avatar

meryphillia Użytkownik gram.pl (Moshic For Life) ja.gram.pl/meryphillia

Mój blog (Styczeń 2011)

Milion płyt wszechczasów... Akt XXIII

                              Under Byen - Samme Stof Som Stof

        

 

Tę Duńską grupę odkryłem całkiem przypadkiem podczas słuchania polecanych wałków na last.fm. W pierwszej chwili myślałem, że to jakiś nieznany mi utwór Bjork leci i chyba każdy kto pierwszy raz posłucha wokaliz Henriette Sennenvaldt będzie miał takie same wrażenie. To właśnie jeden z powodów dlaczego grupa ta przypadła mi do gustu; jak zwykle przesądziła o tym kobieta :3 o cholernie zmanieryzowanym głosie.

 

Muzyka jaką tworzy Under Byen jest dość ciężka do zaszufladkowania, gdzie część recenzentów sili się na idiotyczne indie rock... 

Choć z Rocka dużo grupa czerpie, to jednak ich muzyka to dość eksperymentalne połączenie różnych wpływów, choć i tak najczęściej przejawiające się w dość leniwych utworach okraszanych ochrypniętym i mocno poddawanym czasami efektom różnym głosem wokalistki.warto tutaj zaznaczyć, że praktycznie wszystkie wokale są w ojczystym, intrygująco brzmiącym języku, co tylko nadaje dodatkowego charakteru dla twórczości, a z racji podobieństwa do islandzkiego, jeszcze bardziej upodabnia głos Henriette do głosu Bjork.

 

Myślę, że  twórczość wykonawcy spokojnie spodoba się zarówno tym co słuchają owego nieszczęsnego "indie", ale też i miłośników alternatywy tak zwanej, czy nawet pasjonatów elektroniki (która niezbyt nachalnie na szczęście jest prezentowana przez co muzyka brzmi bardziej żywo.

 

Choć grupa istnieje od 1995 roku i dość licznie koncertowała jeszcze przed wydaniem swojego płytowego debiutu "Kyst" w 1999. W zeszłym roku ukazał się czwarty studyjny krążek "Alt Er Tabt", ale osobiście najbardziej lubię trzeci krążek "Samme Stof Som Stof", chyba najbardziej rockowy z wszystkich, z genialnymi utworami, jak "Pilot", "Tindrer", "Af Samme Stof Som Stof" czy "Palads".

Oprócz tego grupa ma na koncie krótki krążek z remiksami, kilka singli i jedną EP'kę "Puma", a także połowę utworów na ścieżce dźwiękowej do filmu 2 Ryk Og En Aflevering.

Oczywiście polecam całą dyskografię, a nie tylko przytoczony w tym wpisie tytuł.

 

komentarzy: 2Czwartek, 06 stycznia 2011, 16:21

Green Field Recordings

 

       

http://greenfieldrecordings.yolasite.com/

 

Prezentowany tym razem netlabel, to specyficzny twór ukierunkowany na dość specyficzny rodzaj twórczości muzycznej.

Idea Field Recordingu jest dość stara i bierze swój początek wraz z pierwszymi eksperymentami muzyków eksperymentujących na polach tzw. avant-garde czy musique concrete jeszcze w latach 30 i 40 poprzedniego stulecia. Cały zamysł produkcji tkwi na wykorzystaniu... natury i cywilizacji ludzkiej. Zwyczajnie nagrań dokonuje się nie w studio, a jak sama nazwa wskazuje "w polu", czyli albo nagrywa się dźwięki natury w najróżniejszych zakątkach świata,ale także dźwięki życia codziennego poszczególnych kultur społecznych. Produkowany materiał można poddawać edycji, choć najlepiej bez użycia dodatkowego instrumentarium, bo wtedy uzyskujemy już po prostu Experimental.

Na świecie istnieje nadal kilka specjalizujących się wydawców tego rodzaju twórczości, że o masowo rzucanych do supermarketów składaków w stylu "Głos Delfinów" nie wspomnę.

 

Green Field Recordings, to netlabel portugalski, powstały chyba w 2008 lub 2009 roku i mogący się pochwalić jak na razie szesnastoma wydawnictwami z kręgu właśnie omawianego "polowego nagrywania". Normalnie netlabel pewnie odnalazłbym przypadkiem kiedyś tam, gdyby nie fakt, że informacje o nim dostałem od last'owego znajomego Muhmood'a, który to nagrał na swojej Syberii materiał właśnie dla tego netlabela i nie omieszkał się tym pochwalić. :)

Przyznaje, że nie przesłuchałem wszystkiego, a tylko właśnie ten album oraz dwa inne, ale szczerze polecam zapoznanie się z materiałem, gdy nie boimy się słuchać czegoś innego niż wszyscy w około i jednocześnie nie mamy skrzywionej już psychiki na polu "jedynie słuszna muzyka, to...".

komentarzy: 1Czwartek, 06 stycznia 2011, 15:40

Moi znajomi

pokaż wszystkich znajomych: 55

Moje statystyki

Na gram.pl jestem już: 4664 dni

Moich wejść na gram.pl: 48 207 (#12)

Napisanych postów i komentarzy: 9 903 (#38)

Napisanych recenzji: 0

Wpisów na blogu: 119 (#116)

Liczba odwiedzin mojego gramsajta: 14 303 (#71)

Archiwum wpisów

Ostatnie odwiedziny

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl