avatar

MKRaven Użytkownik gram.pl (Przewodniczący) ja.gram.pl/MKRaven

Mój blog (ostatnie wpisy) rss

4 kółka i nie tylko: Le Mans 24h 2013, czyli dramaty na jubileusz

Zapraszam do czytania i dzielenia się swoimi opiniami o moim kolejnym wpisie, a jest naprawdę co czytać, gdyż ten traktuje o tegorocznym, dramatycznym wyścigu Le Mans 24h, a wszystko to pod tytułem: Le Mans 24h 2013, czyli dramaty na jubileusz.

Pozdrawiam

MKRaven

komentarzy: 0Niedziela, 23 czerwca 2013, 23:58

Płać Pan za widok zadków kolegów

multiplayer, opłaty, abonament, Sony, przyszłość

Ponieważ E3 za nami, jak każdy, mam coś tam do powiedzenia. Pominę 99% spraw z targami związanych, ponieważ dawno minął mi już stopień zainteresowania rynkiem multimedialnym, skłaniający mnie do poświęcenia snu na rzecz oglądania streamu konferencji jakiejś firmy. Pominę zapowiedzi gier (no dobra... METAL GEAR SOLIIIIIDDD!!!! :D ). Zlituję się nawet nad Microsoftem, który w swoim zadufaniu i przekonaniu o wielkości skazał swoją nową konsolę na porażkę z konkurencją, jeszcze na długo zanim ta walka się rozpoczęła. Z resztą co mnie to interesuje, decyzję o zakupie next-next-gena i tak już dawno podjąłem i to nie ze ślepego fanboystwa, ale zdrowego rozsądku. Tak, taki twór również istnieje w obecnych czasach.

Chciałbym skupić się natomiast na czymś innym co, wcześniej krytykowane, teraz rozszerza swoje granice i staje się czymś bardziej rzeczywistym w każdym segmencie rynku. O dziwo przechodzi to bez echa, podczas gdy spodziewałem się ogromnych dyskusji i gromów po ogłoszeniu wydanym przez Sony. Ogłoszeniu mówiącym, że multiplayer na PS4 będzie płatny.

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, iż pomysł na ten wpis miałem tak ze dwa miesiące temu, jednak nie było czasu. Tymczasem nagle Sony postanowiło pięknie się wstrzelić w tematykę, którą chciałem poruszyć i spełnić wszelkie moje przypuszczenia, które chciałem zawrzeć w tekście, utwierdzając mnie niestety również w głębokim przekonaniu o swojej ponadprzeciętnej inteligencji ;) . 

No ale do rzeczy. Dlaczegóż to taka informacja przeszła bez rozgłosu? Dlaczegóż nikt nie zauważył, że od tej pory także konsola Sony będzie wymagała miesięcznego haraczu, który pozwoli nam np. na oglądanie tyłków postaci kolegów z naszego składu, biegnących przed nami podczas gdy w Battlefield 4? Przecież to był jeden z głównych argumentów wielbicieli PS3 świadczących o wyższości ich konsoli nad produktem MS! Czemu też żadni antywielbiciele PS o tym nie trąbią? Czyżby społeczeństwo było więcej warte, niż sądziłem i było gotowe na coś co, moim zdaniem, jest nieuniknione?

Tak właśnie - nieuniknione i konieczne. Zastanówcie się chwilę. Same nowe konsole, ale i gry (także na PC) podlegają bowiem coraz większej integracji przez sieć, trudno nawet to nazwać integracją. Po prostu niektóre nowe tytuły tworzą nowe, ogromne sieci, całe struktury, systemy z milionami zależności i powiązań. W związku z tym każdy trzeźwo myślący człowiek musi sobie w końcu zadać pytanie gdzie to wszystko ma być składowane i przez co obsługiwane. Choć lepiej przejdźmy już do rzeczy - z czego mają być finansowane serwery i ludzie zajmujące się nimi jak i ekosystemami poszczególnych gier? Ano właśnie. Popatrzcie na współczesne MMO. Płacicie kilkadziesiąt złotych miesięcznie za możliwość pogadania ze znajomymi na czacie, możliwość interakcji (bardzo podstawowych) z ich postaciami i... w sumie tyle. Reszta to sztywny świat, po którym się przemieszczacie. Mimo wszystko potrzebne są takie sumy by to utrzymać i przy okazji nieźle zarobić oczywiście. No to teraz zastanówmy się nad nową grą Petera Molyneuxa - Godus. Produkcji, która ma być ogromnym światem zarządzanym przez jednego "boga", który to świat będzie składał się z setek mniejszych światów, także zarządzanych przez bogów, którymi będą gracze. Każdy ma wpływ na swój świat, a każde światy oddziałują na okoliczne, tamte na inne i tak wpływają na obraz całości. Wszystko to zintegrowane na tak wielu poziomach, że aż trudno wymienić. Doszło nawet do tego, że "bóg bogów" będzie miał... płacone całkiem prawdziwymi pieniędzmi, a o jego posadę co kilka miesięcy każdy, odpowiednio dozbrojony, gracz będzie mógł stoczyć bój z obecnie panującym. Jak myślicie za co to wszystko ma się utrzymać?

Za co mają się utrzymać serwery integracji SimCity, już pomijam, że nadające grze formę, z którą nie do końca zgadzają się gracze? Bettlefield? FIFA? Demon's Souls? Watch Dogs? Gdzie to wszystko ma być obsługiwane i za co? Nawet w "głupim" Journey w każdej chwili i momencie możecie spotkać innego gracza, więc jest jakiś serwer to obsługujący. Stąd już krótka droga do jednego tylko wniosku - multi musi być płatne. Teraz pytanie jedynie o formę.

Jaką formę spytacie? Cóż najlepsza byłaby po prostu taka przypominająca abonament za korzystanie z usług jakiejś telewizyjnej platformy satelitarnej. Wtedy zamiast opłat po kilkadziesiąt zł za każdą grę, jak obecnie, możnaby płacić np. 100 zł za multi generalnie. Problem w tym, że jest to po prostu niemożliwe. Dlaczego? Ano dlatego, że w żadnym razie niemożliwe jest dogadanie się wszystkich producentów gier z multiplayerem na świecie, nawet włączonych do wielkich kompanii i ustalenie jednego abonamentu, z którego będą wydzielać sobie swoją część. 

Dlatego myślę, że powoli czas zbliża nas do pewnego krytycznego punktu w  historii rozrywki multimedialnej, gdzie rynek podzieli się na pewne platformy, które będą udostępniać dany pakiet gier, za które będziemy musieli uiszczać im abonament. Z resztą pewną tego formę mamy już na rynku konsol. Przecież nowy Xbox i nowe PS będą oferować co innego, a każdej z kompanii będziemy musieli płacić oddzielnie za możliwość gry na ich serwerach.

Przyznam jednak szczerze, że obecnie tak to chyba do końca nie wygląda, gdyż gro wydawców ma swoje serwery oddzielne od tych należących do producentów sprzętu jak Sony, czy MS. Na co więc tak naprawdę idą teraz te abonamenty przyznam się, że do końca nie wiem.

Tym niemniej myślę, że zaproponowany przeze mnie kierunek jest nie domysłem, ale nieuchronną przyszłością, która jest już całkiem blisko i przyjdzie do nas, choć pewnie w nieco innej formie, niż ja to widzę. Muszę jednak przyznać jedno - Sony włączając konieczność tych opłat pod szyld PS+, gdzie udostępnia się darmowe hity itp. zachowało się genialnie z punktu marketingowego i dołożyło kolejny kamyczek do stosu pod którym leży (według mnie) nowa zabawka Microsoftu. Szkoda tylko, że nic dokładać nie trzeba było, bo ten stosik nad nową konsolą usypali własnymi rękami sami włodarze MS właśnie.

Pozdrawiam

MKRaven

komentarzy: 6Sobota, 15 czerwca 2013, 13:08

4 kółka i nie tylko: Auto Nostalgia 2013

Zapraszam do czytania i oglądania kolejnego wpisu na mojej stronie poświęconej motoryzacji. Jest co oglądać bo wpis ten dotyczy Ogólnopolskich Targów Pojazdów Zabytkowych - Auto Nostalgia 2013 :) . Ojjj było na czym oko zawiesić! Wpis możecie przeczytać TUTAJ, tymczasem małe zdjęcie z targów na zachętę:

Pozdrawiam

MKRaven

komentarzy: 0Czwartek, 16 maja 2013, 19:18

« starsze wpisy

Po mojemu

 

 

Hotter

  • Updaaaaaate!!! 2013

    Podstrony doczekały się aktualizacji - w szczególności ta o grach, także zapraszam do odwiedzania i komentowania oraz dzielenia się swoimi opiniami.

     

    Niedziela, 27 czerwca 2010, 21:46

Menu

 

Więcej o mnie

Krótko o mnie:Miłośnik motoryzacji i sportów motorowych (od Dakaru do F1), ogólnie wszystkiego co jeździ i ma silnik.

Moje tagi:dakar, formuła 1, motoryzacja, playstation 3, studia

Moje motto:Wolę zdechnąć wiedząc, że robiłem to co chciałem, niż czuć się jakbym nie żył, nie próbując spełniać swoich marzeń.

Obecny stan:It's a hard life...

Posiadany sprzęt:PC, Kontolery i inne dodatki, Komórka, Gitara, Piec(yk), PlayStation 3

Ostatnio gram w

Tytuł gryPo sieci?Ukończona?

Ostatnie odwiedziny

Moje statystyki

Na gram.pl jestem już: 4659 dni

Moich wejść na gram.pl: 6 858 (#1093)

Napisanych postów i komentarzy: 1 967 (#623)

Napisanych recenzji: 8 (#39)

Wpisów na blogu: 193 (#60)

Liczba odwiedzin mojego gramsajta: 5 512 (#261)

Namiary na mnie

e-mail: mar.kap1(at)wp.pl, GG: 5796719

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl