath aktywował RFI, by zniszczyć Bestię i wszystkich innych posiadaczy mocy. Tak się składa, że pole rażenia nie objęło całego globu i garstka przetrwała. Widząc ogrom zniszczeń, do jakich przyczyniły się nadludzkie moce, uformowało się DUP, mające na celu wytępienie wszystkich, jak to ujęli dość bezpośrednio, bio-terrorystów.

Gracze wcielą się w postać Delsina Rowe’a, 25-latka bez większych ambicji na życie, aktualnie parającego się malowaniem graffiti. Kiedy jednak jest świadkiem wypadku autobusu i pragnie pomóc, spotyka się z innym Przewodnikiem, przez co jego moc się ujawnia. A polega ona na tym, że absorbuje moce innych (coś jak Peter Petrelli z serialu Heroes). Odkrywając nowe możliwości postanawia stawić opór organizacji DUP nadzorującej ściśle miasto Seattle. Oczywiście przyjdzie mu też walczyć z innymi Przewodnikami, a przy okazji przejąć ich moce.


Jeden skuteczny cios...

Masz ognia?
Spora część rozgrywki będzie pokrywać się z tym, co już znamy z poprzednich osłon inFamous. Powróci więc parkour w podobnej postaci, co poprzednio, jednak z usprawnieniem polegającym na tym, że Delsin kontroluje dym i potrafi się weń zmieniać. Za sprawą tej umiejętności może korzystać z szybów wentylacyjnych i w ten sposób dokonywać natychmiastowej wspinaczki. Tak jak Cole MacGrath miał Ampa w „dwójce”, tak Delsin będzie mieć łańcuchy wokół rąk, które pokrywają się płomieniami, co nieco może przypominać w niektórych ruchach God of War albo Ghost Ridera. Na zwiastunach było widać poza kontrolowaniem ognia i dymu też moc neonu, lecz jak się okazuje, to ma być jedynie wierzchołek góry lodowej, bo mocy w inFamous: Second Son ma być znacznie więcej, a większość, jeśli nie wszystkie, Delsin będzie mógł wykorzystać do własnych celów.

Sucker Punch postarało się o to, by gracze mieli powody korzystać z całego repertuaru możliwości nadludzkich. Ogień i dym sieją zamęt, ale nie są zbyt precyzyjne (nie będzie już celowania jak błyskawicami), za to choćby neon pozwoli nam na coś zgoła przeciwnego. Wykorzystane będą też funkcje DualShocka 4, jak na przykład touchpad i głośniczek. Mam nadzieję tylko, iż część zdolności nie będzie zarezerwowana na wyłączność kolekcjonerek bądź oderwanych na potrzeby DLC. Na razie nic na to nie wskazuje, ale do premiery jeszcze trzy tygodnie.


I można patrzeć, jaki loot wydropił.

Next-gen?
Rzecz jasna, gdzieniegdzie ludzie się plują, że wydano dwie części na PS3, czemu ta jest na PS4. Ano wydaje mi się, że powód jest. Przede wszystkim wykorzystano należycie moc do efektów specjalnych – wyraźnie widać smużki dymu, żarzące się drobinki w powietrzu, iskry. To wszystko sprawia, że na PS3 byłoby to niemożliwe. Ponadto postarano się o lepszą rozdzielczość tekstur, ulepszony motion-capture z przechwytywaniem mimiki twarzy, zmienne warunki pogodowe wpływające na wygląd otoczenia. Jeśli będzie padać deszcz, pojawią się kałuże, a kiedy się przejaśni, bez trudności dostrzeżemy wysychające zacieki na ścianach budynków. Prawdopodobnie niejednokrotnie zdarzy nam się przystanąć i pozachwycać się otoczeniem. Czy będzie to grafika w pełni spełniające marzenia graczy o nowej generacji? Nawet jeśli nie, to na pewno nikt nie powinien narzekać.

Po niedoskonałym Killzone: Shadow Fall wiele osób przeniosło swoją uwagę i nadzieję na inFamous: Second Son. PS4 nadal brakuje ekskluzywnego hitu rozmiarów AAA. Póki co wszystko wskazuje na to, że nie będzie przypału, aczkolwiek wstrzymajmy się z zachwytami do premiery, żeby nie było zawodu. Doskonale wiemy, że wybory mogą nie być zbyt szare, misje mogą okazać się zbyt liniowe i jednostajne, ale miejmy nadzieję, że Sucker Punch i Sony dołożą wszelkich starań, by nie było ocen z żółtego przedziału na metacritic. A Wy jak myślicie, będzie system-seller?


Nie mogę się doczekać tych widoków.

Prognoza: 9/10

komentarzy: 0Środa, 05 marca 2014, 13:17

DOŁĄCZ DO NAS!

Ankieta

Kiedy klaszczesz na występach?

 • Przed występem
  1%1 głos
 • W trakcie występu
  3%3 głosy
 • Po występie
  49%41 głosów
 • Przed/W trakcie
  2%2 głosy
 • Przed/Po
  7%6 głosów
 • W trakcie/Po
  13%11 głosów
 • Przed/W trakcie/Po
  22%19 głosów

Suma oddanych głosów: 83 

Więcej o mnie

Krótko o mnie:Na imię mi Karol, a w Internecie przeważnie mnie można znaleźć jako Karfeina tudzież KoLoSa. Absolwent języków stosowanych (angielski i francuski) na Uniwersytecie Śląskim. W wolnych chwilach lubię grać w dobre gry, przede wszystkim cRPG, czytać dobre książki, przede wszystkim fantasy oraz słuchać dobrej muzyki, a zwłaszcza takiej, która akurat oddaje stan mojej duszy. Interesuję się również tworzeniem zawartości dodatkowej do niektórych gier komputerowych, a i nieco fotografią ostatnimi czasy. Aktualnie zawalony grami do recenzji dla portalu SwiatGry.pl

Moje tagi:fantasy, gry, recenzje, rpg, unreal

Urodziny:za 124 dni (20 marca 1988)

Moje motto:"Zaprawdę większe są przyjemności, które można dzielić." - Drizzt Do'Urden / "Każda droga, która wiedzie poprzez chaos i cierpienie, prowadzi do wielkiego skarbu." - Karfein vel KoLoS

Obecny stan:Loff'ta

Posiadany sprzęt:PC, PC, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, PSP, PS Vita, Wii, Wii U, DS, New 3DS XL, Xbox 360, DC, Mobile, Mobile

Namiary na mnie

e-mail: karfein(at)wp.pl, GG: 1191342, Skype: Karfein, www: http://www.kolosalny-sajt.prv.pl, Facebook: Karfein, Twitter: SwiatGrypl, Steam: Finka_Karfein

Spis treści

Recenzje: Prince of Persia - The Sands of Time, Fable - Zapomniane Opowieści, R.A. Salvatore - "Obietnica Króla-Czarnoksiężnika", Two Worlds PL, ICO, Chrome PL, Chrome SpecForce PL, Spartan - Total Warrior PL, Opis: Jostein Gaarder - "Świat Zofii", BioShock, God of War, God of War II, Shadow of the Colossus, Puzzle Quest: Challenge of the Warlords PL, Puzzle Quest: Warlords, Planescape: Torment PL, Space Siege PL, Fahrenheit PL, MDK PL, MDK 2, Call of Juarez PL, Medal of Honor PL, Swords & Soldiers, Killzone 3, BlazBlue: Continuum Shift, MotorStorm: Apokalipsa, Baldur's Gate, Total War: Shogun 2, Sniper: Ghost Warrior, Proun, Heavenly Sword, Heavy Rain - Edycja Specjalna, inFamous, VVVVVV v2.0, Deus Ex: Human Revolution - Augmented Edition, God of War III, Naruto: Ultimate Ninja Storm, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 2, Hydrophobia: Prophecy, Payday: The Heist, Sideway: New York, WipEout HD Fury, Hoard, Deus Ex: Human Revolution - The Missing Link, Dead Nation PL, Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars, Max Payne, Max Payne 2: The Fall of Max Payne, Mafia: The City of Lost Heaven PL, Heroes Chronicles: All Chapters, NeverDead, Duke Nukem Forever: Hail to the Icons Parody Pack, Braid PL, Total War: Shogun 2 - Fall of the Samurai, Grotesque Tactics: Evil Heroes, Grotesque Tactics II: Dungeons & Donuts, Datura, Sniper Elite V2, Sorcery: Świat Magii, DiRT Showdown, Avernum: Escape from the Pit, Trine PL, Serious Sam 3: BFE, A.R.C.S, RobotRiot, Kung Fu Strike: The Warrior's Rise, Rijn the Specpyre in... Manor of the Damned, Serious Sam HD: The First Encounter, Serious Sam HD: The Second Encounter, Serious Sam HD: The Second Encounter - Legend of the Beast, Darksiders II, Symphony, Closure, Kung Fu Strike: The Warrior's Rise - Master Level, LittleBigPlanet Karting, XCOM: Enemy Unknown, Painkiller: Hell & Damnation, XCOM: Enemy Unknown - Elite Soldier Pack, Anarchy Reigns, Killzone, Legend of Fae, Baldur's Gate: Enhanced Edition, God of War: Wstąpienie, SimCity, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 3, BioShock: Infinite, Chompy Chomp Chomp, 99 Spirits, Divinity: Dragon Commander, Total War: Rome II, Rush Bros., Superfrog HD, Worms: Revolution Extreme, The Swapper, Rise of the Triad: Dark War, Rise of the Triad, 9.03m, Type:Rider, XCOM: Enemy Within, Continue?9876543210, War of the Human Tanks, inFamous: Second Son, Tales of Symphonia Chronicles, Trine 2: Complete Story, PlayStation Vita: Zwierzaki, 99 Spirits: Cage of Night, Metrico, Point Perfect, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 3 - Full Burst, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm Revolution.
Unreal: Opis: Unreal Antologia, Schemat recenzji modów do Unreala, Dark Magic (UT).

Zapowiedzi: The Last Guardian, God of War III, Two Worlds II, Six Days in Fallujah, Create, Music Master: Chopin, Deus Ex: Human Revolution, Mortal Kombat, Knights Contract, Killzone 3, Duke Nukem Forever, Dragon Age II, The Sims: Średniowiecze, Team ICO Collection, Hunted: Kuźnia Demona, Sorcery, Journey, The Elder Scrolls V: Skyrim, Call of Duty: Modern Warfare 3, Serious Sam 3: BFE, Kingdoms of Amalur: Reckoning, Binary Domain, Starhawk, Tokyo Jungle, LittleBigPlanet Karting, DRM: Death Ray Manta, XCOM: Enemy Unknown, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 3, SimCity, God of War: Wstąpienie, BioShock: Infinite, Divinity: Dragon Commander, Total War: Rome II, Puppeteer, XCOM: Enemy Within, Tearaway, Killzone: Shadow Fall, Divinity: Grzech Pierworodny, South Park: The Stick of Truth, inFamous: Second Son, inFamous: First Light, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm Revolution, Archaica: The Path of Light, Trine 3: The Artifacts of Power.

Relacje: Game Art Panel (23.09.2011), Akira Yamaoka - spotkanie z kompozytorem serii Silent Hill (2.10.2011).

Must-watche: #1.

Opowiadania: coming soon

Galeria: Pierwszy rzut, Drugi rzut.
Failblog Karfeina: Pierwszy rzut.

Rozkminki: Milczące wzgórze, Głośna otchłań, Alter ego, "Pieniądze szczęścia nie dają, ale...", Słowo 'drow' i jak je czytamy, Święto zmarło, Mordy, ryje i pyski, Internetowe śmieci.

Nowinki: Koniec świata!, "Shadow of the Colossus" na srebrnym ekranie, Spam niszczy środowisko, Będzie reedycja Planescape: Torment!, Puzzle Quest 2 powstaje!, Technologia 5D.

Drizzt :): Kto on zacz?, Być jak Drizzt Do'Urden, Biały Drow, suplement + bonus.

O mnie: Zwiastun Wiosny, Wybór *niektórych* najlepszych wg mnie i najważniejszych dla mnie utworów, KoLoS + level up = Karfein, Wybór najlepszych wg mnie i najważniejszych dla mnie gier, Ewolucja ksyw Karfeina, 4,5-listna koniczyna, XV Przystanek Woodstock - relacja, Wyprawa do Walii - relacja, Spotkanie z Suomalainenką, Prywata, lic. Karol Świątek, Dziękuję.

Blog: Pierwszy wpis, W pogoni za Pięknem, Boję się..., Sen, Wierzę, Na glinianych nogach, Sen II, Nie żal życia gdy..., Śmiać się czy płakać?, Wkrótce się okaże, Ostatnie życzenie, Hocki klocki, Cyklon, Wola istnienia, Powiew świeżości, Wszystko co dobre szybko się kończy, Ankieta o layoucie, Lenistwo :P, COMA - Hipertrofia, Nareszcie sobie (nie) pogram!, Nie będzie niczego :), Owned, Czego można oczekiwać w czasie najbliższym?, Trochę inaczej, Win :), Nasza-Klasa..., Kolekcjonerski 'Shadow of the Colossus' (PS2) do wzięcia!, Ankieta o preferencjach, Ogłoszenia parafialne nr 1, Pierwsza rocznica GramSajta!, Spam świąteczny, Ankieta o napisach końcowych i nowinki, Puciapki - głosujta!, Ankieta o puciapkach, Nowy layout, A miała być kolejna recka..., Sucz Wena - polubcie ją, a się odwdzięczy!.

Archiwum wpisów

Ostatnio gram w

Tytuł gryPo sieci?Ukończona?

Ostatnio czytam

FUTU.RE

W planach

* Blog
* Klakiery występowe
* Recenzje gier ukończonych
* O dystrybucji cyfrowej słów kilkaset
* Kanon gier - seria wpisów
* Recenzja: The Elder Scrolls IV: Oblivion
* Gry komputerowe polskich deweloperów
* Opowiadanie pt. "Więzień wolności" - 45%
* Opowiadanie pt. "Podwójna dusza"

* Stworzenie sequela do kampanii do gry Sacrifice - projekt (chętnych do współpracy proszę o kontakt)

Przejście gier, które mamy, a w które jeszcze nie zaczęliśmy/zacząłem grać:

PC:
- Alpha Protocol
- Assassin's Creed: Liberation HD
- Assassin's Creed IV: Black Flag - Jackdaw Edition
- Assassin's Creed: Rogue
- Batman: Arkham Asylum - Game of the Year Edition
- Batman: Arkham City - Game of the Year Edition
- Batman: Arkham Origins + DLC
- Battlefield: Bad Company 2
- Beyond Good & Evil
- BioShock 2 + DLC
- Blur
- Bone: Wygnaniec z Kosteczkowa
- Bone: Wielki Wyścig Krów
- Borderlands: GotY Edition
- Call of Cthulhu: Mroczne Zakątki Świata
- Call of Duty: World at War
- Call of Duty: Modern Warfare 2
- Call of Duty: Modern Warfare 3
- Call of Duty: Black Ops
- Call of Duty: Black Ops II
- Call of Duty: Ghosts
- Ceville
- Crysis - Maximum Edition
- Crysis 2
- Crysis 3
- Dead Space
- Dead Space 2
- Dead Space 3
- Dear Esther
- Death Rally
- Deus Ex: The Fall
- Deus Ex: Mankind Divided
- Disciples III: Odrodzenie
- Disciples III: Wskrzeszenie
- Disciples III: Reincarnation
- Divinity II: Director's Cut
- Don't Disturb
- Dragonshard
- Drakensang: The Dark Eye
- The Elder Scrolls IV: Shivering Isles
- The Elder Scrolls V: Skyrim
- eXperience 112
- F.E.A.R. 2: Project Origin + Reborn
- F.3.A.R.
- Fallout 3 - Game of the Year Edition
- Fallout: New Vegas - Ultimate Edition
- Full Throttle
- Gothic II: Noc Kruka
- Gothic 3: Zmierzch Bogów
- Grand Theft Auto (wszystkie full 3D bez GTA V)
- Grim Fandango
- Homefront
- Legend: Hand of God
- Lucius II
- Mafia II - Special Extended Edition
- Medal of Honor: Warfighter
- Mini Ninjas
- Mirror's Edge
- NecroVision
- Need for Speed: Hot Pursuit
- Need for Speed: The Run
- Need for Speed: Most Wanted
- Overlord
- Overlord II
- The Path
- Portal 2
- Postal X
- Prince of Persia: The Two Thrones
- Prince of Persia (2008)
- Prototype
- Prototype 2
- Puzzle Quest 2
- Risen
- Risen 2: Dark Waters [+ DLC]
- S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
- S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky
- S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
- Sacred 2: Fallen Angel
- Scribblenauts Unlimited
- Shelter
- Shenmue III
- Singularity
- South Park: The Stick of Truth
- Split/Second: Velocity
- Star Wars: Knights of the Old Republic
- Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords
- Star Wars: The Force Unleashed - Ultimate Sith Edition
- Star Wars: The Force Unleashed II
- Supreme Commander
- Supreme Commander: Forged Alliance
- Supreme Commander 2
- Tension
- Tom Clancy's EndWar
- Torchlight
- WarPath
- The Whispered World
- Wiedźmin 2: Zabójcy królów
- Year Walk
- Zeno Clash
- Zeno Clash II

PSX:
- Chrono Cross
- Final Fantasy VII
- Final Fantasy VIII
- Final Fantasy IX
- Vagrant Story

PS2:
- Final Fantasy XII
- God Hand
- Monster Hunter
- Rygar: The Legendary Adventure
- Serious Sam: Next Encounter
- Way of the Samurai
- Way of the Samurai 2

PS3:
- Alice: Madness Returns
- Call of Duty 3
- Dante's Inferno + DLC
- Demon's Souls
- Echochrome
- El Shaddai: Ascension
- Enchanted Arms
- Final Fantasy XIII
- Final Fantasy XIII-2
- ICO HD
- Lollipop Chainsaw
- Kingdoms of Amalur: Reckoning
- Move Fitness
- PixelJunk 4am
- Puppeteer
- rain
- Ratchet: Gladiator
- Resistance - trylogia
- Resonance of Fate
- Ryu ga Gotoku 1&2 HD Edition (Yakuza 1&2 HD Edition)
- Ryu ga Gotoku: Kenzan! (Yakuza: Arrives!)
- Shadow of the Colossus HD
- The Unfinished Swan
- White Knight Chronicles - Remastered Edition
- White Knight Chronicles II
- Yakuza 5

PS4:
- Alienation
- Dark Cloud
- Dark Chronicle
- Ratchet & Clank
- Rogue Galaxy
- Tales of Berseria
- Yakuza 0
- Yakuza: Kiwami

PSP:
- Assassin's Creed: Bloodlines
- Corpse Party
- Corpse Party: Book of Shadows
- Final Fantasy - 20th Anniversary
- Final Fantasy II - 20th Anniversary
- God of War: Ghost of Sparta
- Grand Theft Auto: Chinatown Wars
- Harvest Moon: Hero of Leaf Valley
- Innocent Life: A Futuristic Harvest Moon
- Killzone: Liberation
- LocoRoco
- LocoRoco 2
- Monster Hunter Freedom 2
- Monster Hunter Freedom Unite
- Patapon 2
- Patapon 3
- Ratchet & Clank: Size Matters
- Resistance: Retribution
- Tales of Phantasia: Narikiri Dungeon X
- Tales of the World: Radiant Mythology
- White Knight Chronicles: Origins

PS Vita:
- Killzone: Mercenary
- LittleBigPlanet Vita
- Monster Monpiece
- Oreshika: Tainted Bloodlines
- Resistance: Burning Skies
- Silent Hill: Book of Memories
- Tales of Hearts R
- Tokyo Twilight Ghost Hunters
- Superbeat: Xonic

Wii:
- Another Code: R – A Journey into Lost Memories
- Disaster: Day of Crisis
- Epic Mickey
- Madworld
- Trauma Center: New Blood

Wii U:
- Splatoon

DSi:
- Another Code
- Final Fantasy III
- Hotel Dusk: Room 215
- Last Window: The Secret of Cape West
- Okamiden
- Populous DS
- Radiant Historia
- Super Scribblenauts

New 3DS:
- Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy
- Spirit Camera: The Cursed Memoir
- Xenoblade Chronicles 3D

X360:
- Blue Dragon
- Fable II GotY
- Fable: Journey
- Gears of War 2
- Gears of War: Judgment
- Halo 3
- Lost Odyssey
- Ninety-Nine Nights (N3)
- Ninety-Nine Nights II (N3 II)
- Saints Row
- Tales of Vesperia


*** ZAKUP ***

PC:
- Assassin's Creed: Unity
- Call of Duty: Advanced Warfare
- Call of Duty: Black Ops III
- Plants vs. Zombies 2: It's About Time

PSX: nic

PS2:
- Genji: Dawn of the Samurai
- Glass Rose
- Michigan: Report from Hell
- Rule of Rose
- Samurai Warriors
- Shadow Hearts: Covenant
- Shin Megami Tensei: Lucifer's Call
- Shinobido: Way of the Ninja

PS3:
- Asura's Wrath + DLC
- Lightning Returns: Final Fantasy XIII
- No More Heroes: Heroes' Paradise
- Red Dead Redemption: Undead Nightmare
- Valkyria Chronicles [jeszcze DLC]
- Way of the Samurai 3
- Wonderbook - 3 pozostałe gry

PS4:
- Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue
- Ryu ga Gotoku: Ishin (Yakuza: Restoration)
- Shenmue III
- Yakuza 6: The Song of Life [dokonało się]

PSP:
- Call of Duty: Roads to Victory
- Dungeon Siege: Throne of Agony
- Hatsune Miku: Project DIVA [dokonało się]
- Hatsune Miku: Project DIVA 2nd [dokonało się]
- Hatsune Miku: Project DIVA Extend [dokonało się]
- Kurohyō: Ryū ga Gotoku Shinshō (Yakuza: Black Panther)
- Kurohyō 2: Ryū ga Gotoku Ashura hen (Yakuza: Black Panther 2)
- Monster Hunter Freedom
- Secret Agent Clank
- Sweet Fuse: At Your Side
- Tales of Eternia
- Tales of the World: Radiant Mythology 2
- Tales of the World: Radiant Mythology 3
- Valkyria Chronicles II [jeszcze DLC]

PS Vita:
- Call of Duty: Black Ops - Declassified
- Conception II: Children of the Seven Stars
- Malicious: Rebirth
- Mind Zero
- Soul Sacrifice Delta
- Sumioni: Demon Arts

Wii:
- Arc Rise Fantasia
- Fragile Dreams: Farewell Ruins of the Moon
- The Last Story [dokonało się]
- Lost in Blue series
- No More Heroes 2: Desperate Struggle
- Red Steel
- Red Steel 2
- Samurai Warriors 3
- Samurai Warriors: Katana
- Trauma Team [not in EU]
- Zero: Tsukihami no Kamen (Project Zero 4) [unofficial patch]

Wii U:
- Bayonetta 1+2 [dokonało się]
- Chasing Aurora
- Chompy Chomp Chomp Party
- Pokken Tournament
- Swords & Soldiers II
- Xenoblade Chronicles X [dokonało się]

DSi:
- Ace Attorney Investigations: Miles Edgeworth
- Again [not in EU]
- Castlevania: Order of Ecclesia
- Flower, Sun, and Rain
- The Legend of Zelda: Spirit Tracks
- LifeSigns: Surgical Unit
- Lost in Blue series
- Trauma Center: Under the Knife 2 [not in EU]
- Unsolved Crimes
- The World Ends with You

(New) 3DS
- Persona Q: Shadow of the Labyrinth
- Professor Layton vs. Ace Attorney
- Proun+
- Tales of the Abyss

X360:
- Gears of War 3
- South Park Let's Go Tower Defense Play!
- South Park: Tenorman's Revenge

Ostatnie odwiedziny

Moi znajomi

pokaż wszystkich znajomych: 91

Nie tylko gram.pl

Blogi:
* www.mizuki.blog.pl - blog kumpeli
* le-chat-blanc.freehostia.com - blog innej kumpeli

Unreal:
* www.unreal.pl - aktualności o Unrealu
* www.unrealsp.org - tylko single-player
* www.unrealservice.net - tylko U1

Growe:
* www.swiatgry.pl - bardzo dobry i rozwijający się serwis o grach
* www.markolf.pl - gry/filmy w czasopismach
* www.grylogiczne.pl - jak w adresie :)

XFire

Ulubione...

Gry: 99 Spirits, Adventure Pinball: Forgotten Island, Assassins Creed, Assassins Creed II, Avernum: Escape from the Pit, Baldur's Gate, Baldur's Gate II: Cienie Amn, Baldur's Gate II: Tron Bhaala, Baldur's Gate: Dark Alliance, Baldur's Gate: Opowieści z Wybrzeża Mieczy, Bioshock, Call of Duty 4: Modern Warfare, Carmageddon II: Carpocalypse Now, Chrome, Chrono Trigger, Closure, Crash Bandicoot (seria), Crime Cities, Datura, Deus Ex, Deus Ex: Bunt Ludzkości, Diablo, Disciples II: Bunt Elfów, Divine Divinity, Dune 2, Emperor: battle for dune, Fable: Zapomniane Opowieści, Fahrenheit, Fallout, Flower, God of War, God of War 2, God of War III, Gothic, Grotesque Tactics: Evil Heroes, Heavy Rain, Heroes Chronicles, Icewind Dale, Icewind Dale II, Icewind Dale: Heart of Winter, ICO, inFamous, Kula World, Legend of Fae, Legends of Valour, LittleBigPlanet, Luxor, Mafia, Mass Effect, Mass Effect 2, Max Payne, Max Payne 2: The Fall of Max Payne, MDK 2, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 2, Naruto Ultimate Ninja 3, Naruto: Ultimate Ninja Storm, Neverwinter Nights, Okami, Painkiller , Painkiller: Battle out of Hell, Planescape: Torment, Plants vs. Zombies, Pocket Tanks, Prey, Puzzle Quest: Challenge of the Warlords, Rome: Total War, Sacrifice, Sanitarium, Saper, Serious Sam 2, Shadow of the Colossus, Silent Hill, SimCity 3000, Slam Tilt, SSX 3, Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars, The Bard's Tale: Opowieści Barda, The Binding of Isaac, The Temple of Elemental Evil, Trine, Trine 2, Two Worlds, Unreal, Unreal - Return to Na Pali, Unreal Tournament, Unreal Tournament 2004, VVVVVV, Władca Pierścieni: Trzecia Era, Worms World Party, Zuma

Muzyka: Ari Pulkkinen, B.E.T.H., Buckethead, Coma, Dynamedion, Emancipator, Fenomen - Sam na sam, Grupa Operacyjna, Inon Zur, Jeremy Soule, John Lennon, Łona, Michael Hoenig, Michał Jelonek, Michiel van den Bos, Nobuo Uematsu, O.S.T.R., Soundtracki z gier, Underground, Yez Yez Yo

Filmy: 9 (Nine), Cesarzowa, Dom Nad Jeziorem, Dom w głębi lasu, Dzień Świra, Gwiezdne Wojny, Iron Sky, Ja, Robot, Jestem Legendą (I Am Legend), Lord of the Rings - trylogia, Łowcy głów, Matrix, Nietykalni, Piraci z Karaibów, Pokuta, Potwory i spółka, Scary Movie, Seks w wielkim mieście, Shrek, Shutter - Widmo, Silent Hill, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, Telefon (Phone Booth), Zielona Mila

Książki: "Kolor magii" - Terry Pratchett, "Młot na czarownice" - Jacek Piekara, "Quo Vadis" - Henryk Sienkiewicz, "Saga o Wiedźminie" - Andrzej Sapkowski, "Sługa Boży" - Jacek Piekara, Frank Herbert - "Diuna", J. K. Rowling - "Harry Potter", Legenda Drizzta - R.A. Salvatore, Najemnicy - R.A. Salvatore

Seriale/programy TV: Adventure Time, Detektyw Monk, Heroes, How I Met Your Mother, Naruto, Numb3rs, Seks w Wielkim Mieście, The Guild

Gazety/pisma: CD Action, Metro, Nowa Fantastyka, Play, Secret Service

Moje statystyki

Na gram.pl jestem już: 5155 dni

Moich wejść na gram.pl: 18 133 (#254)

Napisanych postów i komentarzy: 3 130 (#370)

Napisanych recenzji: 50 (#5)

Wpisów na blogu: 238 (#41)

Liczba odwiedzin mojego gramsajta: 31 730 (#17)

Prywatne wiadomości

Zaloguj się by wysyłać wiadomości

PS3 GameCard i reklama ŚG

SwiatGry.pl - Twój Świat Gry, Zapowiedzi, Recenzje, Artykuły, Trailery, Gry Online


 

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl