avatar

meryphillia Użytkownik gram.pl (Moshic For Life) ja.gram.pl/meryphillia

Mój blog (ostatnie wpisy) rss

Monotonik

 

        

http://www.mono211.com/content/news.html

Monotonik, to kolejny z netlabeli będących podwalinami dla całego ruchu muzycznego opartego na licencji CC.

Założony w 1996 roku przez Austriackich miłośników elektronicznej muzyki początkowo skupiał się na wydawaniu muzyki w postaci pojedynczych utworów, na dodatek w trackerowym formacie .mod. Zwyczajnie takie czasy, gdy ściągnięcie jednej kilkumegowej empetrójki potrafiło trwać kilkadziesiąt minut, więc logicznym krokiem były publikacje znacznie mniejszych plików.

Publikowana początkowo muzyka, to głównie klimaty mocno klubowe. Wszelkie odmiany Techno i House, ale i nieco czillujących dźwięków czy tych z ogólnej półeczki zwanej IDM.

Pod koniec lat 90tych wraz z zwiększeniem prędkości internetu, Monotonik zaczął publikować wydawnictwa pod postacią plików .mp3, z czasem pozwolił ów rozwój internetu na wydawanie większych wydawnictw, jak EPki i albumy.

Z czasem także wydawana muzyka nieco "ostygła" i sążniste, typowo parkietowo-klubowe nagrania ustąpiły wobec fali coraz bardziej popularnego IDM i Chilloutu.

 

W obszernym katalogu samych wydawnictw mp3 znajdziemy całą masę znakomitych produkcji, że wspomnę choćby tylko wychwalane już wcześniej na blogasku Sleepy Town Manufacture, które to w Monotoniku wydało większość swojej dyskografii. Oprócz nich w katalogu znajdziemy też produkcje tak znakomitych artystów, jak Muhr, Coax czy Sonmi451.

Istnieje też możliwość ściągnięcia pierwszych wydawnictw w plikach .mod wśród których można znaleźć nawet dwa nagrania naszego słynnego rodaka Bogdana Raczyńskiego wydającego dla Aphexowego Rephlexa. ;]

 

Oprócz głównego katalogu, Monotonik posiada jeszcze dwa sublabele; brejkowy Mono 211 oraz rejwowy Mono-Rave-Ik, których katalogi oczywiście też są dostępne.

 

Niestety od dwóch lat label zawiesił działalność i już niczego nie wydaje.

Polecam tym bardziej zatem zainteresować się katalogiem, bowiem kto wie czy aby za jakiś czas nie zniknie on z sieci na stałe...

komentarzy: 0Poniedziałek, 18 lipca 2011, 21:22

Milion płyt wszechczasów... Akt XXVII (Techno edyszyn)

                     Neil Landstrumm - Understanding Disinformation

          

Szkot Neil, choć swój debiut muzyczny miał już za sobą w 1995 roku pod postacią dwóch winyli i albumu dla szanowanego Peacefrog Records, to dopiero sławę zyskał za sprawą wydanego dla Tresora w 1996 roku opisywanego albumu.

     

"Understanding Disinformation", to prawdziwa jazda bez trzymanki, choć nie jest typowym rytmicznym parkietowym stacatto  mającym za cel jedynie wprowadzić w trans tańczących. znakomita część utworów pełna jest na wpół industrialnych sampli, zgrzytów, pisków mocno eksperymentujących z gatunkiem.

Pomimo jednak tej sonicznej, eksperymentalnej petardy, albumu słucha się z prawdziwą przyjemnością, odkrywając co raz jakieś smaczki (genialny wibrujący bass chociażby w "The Glasvegas Experience"). 

    

Album zrobił ogromne wrażenie na ówczesnej scenie, słusznie zapewniając renomę dla artysty i jednocześnie potwierdzając słuszną drogę gatunku w stronę nie tylko rozbudowywanej rytmiki, ale właśnie dźwiękowym eksperymentom, by nie można było tak łatwo wystawić tak popularnej szczególnie dzisiaj metki: "techno to tylko proste łupu-cupu"...

komentarzy: 4Czwartek, 30 czerwca 2011, 23:28

Milion płyt wszechczasów... Akt XXVI (Techno edyszyn)

                               Cristian Vogel - Body Mapping

          

Wraz z początkiem 1996 roku (konkretnie w lutym) Cristian Vogel wydaje dla Tresora swój drugi album "Body Mapping". 

Nie jest może to krążek aż tak wybitny i znaczący dla całego gatunku, ale ukazał nieco inne podejście do tegoż gatunku, no i był zwiastunem drogi Vogel'a w stronę bardziej eksperymentalnej formy gatunku.

Nowy krążek, był wynikiem eksperymentów z brzmieniem, które twórca zapoczątkował już na wcześniej wydanych dwunastocalówkach w swoim labelu (wspódzielonym z Si Begg'iem) Mosquito.

Utwory są znacznie lżejsze w porównaniu, zarówno z dominującym ówcześnie trendem "mocno, twardo, bez litości", jak i chociażby wcześniejszym krążkiem artysty dla Tresora. Produkcje nie są zbytnio nośnymi, parkietowymi sztosami, a bardziej właśnie eksperymentalną formą, która łatwo dość można podstawić pod dokonania Detroit.

Mimo wszystko muzyka ta pokazuje, że Techno, to nie tylko utwory o mocnej linii rytmicznej z gęstym bassem, by  maniacy wpadali w trans na parkietach, ale to także muzyka szukająca swojej drogi na wielu płaszczyznach.

       

komentarzy: 0Czwartek, 30 czerwca 2011, 23:07

MindSaw Recordings

 

        

http://www.mindsawrecordings.com/

MindSaw, to pierwotnie label komercyjny, choć mocno podziemny.Założyciel Dominic Sardina, był już w momencie powstania labelu (2006 rok) dość uznanym przedstawicielem podziemnej sceny Drum 'n Bass na wschodnim wybrzeżu USA. Próbował z powodzeniem swoich sił już wcześniej jako zdolny DJ i producent oraz współorganizator wielu imprez.

W głównym zamyśle MindSaw Recordings miał promować zarówno  mroczną odmianę DNB na terenie Stanów Zjednoczonych, wypromować nowych artystów, ale też i oczywiście zdobyć uznanie na całej scenie.

W dużej mierze wszystkie cele zostały zrealizowane, a katalog labelu pękał w szwach od wielu dobrych i z czasem uznanych na scenie pozycji, wydano także dość spora liczbę winylowych krążków w ostatnich latach działalności skupiając się jednak na wydaniach cyfrowych.

W 2010 roku zawieszono działalność, a prawie cały katalog postanowiono udostępnić  na licencji CC.

 

Obszerny katalog zainteresuje na pewno miłośników nieskrępowanej agresji połamanych bitów. Większość produkcji to mocarne galopady pełne chorych dźwięków, ciężkich linii basu i łomoczącego beatu.

Kilka artystów prezentujących swoje nagrania, to już uznane marki, jak chociażby Broken Note, Gasmask 71 czy Forbidden Society.

Cały dostępny na stronie materiał nie licząc setów zajmuje zaledwie 2,7GB więc tym bardziej polecam miłośnikom tych klimatów.

komentarzy: 4Niedziela, 12 czerwca 2011, 09:18

Isolationism Records

 

          

http://isolationismrecords.wordpress.com/

Kolejny krajowy netlabel, tym razem prezentujący rozległa krainę muzyki konkretnej, minimalistycznej w swoich dronowo-ambientowych zapędach.

Założony w zeszłym roku netlabel, nie tylko miał na celu prezentację materiału produkowanego przez założyciela Cezara Gapika, ale też i materiał od wielu różnych przedstawicieli sceny niezależnej, produkujących muzykę w odpowiednim dla netlabela profilu.

 

Przez cały zeszły rok netlabel silnie działał wypuszczając mnóstwo materiału w liczbie ponad trzydziestu wydawnictw. Część tegoż materiału może jest i wtórna i mało porywająca, ale jak zawsze w takim przypadku, pośród sporej ilości przeciętności, ktoś na pewno odnajdzie jakieś perełki czy chociażby tylko zachwycające na jakiś czas kompozycje.

Netlabel trafia do moich polecanek nie z racji swojej zajebistości, a zwyczajnie w celach uświadamiających w ogóle jego istnienie, tym bardziej, że to działo rodaka, więc należy mu się promocja jak najbardziej. ;]

komentarzy: 5Sobota, 30 kwietnia 2011, 21:03

« starsze wpisy

Moi znajomi

pokaż wszystkich znajomych: 55

Moje statystyki

Na gram.pl jestem już: 4664 dni

Moich wejść na gram.pl: 48 207 (#12)

Napisanych postów i komentarzy: 9 903 (#38)

Napisanych recenzji: 0

Wpisów na blogu: 119 (#116)

Liczba odwiedzin mojego gramsajta: 14 320 (#71)

Archiwum wpisów

Ostatnie odwiedziny

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl