avatar

Karfein Użytkownik gram.pl (Biały Drow) ja.gram.pl/Karfein

Hotter

Mój blog (Kwiecień 2012)

Recenzja: Total War: Shogun 2 - Fall of the Samurai

recenzja, Total War, Shogun 2: Total War, gry wideo, shogun

Total War: Shogun 2 wraz z dodatkami rozciągnął się na blisko tysiąclecie. Po Rise of the Samurai cofającym nas w czasie o kilkaset lat przed sengoku jidai znanym z podstawowej wersji gry, przyszedł czas na Fall of the Samurai (Zmierzch Samurajów) przenoszący nas do roku 1864. Dodatek ten jest wielki, pełnoprawny, nie jakieś tam DLC-iątko... Zapraszam do lektury recenzji.

Ostatni samuraj
Kraj Kwitnącej Wiśni po raz kolejny staje się krajem kwitnącej waśni. Tym razem powodem jest podział pomiędzy cesarzem a szogunem, co prowadzi do wojny Boshin. Japonia dzieli się na klany wspierające jedną bądź drugą stronę, co nieuchronnie prowadzi do kolejnych konfliktów. Zadaniem gracza jest opowiedzenie się po jednej z frakcji politycznych i poprowadzenie klanu do zwycięstwa w trzech trybach znanych z podstawki (krótki, długi i dominacja – różnią się czasem trwania kampanii i wymaganą liczbą zajętych prowincji). W sumie to w pewnym momencie kampanii możemy odciąć się od tego konfliktu i działać na własną rękę, tworząc silną republikę, o ile, rzecz jasna, starczy nam na to sił. Choć klany wspierają i cenią tradycję, także stosują nowoczesne techniki, by wyrównać szanse w walce, co jednak wpływa na niezadowolenie ludności. Postęp technologiczny jest też widoczny w tej części Total War w kwestii długości tury: jeden rok rozciąga się aż na 24 tury, po 6 na każdą z pór roku, co wymusza nowe strategie podboju (w zimie lepiej nie pałętać się po cudzych ziemiach).


Trafieni kulą armatnią lecimy do nieba!

Bronią palną i kataną
Japonia otwarła się na zamorskie państwa i przyjęła technologiczny rozwój. Dzięki temu zabiegowi Fall of the Samurai uzbrojony mógł zostać aż o niemal 50 nowych jednostek lądowych i morskich. Na porządku dziennym jest tu widok piechoty i kawalerii z bronią palną, statki parowe, kartaczownice Gatlinga, zaś huk armat nikogo już nie dziwi. Oczywiście wszędobylski proch sprawia, że bitwy są zdecydowanie bardziej skupione na walce na dystans. Naturalnie, nic nie stoi na przeszkodzie, by budować tradycyjne dojo, rekrutować samurajów z katanami i yari w celu prowadzenia zmasowanej walki w zwarciu. Na obrzeżach miast pojawiają się fabryki, tory kolejowe, linie telegraficzne i inne budowle świadczące o rozwiniętym przemyśle. Schemat gry jest niby podobny, ale te nowe struktury dają nowe możliwości. Co prawda, nie ma opcji budowania nowych dróg pod kolej, ale można korzystać z istniejących już na wyspach. Przyspiesza to kilkukrotnie transport wojsk. Podobnie statkami lepiej przebywa się ogromne odległości, gdyż silniki dają tu naprawdę kopa.


I totolotek, kto prędzej trafi w silnik...

Główne cele pozostają w gruncie rzeczy te same – walczyć z klanami wspierającymi przeciwną frakcję, dbać o stosunki z pobratymcami, umiejętnie prowadzić jednostki w boju i dbać o ekonomiczny rozwój naszego rodu. Możliwości jest od groma, usprawniono system rozwoju postaci i agentów, w tym nowych: ishin shishi, shinshengumi czy zagraniczny weteran. Pierwsi to odpowiedniki metsuke i mnicha, trzeci zmniejsza koszty rekrutacji nowych oddziałów i pozwala zdobywać doświadczenie istniejącym. Niestety jest jeden problem, sojusznicy wręcz lubią atakować naszych wasali. Dość mocno komplikuje to utrzymywanie wysokiego honoru naszego daimyo. Ponadto musimy poprzeć sojusznika bądź wasala, co tak czy owak wpłynie negatywne na naszą dyplomację ze względu na zerwanie paktu... Sytuacja prawdziwie się klaruje dopiero w momencie, kiedy cesarz lub szogun wybiorą nas na swoją awangardę i Japonia dzieli się ostatecznie na dwa (lub trzy w przypadku oderwania się od obu stron konfliktu) ugrupowania polityczne i raczej każdy skupi się na walce ze stroną przeciwną. Trochę przypomina to funkcjonowanie religii z podstawki, ale ma większe znaczenie i działa sprawniej.


Dobrze czasem posiedzieć i chłonąć widok natury.

Tryb gry wieloosobowej nie zmienił się zbytnio. Wciąż te same tryby, możliwość prowadzeniu wielu awatarów, pojedyncze bitwy z podbojem na mapie lub kampania rozgrywana przez dwie osoby przeciw sobie bądź w kooperacji. Graczy jest sporo, więc nie ma problemu ze znalezieniem partii do gry, czy to przy bitwach drop-in (ludzki przeciwnik przejmuje kontrolę nad wojskami SI przy w miarę wyrównanych szansach), czy typowych potyczkach na mapie podboju. I tylko wciąż brakuje kampanii we dwoje w trybie hot-seat... Poza tym multi daje sporo frajdy, syndrom "jeszcze jednej bitwy" jest tu jak najbardziej obecny.

Totalne zwycięstwo
Jak zawsze, oprawa audiowizualna stoi na najwyższym poziomie. Szczególnie widowiskowe są efekty destrukcyjne od armat, czy to w kwestii murów obronnych, czy przy trafieniu w silnik statku podczas bitwy morskiej. Z rzadka tylko zdarzało mi się zobaczyć przenikanie się postaci i obiektów na mapach albo inne pomniejsze bugi graficzne. Dźwiękowo i muzycznie jak zawsze celująco, głosów podczas walk udzielą zagraniczni partnerzy (Francuzi przy frakcjach szogunackich i Brytyjczycy przy cesarskich). Klimat zmieniającej się Japonii oddano wybornie, widać przemiany, walkę tradycji z nowoczesnością, niezadowolenie ludności. Jedynym mankamentem są dość długie czasy wczytywania bitew, co zniechęca do samodzielnych potyczek i kusi do coraz częstszego korzystania z automatycznych walk, nawet jeśli spodziewamy się gorszego wyniku.


Postęp technologiczny nie służy jedynie skuteczniejszej przemocy.

Moda na DLC w odwrocie?
Oby posunięcie Creative Assembly zainspirowało innych twórców gier do tworzenia solidnych dodatków. Małe DLC na godzinę czy dwie mi się już przejadły, a Fall of the Samurai dostarczył mi kilkunastu godzin gry, i to przy wyborze krótkiej kampanii. Dodajcie do tego chęć zagrania drugą stroną polityczną, może i przy dłuższym trybie, multiplayer z rozwojem postaci... Kilkadziesiąt godzin gry, jakie oferuje samodzielny dodatek za niecałe 80zł? Znajdźcie mi drugą taką opcję na rynku – oczywiście w edycji premierowej.

Zalety i wady
+ samodzielny dodatek
+ nowa epoka
+ wiele nowych budowli i jednostek
+ oprawa audiowizualna
+ długość rozgrywki
- długie wczytywania
- dziwne zachowania SI
- brak hot-seat
- pomniejsze bugi

Moja ocena: 9/10

komentarzy: 10Niedziela, 08 kwietnia 2012, 00:43

Recenzja: Braid PL

recenzja, braid, gry wideo, platformówki, platformówka

Uwielbiam gry nietuzinkowe, o przyzwoitej oprawie graficznej, ciekawej fabule oraz interesującym modelu rozgrywki. Tak, Braid to wszystko ma, i tylko szkoda, że polskie wydanie zostało tak skrzywdzone tłumaczeniem.

Krótko i na temat
Tim to młodzieniec, który popełnił błąd. Z tego powodu próbuje rozwikłać łamigłówki, by cofnąć czas i naprawić to, co spieprzył. Brzmi banalnie, ale nie mogę nic więcej powiedzieć ze względu na spoilery, które mogą popsuć zabawę. Niestety choć na pudełku Braida PEGI ostrzega nas przed wulgaryzmami, City Interactive widocznie stwierdziło, że to urocza gierka dla dzieci i należy pozbawić graczy przykrych doświadczeń związanych z przeczytaniem słowa „skurwysyn”. Mało tego, usunęli całe zdanie z tym słowem. Przy okazji usunęli kursywę w jednym miejscu, a te dwa elementy były kluczowe do prawidłowej interpretacji gry... Jeśli więc możecie, grajcie w angielską wersję, nawet jeżeli Wasz angielski tylko kuleje. Jeszcze dorzućcie do tego literówki i macie ogólny obraz polonizacji.


Przykład malutkiego przeoczenia w tłumaczeniu.

Równie krótko i równie na temat
Braid jest innowacyjną grą platformową, w której główną atrakcją jest zmyślna manipulacja czasem. W przypadku śmierci musimy cofnąć czas, w przypadku błędu musimy cofnąć czas, w przypadku elementów odpornych na cofanie czasu... także cofnąć czas. Ale to nie wszystko – dostępne są też poziomy, w których możemy wykorzystać nasz cień, jaki powtórzy ruchy przed momentem wykonane, gdzie czas płynie naprzód lub wstecz w zależności od tego, czy idziemy przed siebie, czy też się cofamy, albo w których mamy pierścień spowalniający upływ czasu w jego otoczeniu. Zagadki są świetnie przemyślane, niektóre dodatkowo sprawdzą naszą zręczność, a i przyjdzie nam poskakać po głowach żarłocznych królików czy łażących w tę i we w tę goomb.


Inspiracje Mario widać na niemal każdym kroku.

Grafika jak malowana
Cała oprawa w grze jest stylizowana na farby akwarelowe, co daje genialny efekt klimatu Braida. Jest niepowtarzalny i zapada w pamięć równie mocno, co muzyka świetnie dopasowana do rozgrywki. Brawa kieruję zwłaszcza pod adresem poziomu opartego na upływie czasu zależnego od ruchów gracza. Doskonale widać po tej grze, że nie potrzeba miliarda polygonów i tekstur w FHD, by nacieszyć oko odbiorcy.


A mówią, że przed cieniem nie można uciec.

Nie grałeś? Żałuj
Braid to wyjątkowa produkcja, w którą należy zagrać, jeśli tylko nie ma się wstrętu do gier platformowych lub logicznych. Tym bardziej, że cena teraz prawdopodobnie wszędzie sięga 20zł, a dodatkowo było na coverze w CDA. Świetna oprawa audiowizualna, świetna rozgrywka, świetna i zaskakująca fabuła (jeśli grać w oryginale), świetne wspomnienia, choć trochę ich mało (wyjadacze skończą Braida w 3h). Gorąco polecam!

Zalety i wady
+ fabuła
+ pomysł
+ urozmaicona
+ oprawa audiowizualna
- tragiczna polonizacja
- krótka

Moja ocena: 9/10

komentarzy: 2Niedziela, 01 kwietnia 2012, 07:05

DOŁĄCZ DO NAS!

Ankieta

Kiedy klaszczesz na występach?

 • Przed występem
  1%1 głos
 • W trakcie występu
  3%3 głosy
 • Po występie
  49%41 głosów
 • Przed/W trakcie
  2%2 głosy
 • Przed/Po
  7%6 głosów
 • W trakcie/Po
  13%11 głosów
 • Przed/W trakcie/Po
  22%19 głosów

Suma oddanych głosów: 83 

Więcej o mnie

Krótko o mnie:Na imię mi Karol, a w Internecie przeważnie mnie można znaleźć jako Karfeina tudzież KoLoSa. Absolwent języków stosowanych (angielski i francuski) na Uniwersytecie Śląskim. W wolnych chwilach lubię grać w dobre gry, przede wszystkim cRPG, czytać dobre książki, przede wszystkim fantasy oraz słuchać dobrej muzyki, a zwłaszcza takiej, która akurat oddaje stan mojej duszy. Interesuję się również tworzeniem zawartości dodatkowej do niektórych gier komputerowych, a i nieco fotografią ostatnimi czasy. Aktualnie zawalony grami do recenzji dla portalu SwiatGry.pl

Moje tagi:fantasy, gry, recenzje, rpg, unreal

Urodziny:za 128 dni (20 marca 1988)

Moje motto:"Zaprawdę większe są przyjemności, które można dzielić." - Drizzt Do'Urden / "Każda droga, która wiedzie poprzez chaos i cierpienie, prowadzi do wielkiego skarbu." - Karfein vel KoLoS

Obecny stan:Loff'ta

Posiadany sprzęt:PC, PC, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, PSP, PS Vita, Wii, Wii U, DS, New 3DS XL, Xbox 360, DC, Mobile, Mobile

Namiary na mnie

e-mail: karfein(at)wp.pl, GG: 1191342, Skype: Karfein, www: http://www.kolosalny-sajt.prv.pl, Facebook: Karfein, Twitter: SwiatGrypl, Steam: Finka_Karfein

Spis treści

Recenzje: Prince of Persia - The Sands of Time, Fable - Zapomniane Opowieści, R.A. Salvatore - "Obietnica Króla-Czarnoksiężnika", Two Worlds PL, ICO, Chrome PL, Chrome SpecForce PL, Spartan - Total Warrior PL, Opis: Jostein Gaarder - "Świat Zofii", BioShock, God of War, God of War II, Shadow of the Colossus, Puzzle Quest: Challenge of the Warlords PL, Puzzle Quest: Warlords, Planescape: Torment PL, Space Siege PL, Fahrenheit PL, MDK PL, MDK 2, Call of Juarez PL, Medal of Honor PL, Swords & Soldiers, Killzone 3, BlazBlue: Continuum Shift, MotorStorm: Apokalipsa, Baldur's Gate, Total War: Shogun 2, Sniper: Ghost Warrior, Proun, Heavenly Sword, Heavy Rain - Edycja Specjalna, inFamous, VVVVVV v2.0, Deus Ex: Human Revolution - Augmented Edition, God of War III, Naruto: Ultimate Ninja Storm, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 2, Hydrophobia: Prophecy, Payday: The Heist, Sideway: New York, WipEout HD Fury, Hoard, Deus Ex: Human Revolution - The Missing Link, Dead Nation PL, Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars, Max Payne, Max Payne 2: The Fall of Max Payne, Mafia: The City of Lost Heaven PL, Heroes Chronicles: All Chapters, NeverDead, Duke Nukem Forever: Hail to the Icons Parody Pack, Braid PL, Total War: Shogun 2 - Fall of the Samurai, Grotesque Tactics: Evil Heroes, Grotesque Tactics II: Dungeons & Donuts, Datura, Sniper Elite V2, Sorcery: Świat Magii, DiRT Showdown, Avernum: Escape from the Pit, Trine PL, Serious Sam 3: BFE, A.R.C.S, RobotRiot, Kung Fu Strike: The Warrior's Rise, Rijn the Specpyre in... Manor of the Damned, Serious Sam HD: The First Encounter, Serious Sam HD: The Second Encounter, Serious Sam HD: The Second Encounter - Legend of the Beast, Darksiders II, Symphony, Closure, Kung Fu Strike: The Warrior's Rise - Master Level, LittleBigPlanet Karting, XCOM: Enemy Unknown, Painkiller: Hell & Damnation, XCOM: Enemy Unknown - Elite Soldier Pack, Anarchy Reigns, Killzone, Legend of Fae, Baldur's Gate: Enhanced Edition, God of War: Wstąpienie, SimCity, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 3, BioShock: Infinite, Chompy Chomp Chomp, 99 Spirits, Divinity: Dragon Commander, Total War: Rome II, Rush Bros., Superfrog HD, Worms: Revolution Extreme, The Swapper, Rise of the Triad: Dark War, Rise of the Triad, 9.03m, Type:Rider, XCOM: Enemy Within, Continue?9876543210, War of the Human Tanks, inFamous: Second Son, Tales of Symphonia Chronicles, Trine 2: Complete Story, PlayStation Vita: Zwierzaki, 99 Spirits: Cage of Night, Metrico, Point Perfect, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 3 - Full Burst, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm Revolution.
Unreal: Opis: Unreal Antologia, Schemat recenzji modów do Unreala, Dark Magic (UT).

Zapowiedzi: The Last Guardian, God of War III, Two Worlds II, Six Days in Fallujah, Create, Music Master: Chopin, Deus Ex: Human Revolution, Mortal Kombat, Knights Contract, Killzone 3, Duke Nukem Forever, Dragon Age II, The Sims: Średniowiecze, Team ICO Collection, Hunted: Kuźnia Demona, Sorcery, Journey, The Elder Scrolls V: Skyrim, Call of Duty: Modern Warfare 3, Serious Sam 3: BFE, Kingdoms of Amalur: Reckoning, Binary Domain, Starhawk, Tokyo Jungle, LittleBigPlanet Karting, DRM: Death Ray Manta, XCOM: Enemy Unknown, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 3, SimCity, God of War: Wstąpienie, BioShock: Infinite, Divinity: Dragon Commander, Total War: Rome II, Puppeteer, XCOM: Enemy Within, Tearaway, Killzone: Shadow Fall, Divinity: Grzech Pierworodny, South Park: The Stick of Truth, inFamous: Second Son, inFamous: First Light, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm Revolution, Archaica: The Path of Light, Trine 3: The Artifacts of Power.

Relacje: Game Art Panel (23.09.2011), Akira Yamaoka - spotkanie z kompozytorem serii Silent Hill (2.10.2011).

Must-watche: #1.

Opowiadania: coming soon

Galeria: Pierwszy rzut, Drugi rzut.
Failblog Karfeina: Pierwszy rzut.

Rozkminki: Milczące wzgórze, Głośna otchłań, Alter ego, "Pieniądze szczęścia nie dają, ale...", Słowo 'drow' i jak je czytamy, Święto zmarło, Mordy, ryje i pyski, Internetowe śmieci.

Nowinki: Koniec świata!, "Shadow of the Colossus" na srebrnym ekranie, Spam niszczy środowisko, Będzie reedycja Planescape: Torment!, Puzzle Quest 2 powstaje!, Technologia 5D.

Drizzt :): Kto on zacz?, Być jak Drizzt Do'Urden, Biały Drow, suplement + bonus.

O mnie: Zwiastun Wiosny, Wybór *niektórych* najlepszych wg mnie i najważniejszych dla mnie utworów, KoLoS + level up = Karfein, Wybór najlepszych wg mnie i najważniejszych dla mnie gier, Ewolucja ksyw Karfeina, 4,5-listna koniczyna, XV Przystanek Woodstock - relacja, Wyprawa do Walii - relacja, Spotkanie z Suomalainenką, Prywata, lic. Karol Świątek, Dziękuję.

Blog: Pierwszy wpis, W pogoni za Pięknem, Boję się..., Sen, Wierzę, Na glinianych nogach, Sen II, Nie żal życia gdy..., Śmiać się czy płakać?, Wkrótce się okaże, Ostatnie życzenie, Hocki klocki, Cyklon, Wola istnienia, Powiew świeżości, Wszystko co dobre szybko się kończy, Ankieta o layoucie, Lenistwo :P, COMA - Hipertrofia, Nareszcie sobie (nie) pogram!, Nie będzie niczego :), Owned, Czego można oczekiwać w czasie najbliższym?, Trochę inaczej, Win :), Nasza-Klasa..., Kolekcjonerski 'Shadow of the Colossus' (PS2) do wzięcia!, Ankieta o preferencjach, Ogłoszenia parafialne nr 1, Pierwsza rocznica GramSajta!, Spam świąteczny, Ankieta o napisach końcowych i nowinki, Puciapki - głosujta!, Ankieta o puciapkach, Nowy layout, A miała być kolejna recka..., Sucz Wena - polubcie ją, a się odwdzięczy!.

Archiwum wpisów

Ostatnio gram w

Tytuł gryPo sieci?Ukończona?

Ostatnio czytam

FUTU.RE

W planach

* Blog
* Klakiery występowe
* Recenzje gier ukończonych
* O dystrybucji cyfrowej słów kilkaset
* Kanon gier - seria wpisów
* Recenzja: The Elder Scrolls IV: Oblivion
* Gry komputerowe polskich deweloperów
* Opowiadanie pt. "Więzień wolności" - 45%
* Opowiadanie pt. "Podwójna dusza"

* Stworzenie sequela do kampanii do gry Sacrifice - projekt (chętnych do współpracy proszę o kontakt)

Przejście gier, które mamy, a w które jeszcze nie zaczęliśmy/zacząłem grać:

PC:
- Alpha Protocol
- Assassin's Creed: Liberation HD
- Assassin's Creed IV: Black Flag - Jackdaw Edition
- Assassin's Creed: Rogue
- Batman: Arkham Asylum - Game of the Year Edition
- Batman: Arkham City - Game of the Year Edition
- Batman: Arkham Origins + DLC
- Battlefield: Bad Company 2
- Beyond Good & Evil
- BioShock 2 + DLC
- Blur
- Bone: Wygnaniec z Kosteczkowa
- Bone: Wielki Wyścig Krów
- Borderlands: GotY Edition
- Call of Cthulhu: Mroczne Zakątki Świata
- Call of Duty: World at War
- Call of Duty: Modern Warfare 2
- Call of Duty: Modern Warfare 3
- Call of Duty: Black Ops
- Call of Duty: Black Ops II
- Call of Duty: Ghosts
- Ceville
- Crysis - Maximum Edition
- Crysis 2
- Crysis 3
- Dead Space
- Dead Space 2
- Dead Space 3
- Dear Esther
- Death Rally
- Deus Ex: The Fall
- Deus Ex: Mankind Divided
- Disciples III: Odrodzenie
- Disciples III: Wskrzeszenie
- Disciples III: Reincarnation
- Divinity II: Director's Cut
- Don't Disturb
- Dragonshard
- Drakensang: The Dark Eye
- The Elder Scrolls IV: Shivering Isles
- The Elder Scrolls V: Skyrim
- eXperience 112
- F.E.A.R. 2: Project Origin + Reborn
- F.3.A.R.
- Fallout 3 - Game of the Year Edition
- Fallout: New Vegas - Ultimate Edition
- Full Throttle
- Gothic II: Noc Kruka
- Gothic 3: Zmierzch Bogów
- Grand Theft Auto (wszystkie full 3D bez GTA V)
- Grim Fandango
- Homefront
- Legend: Hand of God
- Lucius II
- Mafia II - Special Extended Edition
- Medal of Honor: Warfighter
- Mini Ninjas
- Mirror's Edge
- NecroVision
- Need for Speed: Hot Pursuit
- Need for Speed: The Run
- Need for Speed: Most Wanted
- Overlord
- Overlord II
- The Path
- Portal 2
- Postal X
- Prince of Persia: The Two Thrones
- Prince of Persia (2008)
- Prototype
- Prototype 2
- Puzzle Quest 2
- Risen
- Risen 2: Dark Waters [+ DLC]
- S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
- S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky
- S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat
- Sacred 2: Fallen Angel
- Scribblenauts Unlimited
- Shelter
- Shenmue III
- Singularity
- South Park: The Stick of Truth
- Split/Second: Velocity
- Star Wars: Knights of the Old Republic
- Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords
- Star Wars: The Force Unleashed - Ultimate Sith Edition
- Star Wars: The Force Unleashed II
- Supreme Commander
- Supreme Commander: Forged Alliance
- Supreme Commander 2
- Tension
- Tom Clancy's EndWar
- Torchlight
- WarPath
- The Whispered World
- Wiedźmin 2: Zabójcy królów
- Year Walk
- Zeno Clash
- Zeno Clash II

PSX:
- Chrono Cross
- Final Fantasy VII
- Final Fantasy VIII
- Final Fantasy IX
- Vagrant Story

PS2:
- Final Fantasy XII
- God Hand
- Monster Hunter
- Rygar: The Legendary Adventure
- Serious Sam: Next Encounter
- Way of the Samurai
- Way of the Samurai 2

PS3:
- Alice: Madness Returns
- Call of Duty 3
- Dante's Inferno + DLC
- Demon's Souls
- Echochrome
- El Shaddai: Ascension
- Enchanted Arms
- Final Fantasy XIII
- Final Fantasy XIII-2
- ICO HD
- Lollipop Chainsaw
- Kingdoms of Amalur: Reckoning
- Move Fitness
- PixelJunk 4am
- Puppeteer
- rain
- Ratchet: Gladiator
- Resistance - trylogia
- Resonance of Fate
- Ryu ga Gotoku 1&2 HD Edition (Yakuza 1&2 HD Edition)
- Ryu ga Gotoku: Kenzan! (Yakuza: Arrives!)
- Shadow of the Colossus HD
- The Unfinished Swan
- White Knight Chronicles - Remastered Edition
- White Knight Chronicles II
- Yakuza 5

PS4:
- Alienation
- Dark Cloud
- Dark Chronicle
- Ratchet & Clank
- Rogue Galaxy
- Tales of Berseria
- Yakuza 0
- Yakuza: Kiwami

PSP:
- Assassin's Creed: Bloodlines
- Corpse Party
- Corpse Party: Book of Shadows
- Final Fantasy - 20th Anniversary
- Final Fantasy II - 20th Anniversary
- God of War: Ghost of Sparta
- Grand Theft Auto: Chinatown Wars
- Harvest Moon: Hero of Leaf Valley
- Innocent Life: A Futuristic Harvest Moon
- Killzone: Liberation
- LocoRoco
- LocoRoco 2
- Monster Hunter Freedom 2
- Monster Hunter Freedom Unite
- Patapon 2
- Patapon 3
- Ratchet & Clank: Size Matters
- Resistance: Retribution
- Tales of Phantasia: Narikiri Dungeon X
- Tales of the World: Radiant Mythology
- White Knight Chronicles: Origins

PS Vita:
- Killzone: Mercenary
- LittleBigPlanet Vita
- Monster Monpiece
- Oreshika: Tainted Bloodlines
- Resistance: Burning Skies
- Silent Hill: Book of Memories
- Tales of Hearts R
- Tokyo Twilight Ghost Hunters
- Superbeat: Xonic

Wii:
- Another Code: R – A Journey into Lost Memories
- Disaster: Day of Crisis
- Epic Mickey
- Madworld
- Trauma Center: New Blood

Wii U:
- Splatoon

DSi:
- Another Code
- Final Fantasy III
- Hotel Dusk: Room 215
- Last Window: The Secret of Cape West
- Okamiden
- Populous DS
- Radiant Historia
- Super Scribblenauts

New 3DS:
- Phoenix Wright: Ace Attorney Trilogy
- Spirit Camera: The Cursed Memoir
- Xenoblade Chronicles 3D

X360:
- Blue Dragon
- Fable II GotY
- Fable: Journey
- Gears of War 2
- Gears of War: Judgment
- Halo 3
- Lost Odyssey
- Ninety-Nine Nights (N3)
- Ninety-Nine Nights II (N3 II)
- Saints Row
- Tales of Vesperia


*** ZAKUP ***

PC:
- Assassin's Creed: Unity
- Call of Duty: Advanced Warfare
- Call of Duty: Black Ops III
- Plants vs. Zombies 2: It's About Time

PSX: nic

PS2:
- Genji: Dawn of the Samurai
- Glass Rose
- Michigan: Report from Hell
- Rule of Rose
- Samurai Warriors
- Shadow Hearts: Covenant
- Shin Megami Tensei: Lucifer's Call
- Shinobido: Way of the Ninja

PS3:
- Asura's Wrath + DLC
- Lightning Returns: Final Fantasy XIII
- No More Heroes: Heroes' Paradise
- Red Dead Redemption: Undead Nightmare
- Valkyria Chronicles [jeszcze DLC]
- Way of the Samurai 3
- Wonderbook - 3 pozostałe gry

PS4:
- Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue
- Ryu ga Gotoku: Ishin (Yakuza: Restoration)
- Shenmue III
- Yakuza 6: The Song of Life [dokonało się]

PSP:
- Call of Duty: Roads to Victory
- Dungeon Siege: Throne of Agony
- Hatsune Miku: Project DIVA [dokonało się]
- Hatsune Miku: Project DIVA 2nd [dokonało się]
- Hatsune Miku: Project DIVA Extend [dokonało się]
- Kurohyō: Ryū ga Gotoku Shinshō (Yakuza: Black Panther)
- Kurohyō 2: Ryū ga Gotoku Ashura hen (Yakuza: Black Panther 2)
- Monster Hunter Freedom
- Secret Agent Clank
- Sweet Fuse: At Your Side
- Tales of Eternia
- Tales of the World: Radiant Mythology 2
- Tales of the World: Radiant Mythology 3
- Valkyria Chronicles II [jeszcze DLC]

PS Vita:
- Call of Duty: Black Ops - Declassified
- Conception II: Children of the Seven Stars
- Malicious: Rebirth
- Mind Zero
- Soul Sacrifice Delta
- Sumioni: Demon Arts

Wii:
- Arc Rise Fantasia
- Fragile Dreams: Farewell Ruins of the Moon
- The Last Story [dokonało się]
- Lost in Blue series
- No More Heroes 2: Desperate Struggle
- Red Steel
- Red Steel 2
- Samurai Warriors 3
- Samurai Warriors: Katana
- Trauma Team [not in EU]
- Zero: Tsukihami no Kamen (Project Zero 4) [unofficial patch]

Wii U:
- Bayonetta 1+2 [dokonało się]
- Chasing Aurora
- Chompy Chomp Chomp Party
- Pokken Tournament
- Swords & Soldiers II
- Xenoblade Chronicles X [dokonało się]

DSi:
- Ace Attorney Investigations: Miles Edgeworth
- Again [not in EU]
- Castlevania: Order of Ecclesia
- Flower, Sun, and Rain
- The Legend of Zelda: Spirit Tracks
- LifeSigns: Surgical Unit
- Lost in Blue series
- Trauma Center: Under the Knife 2 [not in EU]
- Unsolved Crimes
- The World Ends with You

(New) 3DS
- Persona Q: Shadow of the Labyrinth
- Professor Layton vs. Ace Attorney
- Proun+
- Tales of the Abyss

X360:
- Gears of War 3
- South Park Let's Go Tower Defense Play!
- South Park: Tenorman's Revenge

Ostatnie odwiedziny

Moi znajomi

pokaż wszystkich znajomych: 91

Nie tylko gram.pl

Blogi:
* www.mizuki.blog.pl - blog kumpeli
* le-chat-blanc.freehostia.com - blog innej kumpeli

Unreal:
* www.unreal.pl - aktualności o Unrealu
* www.unrealsp.org - tylko single-player
* www.unrealservice.net - tylko U1

Growe:
* www.swiatgry.pl - bardzo dobry i rozwijający się serwis o grach
* www.markolf.pl - gry/filmy w czasopismach
* www.grylogiczne.pl - jak w adresie :)

XFire

Ulubione...

Gry: 99 Spirits, Adventure Pinball: Forgotten Island, Assassins Creed, Assassins Creed II, Avernum: Escape from the Pit, Baldur's Gate, Baldur's Gate II: Cienie Amn, Baldur's Gate II: Tron Bhaala, Baldur's Gate: Dark Alliance, Baldur's Gate: Opowieści z Wybrzeża Mieczy, Bioshock, Call of Duty 4: Modern Warfare, Carmageddon II: Carpocalypse Now, Chrome, Chrono Trigger, Closure, Crash Bandicoot (seria), Crime Cities, Datura, Deus Ex, Deus Ex: Bunt Ludzkości, Diablo, Disciples II: Bunt Elfów, Divine Divinity, Dune 2, Emperor: battle for dune, Fable: Zapomniane Opowieści, Fahrenheit, Fallout, Flower, God of War, God of War 2, God of War III, Gothic, Grotesque Tactics: Evil Heroes, Heavy Rain, Heroes Chronicles, Icewind Dale, Icewind Dale II, Icewind Dale: Heart of Winter, ICO, inFamous, Kula World, Legend of Fae, Legends of Valour, LittleBigPlanet, Luxor, Mafia, Mass Effect, Mass Effect 2, Max Payne, Max Payne 2: The Fall of Max Payne, MDK 2, Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 2, Naruto Ultimate Ninja 3, Naruto: Ultimate Ninja Storm, Neverwinter Nights, Okami, Painkiller , Painkiller: Battle out of Hell, Planescape: Torment, Plants vs. Zombies, Pocket Tanks, Prey, Puzzle Quest: Challenge of the Warlords, Rome: Total War, Sacrifice, Sanitarium, Saper, Serious Sam 2, Shadow of the Colossus, Silent Hill, SimCity 3000, Slam Tilt, SSX 3, Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars, The Bard's Tale: Opowieści Barda, The Binding of Isaac, The Temple of Elemental Evil, Trine, Trine 2, Two Worlds, Unreal, Unreal - Return to Na Pali, Unreal Tournament, Unreal Tournament 2004, VVVVVV, Władca Pierścieni: Trzecia Era, Worms World Party, Zuma

Muzyka: Ari Pulkkinen, B.E.T.H., Buckethead, Coma, Dynamedion, Emancipator, Fenomen - Sam na sam, Grupa Operacyjna, Inon Zur, Jeremy Soule, John Lennon, Łona, Michael Hoenig, Michał Jelonek, Michiel van den Bos, Nobuo Uematsu, O.S.T.R., Soundtracki z gier, Underground, Yez Yez Yo

Filmy: 9 (Nine), Cesarzowa, Dom Nad Jeziorem, Dom w głębi lasu, Dzień Świra, Gwiezdne Wojny, Iron Sky, Ja, Robot, Jestem Legendą (I Am Legend), Lord of the Rings - trylogia, Łowcy głów, Matrix, Nietykalni, Piraci z Karaibów, Pokuta, Potwory i spółka, Scary Movie, Seks w wielkim mieście, Shrek, Shutter - Widmo, Silent Hill, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, Telefon (Phone Booth), Zielona Mila

Książki: "Kolor magii" - Terry Pratchett, "Młot na czarownice" - Jacek Piekara, "Quo Vadis" - Henryk Sienkiewicz, "Saga o Wiedźminie" - Andrzej Sapkowski, "Sługa Boży" - Jacek Piekara, Frank Herbert - "Diuna", J. K. Rowling - "Harry Potter", Legenda Drizzta - R.A. Salvatore, Najemnicy - R.A. Salvatore

Seriale/programy TV: Adventure Time, Detektyw Monk, Heroes, How I Met Your Mother, Naruto, Numb3rs, Seks w Wielkim Mieście, The Guild

Gazety/pisma: CD Action, Metro, Nowa Fantastyka, Play, Secret Service

Moje statystyki

Na gram.pl jestem już: 5151 dni

Moich wejść na gram.pl: 18 133 (#254)

Napisanych postów i komentarzy: 3 130 (#370)

Napisanych recenzji: 50 (#5)

Wpisów na blogu: 238 (#41)

Liczba odwiedzin mojego gramsajta: 31 680 (#17)

Prywatne wiadomości

Zaloguj się by wysyłać wiadomości

PS3 GameCard i reklama ŚG

SwiatGry.pl - Twój Świat Gry, Zapowiedzi, Recenzje, Artykuły, Trailery, Gry Online


 

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl