avatar

Hareton Użytkownik gram.pl (Przodownik) ja.gram.pl/Hareton

Mój blog (Październik 2013)

Alice: Madness Returns

nowe gry, Stare gry

To dziwne, że sequel Alicji był poza moim radarem tak długo, mało zresztą było słychać o tej grze w prasie i na forach. Być może to efekt wiecznie szkodliwych dla młodzieży opinii największego opiniotwórczego magazynu o grach w Polsce? A może jakiś spisek indie developerów, którzy próbują niszczyć rynek od środka zalewając go swoją szmirą i forsując niedouczone anty-idee? Ale lepiej zakończyć dygresje, które mogą prowadzić nas na manowce, bo już poświęciłem jedno zdanie grom indie, a komentowanie jakiejś rzeczy to częściowa akceptacja jej egzystencji. Dlatego też przejdę do sedna – jaką grą jest Alice: Madness Returns? czy udało się podtrzymać klimat poprzedniczki i może go rozwinąć? Jest to w ogóle możliwe na nowoczesnym silniku graficznym? Odpowiedzi na owe pytania wyłożę w tej nietypowej recenzji.

 

2

czytaj...

komentarzy: 6Czwartek, 17 października 2013, 08:51

Gry RPG - co to takiego? Jak zacząć grać?

RPG, popularyzatorstwo, nieobiektywny punkt widzenia :(

2

 

RPG (role-playing games, gry wyobraźni, gry przygodowe) to gry towarzyskie dla kilku osób przypominające dziecięcą zabawę w udawanie ról z dodatkiem mechaniki rozstrzygania akcji posługującej się rzutami kośćmi i rozbudowanymi zasadami. Gracze tworzą swoje postacie, zwykle bohaterów fantasy mających przeżywać przygody w świecie wykreowanym przez mistrza gry, czyli osobę, która ma specjalną rolę w tej zabawie. Przedstawia graczom to, co widzą i jak świat gry reaguje na ich poczynania. Stawia przed nimi różne wyzwania, takie jak potwory, nie jest przy tym jego celem pokonać graczy, tylko sprawiedliwie nadzorować rozgrywkę ku wspólnej zabawie. Większość z tego odbywa się w wyobraźni, na zasadzie opowiadania co kto robi. Gry RPG są popularne od lat 70. do dzisiaj i stanowią podstawę komputerowych adaptacji (cRPG) – dotyczy to zwłaszcza Dungeons & Dragons.

 

Fragment przykładowej sesji wyglądać może tak:

 

Mistrz Gry: Po pokonaniu orków w komnacie nastaje cisza. Słychać tylko popiskiwanie szczurów.

Gracz 1: Sprawdzam drzwi we wschodniej ścianie.

MG: Są zamknięte na klucz.

Gracz 2: Próbuję otworzyć wytrychami. (Rzuca kością) Chyba mi się udało.

MG: Tak. Za drzwiami widzisz śpiącego ogra.

Gracz 2: Rozglądam się dokładniej.

MG: Potwór leży na sienniku, a w ręce ściska worek. W południowej i północnej ścianie są drzwi.

Gracz 2: Próbujemy przekraść się do drzwi na prawo.

MG: (Rzuca koścmi) Bardzo powoli przemieszczacie się wzdłuż ściany. Docieracie do drzwi, które okazują się być otwarte. Ogr nie obudził się.

Gracz 1: Wchodzimy do środka.

MG: Znajdujecie się w prostokątnej sali o gotyckim sklepieniu. Przy jednej ścianie zauważacie jakiegoś człowieka  w czarnym płaszczu, majstrującego przy zamku żelaznych drzwi. Po chwili usłyszawszy was, odwraca się z groźną miną. Zmierzywszy was wzrokiem mówi: - Zmykajcie stąd, byłem tu pierwszy!

Gracze przez chwilę zastanawiają się i jeden mówi:

Gracz 1: - Też szukasz magicznego posągu? Widziałeś ogra, nie jest tu bezpieczne, dlatego proponuję połączyć siły. Dostaniesz połowę skarbu.

MG: (Rzuca kością) Reakcja na twoją propozycję jest pozytywna. Łotrzyk chowa miecz i skinął głową. (Rzuca kością) Niestety miejsce waszej pogawędki chyba jest trasą patrolów potworów… Z korytarza na wschodzie słychać kroki jakiejś uzbrojonej grupy rozmawiających głośno brutali, to na pewno orkowie.

Gracz 2: Chowamy się w cieniu!

MG: Łotrzyk też tak robi. Orkowie wychodzą z korytarza i widzicie ich dość wyraźnie w świetle pochodni wiszącej na ścianie.

Gracz 2: Strzelam z kuszy zanim nas widzą. (Rzuca kością) Szesnaście, trafiłem. (Rzuca) 5 obrażeń.

MG: Jak chyba pamiętasz, twoje złodziejskie wyszkolenie sprawia, że ataki z zaskoczenia wykonywane przez ciebie zadają podwójne obrażenia, czyli 10. Jeden z potworów pada z głową przeszytą bełtem.

 

***

 

Aby spróbować tej rozgrywki jako gracz, pierwszym i najprostszym krokiem byłoby znalezienie drużyny, na przykład za pośrednictwem jednej z internetowych wyszukiwarek graczy (wmig.erpg.pl). Jeżeli jednak czytasz ten artykuł, oznacza to, że twoim powołaniem raczej jest chwycić byka za rogi i zostać mistrzem gry (MG), co jest rolą trochę trudniejszą, ale bardziej satysfakcjonującą. W tym przypadku sam musisz stworzyć i zorganizować grupę.

Organizacja graczy

 

Oprócz wyszukiwarek możesz zacząć od znajomych. Koledzy zainteresowani fantastyką i grami to oczywisty wybór, ale napisz do każdej pojedynczej osoby jaką znasz, że znalazłeś fajną zabawę na sobotnie popołudnie, nawet tych, którzy według ciebie nie byliby zainteresowani. Zwykle byliby, ale o tym nie wiedzą. Potrzebujesz od 2 do 4 ludzi (nie licząc ciebie).

 

Miejsce

 

Zazwyczaj mistrz gry zapewnia miejsce do grania u siebie w domu. Bardzo przydatny jest stół, ale ostatecznie można obejść się bez niego. Drugą opcją jest też spotkać się u jednego z graczy. Sesja optymalnie powinna trwać 3-4 godziny, przy czym do ukończenia danej przygody potrzebne są zwykle 3-4 spotkania, najczęściej organizowane co tydzień lub co dwa.

 

                          0

Wybór gry

 

To rzecz fundamentalna. Konkretne gry RPG nazywa się systemami. Niestety niewiele gier oferuje sensowne porady i wsparcie dla początkujących MG. Na szybko mogę polecić Lamentations of the Flame Princess, jeśli nie przeszkadza ci konwencja makabrycznego fantasy i drastyczne ilustracje. W Appendiksie tego artykułu znajdziesz listę pozostałych gier uporządkowanych według konwencji gatunkowej.

Lamentations of the Flame Princess jest dobrym tytułem na początek ponieważ:

  1. W jej skład wchodzi osobna książeczka będąca przewodnikiem początkującego mistrza gry.
  2. Wydawane są do niej bardzo wysokiej jakości przygody, które stanowią wzorcowy przykład jak tworzyć własne.
  3. Ma proste zasady.

Odnośnie punktu drugiego – przygody, zwane też modułami przygodowymi, to zbiory gotowych materiałów dla mistrza gry pozwalające rozegrać przygodę wokół konkretnej lokacji i intrygi, w obrębie której gracze przeżyją jakąś historię i pokonają jej wyzwania. Nie jest to jedyna forma rozgrywki, ale na pewno najprostsza. Nie ma już zwyczaju dodawać wprowadzającej przygody do sprzedawanej gry, i według mnie dokupienie takowej jest niezbędne na początek w celach edukacyjnych. Należy uważać, bo jakość tychże jest bardzo różna i dobre są obecnie rzadkością. Autorzy na których się nie zawiedziesz to Matt Finch, Kevin Crawford, James Raggi, Greg Gillespie a ze starszych Gary Gygax, Paul Jaquays, Tom Moldvay.

Koszty są niewielkie. Oprócz samej gry (które często są darmowe, trzeba taką tylko sobie wydrukować), modułu przygodowego (średnia cena 10$), potrzebne będą jeszcze kości wielościenne i ołówek.

 

2

  Appendix

Polecane gry według konwencji. Kryterium wyboru była zarówno wartość merytoryczna produktu jak i przystępność dla początkującego prowadzącego, w tym obecność porad i wskazówek.

 

  1. Klasyczne D&D – legendarny i najpopularniejszy RPG, bez którego nie byłoby komputerowych gier fantasy. W tej grze poprowadzisz karierę swojego bohatera od plądrowania lochów ze skarbów i magicznych przedmiotów, przez przemierzanie rozmaitych krain wsławiając się heroicznymi dokonaniami, aż do wybudowania własnego zamku i zdobycia politycznej oraz militarnej potęgi. Najbardziej warte uwagi wersje to Basic oraz Expert Toma Moldvaya (to jedna gra w dwóch częściach) oraz alternatywnie Rules Cyclopedia.
  2. Science-fiction – Stars Without Number
  3. Post-apokalipsa w rodzaju Fallouta – Other Dust

Istnieją RPGi w wielu innych konwencjach, jednak im bardziej wymyślna, tym trudniej poprowadzić taką grę osobie początkującej. Powyższa lista zawiera trzy najpopularniejsze i najszersze rodzaje settingów.

komentarzy: 15Wtorek, 15 października 2013, 09:29

Teksty według kategorii

Prywatne wiadomości

Zaloguj się by wysyłać wiadomości

Archiwum wpisów

Moje statystyki

Na gram.pl jestem już: 3943 dni

Moich wejść na gram.pl: 5 529 (#1350)

Napisanych postów i komentarzy: 95 (#1825)

Napisanych recenzji: 0

Wpisów na blogu: 51 (#181)

Liczba odwiedzin mojego gramsajta: 3 010 (#504)

Ostatnie odwiedziny

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl