avatar

Dr_Freeman Użytkownik gram.pl (Przodownik) ja.gram.pl/Dr_Freeman

Mój blog (ostatnie wpisy) rss

Pamiętnik małego developera #3

programowanie, indie, Android, developer, kod

Czas na trzecią część mojego pamiętnika. Wiem, że sporo czasu minęło od ostatniej części tego cyklu, ale tak wyszło, wiecie szkoła mnie przygniotła, ale teraz już wszysto wróciło do normy.

 

W tym tygodniu zacząłem badać dotykowe ekrany. Pierwszą aplikacją jaką zrobiłem jest tłuczenie ekranu swojego telefonu. To znaczy dotykamy w którymś miejscu ekran i pojawia się pęknięcie oraz towarzyszące temu dźwięk oraz wibracja. Przygotowałem 8 różnych grafik pęknięć, które następnie są losowane, tak właściwie to ściągłem odpowiednie pędzle do gimpa :P Jest to tylko aplikacja zrobiona w celach naukowych i dla satysfakcji czerpanej z programowania. Nie zamierzam jej publikować, ani dalej rozwijać. Jedyne co muszę poprawić to wyśrodkowanie grafik, bo teraz po tapnięciu palcem środek jest przesunięty. Poniżej filmik, który prezentuje appkę w działaniu, przepraszam za brak dźwięku, ale mój aparat nie potrafi tego dokonać ;)

 

 

Teraz zabieram się za dwie inne aplikacje wykorzystujące ekran dotykowy. Pierwsza ma na celu korzystać z gestów, na początku chcę po prostu udanie zaimplementować jeden takowy, aby to przetestować, a następnie mam w planach zrobić coś w podobie do Trauma Center na Nintendo DS. Oczywiście o ile ogarnę bibliotekę gestów. Druga aplikacja(być może ją zrobię jako pierwszą) będzie testem rzucania obiektów. Chcę dowiedzieć się jak zrobić mechanike rzutów i ją wykonać, bo przydałaby mi się w późniejszym tworzeniu gier. 

No to wszystko na dziś, do zobaczenia w czwartym odcinku. Myślę też nad pisaniem kursu razem z moją nauką. Oczywiście wszystko od podstaw. NIe gwarantuję tego, bo nie wiem czy starczy mi sił na pisanie takiego kursu.

Pozdrawiam.

 

Edit: A właśnie, w części drugiej pisałem o projekcie Rock Papper Scissor, na razie go odwiesiłem, bo inne rzeczy mnie zainteresowały, a RPS jakoś stracił moje zainteresowanie.

komentarzy: 0Piątek, 07 października 2011, 19:39

Forza Motorsport 4 - demo - wrażenia.

Właśnie dzisiaj dostaliśmy możliwość ściągnięcie dema Forzy Motorsport 4. Wreszcie sami możemy się przekonać jak się jeździ w najnowszej odsłonie wyścigów ze stajni Turn 10. 

Chyba nie muszę mówić jak bardzo czekam na tą grę. Jest to mój jedyny pre order jaki kiedykolwiek złożyłem, naprawdę na nic innego tak nie czekam.

Wracając jednak do dema, tak, gra będzie świetna. Model jazdy jest świetny, na prawdę sporo poprawili względem trójki. Jazda muscle carem- Mercury Cougar - daje świetne uczucie, praca zawieszenia to poezja. Ferrari Italia znowu pięknie zarzuca tyłem bez odpowiedniej kontroli. 

Oprócz zwykłego Quick Race dano też tryb Rivals Mode, podobny do Autologa z Hot Pursuit. Wiecie, takie online, ale offline. W sensie ścigamy się z duchem znajomego lub kogokolwiek z leaderboardu. W pełnej wersji w tym trybie ma działać system Bounty, czyli coś jak doświadczenie w RPG. W tym trybie dano nam też do dyspozycji BMW M5 oraz Pagani Zonda Cinque. To drugie daje mase przyjemności zjazdy, jest to jedno z moich ulubionych aut, coś cudownego.

Co do grafiki, auta są wykonane świetnie, widać każdy szczegół, trasa w Alpach także jest dopieszczona do ostatniego piksela. 

Największą wadą dema jest to, że trzeba jeszcze czekać niecałe dwa tygodnie na pełną wersję...

No, ale jakoś damy radę, pozdrawiam!

komentarzy: 2Poniedziałek, 03 października 2011, 16:38

Pamiętnik małego developera #2

programowanie, Android, Projekt, developer, RPS

Dzisiaj o pierwszej aplikacji w Android Market oraz kolejnej, za którą się zabrałem.

W pierwszym odcinku wspominałem o mojej pierwszej aplikacji - kalkulator BMI. Nie napisałem jednak, że ją opublikowałem w Android Market. Aplikacja ta jest aplikacją testową, uczyłem się na niej podstawowych rzeczy, także to jak publikuje się aplikację w AM. Nie spodziewałem się, że ktokolwiek ściągnie moją aplikację, bo jest pełno innych kalkulatorów BMI no i moja nie jest zbyt atrakcyjna jeśli idzie o grafikę. O dziwo, jak do tej pory mam 114 aktywnych instalacji. Ździwiło mnie to, wiem, że to bardzo mało, ale jednak to takie miłe uczucie :)

Google udostępnia świetne statystyki, np. to jakich wersji Androida używają ludzie, którzy ściągnęli aplikację czy też z jakiego kraju pochodzą. Można dzięki temu dowiedzieć się czy warto wspierać stare wersje systemu i męczyć się z dopasowaniem aplikacji oraz pomyśleć o translacji aplikacji na inny język.

Ciekawe jest też to, że po opublikowaniu ściągnięto kalkulator 30 razy, później bez zmian ciągle tyle samo, a teraz po wydaniu aktualizacji do wersji 1.1 zrobiło się 114 instalacji. Dlaczego? Podczas publikowania lub aktualizacji programu trafia on do kategorii nowych aplikacji i dzięki temu każdy ją widzi.

Calculate yout BMI - https://market.android.com/details?id=com.rafalduraj.bmi

Zapraszam do zobaczenia aplikacji choć nie ma w niej nic wyjątkowego co by ją wyróżniało.

Teraz przechodząc do drugiej sprawy, czyli nowego projektu. Jak to się mówi, "Nie porywaj się z motyką na słońce", także nie ma tu mowy o czym kolwiek ambitnym czy zaawansowanym. Jednak żeby nie przedłużać, tworzę grę Rock Paper Scissors. Wiem, nic specjalnego, ale trzeba rozszerzać swój warsztat. Nie ma co sie o tym rozpisywać, bo każdy wie o co chodzi, następna część pamiętnika pewnie po tym jak to ukończę lub jak będzie coś sensownego do napisania. W głowie mam już pomysł na kolejną grę, ale nic nie deklaruje, bo nie wiadomo czy się wywiążę z tego.

Do zobaczenia :)

komentarzy: 5Niedziela, 04 września 2011, 14:56

« starsze wpisy

Ankieta

Halo 3 Action #1 Ankieta: Zagłosuj na najlepszy filmik z pierwszego zrzutu.

  • Triple Kill(video 1)
    11%1 głos
  • Killing Spree(video 2)
    33%3 głosy
  • Overkill(video 3)
    55%5 głosów

Suma oddanych głosów: 9 

Moi znajomi

pokaż wszystkich znajomych: 19

Strona prezentuje indywidualną opinię użytkownika. gram.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczone przez użytkowników.
© gram.pl